Nici dentystyczne i flossery

Nici dentystyczne i flossery do zębów

Nić dentystyczna to kolejne akcesorium bardzo przydatne w utrzymaniu higieny jamy ustnej każdego dnia. Obok dobrej szczoteczki do zębów oraz pasty do zębów, nici dentystyczne to równie istotne narzędzie w usuwaniu bakterii, resztek jedzenia i płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych. Nieodpowiednio czyszczone zęby są w większym stopniu narażone na próchnicę, kamień nazębny, ale też stany zapalne zębów i dziąseł. W ofercie DentiLove.pl znajdziesz duży wybór rodzajów nici dentystycznych i flosserów do zębów, dzięki czemu dopasujesz odpowiedni produkt zarówno do swoich zębów, jak i komfortu użytkowania.

Alternatywa dla nici dentystycznej

Nici dentystyczne kojarzą się części osób z nicią na szpulce, której fragment należy urwać, włożyć w przestrzeń międzyzębową i przesuwać w górę i w dół, aby usunąć resztki pokarmów oraz płytkę nazębną. Od kilku lat rynek nici dentystycznych bardzo się rozwijał i powstało wiele produktów, które są skuteczną alternatywą dla klasycznych nici dentystycznych, jak np. flossery do zębów lub nici w formie taśmy.  Poznaj wszystkie rodzaje, byś mógł zdecydować, co dla Ciebie okaże się najlepszy wyborem do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Rodzaje nici dentystycznych

  • klasyczna nić dentystyczna woskowana - to najbardziej powszechny typ nici dentystycznych. Wosk, którym powleczona została nić służy do łatwiejszego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Szczególnie polecana dla osób z zębami osadzonymi bardzo blisko siebie. 

  • nić dentystyczna pęczniejąca - taka nić, jak sama nazwa wskazuje, podczas używania pęcznieje, czyli rozszerza się. Dzięki temu jest w stanie bardziej efektywnie usuwać płytkę bakteryjną z przestrzeni między zębami.

  • nić dentystyczna w formie taśmy, jest bardziej trwała i odporna na przerwanie niż zwykła nić, jest też bardziej płaska, co szczególnie może spodobać się osobom z bardzo małymi przestrzeniami między zębami.

  • nić dentystyczna ortodontyczna do aparatu na zęby. Dzięki specjalnej przewleczce, jest w stanie dotrzeć do trudno dostępne miejsca przy aparacie ortodontycznym, ale też pod mosty, implanty, czy korony.

  • nici dentystyczne wybielające. Przydadzą się Tobie jeśli jesteś po zabiegu wybielania, lub korzystasz z past i płynów wybielających i chcesz wybielić również przestrzenie międzyzębowe. 

  • nici dentystyczne z fluorem, działające przeciwpróchniczo.

  • nić dentystyczna z uchwytem tzw. flosser do zębów - preferowana przez wielu dzięki łatwiejszemu manipulowaniu między zębami. Flosser do zębów ma rozciągniętą nić dentystyczną między dwoma końcami uchwytu. Dzięki temu łatwiej się z niego korzysta.

Czym różni się nić dentystyczna od flossera do zębów?

Nić dentystyczna i flosser do zębów, to tak naprawdę to samo. Oba produkty różnią się przede wszystkim innym użyciem nici do czyszczenia miejsc między zębami. Klasyczna nić dentystyczna jest nawinięta na szpulę i aby z niej skorzystać należy oderwać kawałek nici i dwoma palcami naciągnąć ją w taki sposób, by łatwo usunąć resztki pokarmu lub płytki nazębnej spomiędzy zębów. Z kolei flosser do zębów to uchwyt, na który już została naciągnięta nić dentystyczna w odpowiedniej długości i przez to uważany jest za prostszy i szybszy sposób na czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Jak używać nici dentystycznej?

Do jednego użycia należy wyciągnąć z opakowania około 40 cm nici dentystycznej, uciąć ją i owinąć dwa końce wokół odpowiednich palców obu dłoni. Pozostawić między palcami około 10 cm nici i włożyć delikatnie między zęby. W celu najbardziej efektywnego użycia przesuwaj nić dentystyczną z góry na dół oraz w przód i w tył.

Co zamiast nici dentystycznej?

Zamiast nici dentystycznej można używać szczoteczek międzyzębowych, które w odróżnieniu do flosserów do zębów, są wielokrotnego użytku i nadają się do użycia do 3 miesięcy. Szczoteczki międzyzębowe nazywane są też inaczej wykałaczkami dentystycznymi, ponieważ szczoteczka jest umieszczona na trzonie przypominającym wykałaczkę.  Szczoteczki międzyzębowe występują w kilku rozmiarach, które możesz wybrać dopasowując do odległości między zębami. 

Jak często używać nici dentystycznej?

Specjaliści zdrowia jamy ustnej zalecają używać nici dentystycznych co najmniej raz dziennie. Rekomendowane użycie jest niezależne od pory dnia, można to robić rano lub wieczorem zarówno przed szczotkowaniem zębów, jak i po tej czynności. Częściej powinny korzystać z nici dentystycznych osoby z aparatami ortodontycznymi oraz protezami lub mostkami.