Szczoteczki elektryczne

Szczoteczki elektryczne obrotowe (rotacyjne)

Szczoteczki elektryczne obrotowe to według wielu ekspertów bardziej efektywna alternatywa dla klasycznych szczoteczek manualnych. Dzięki swojej okrągłej główce, potrafi objąć dokładnym czyszczeniem cały ząb, docierając do bardziej ukrytych miejsc w jamie ustnej.

Sprawdź: Kiedy warto kupić szczoteczkę elektryczną?

Technologia czyszczenia 2D i 3D w szczoteczkach elektrycznych

Kształt główki ma być również maksymalnie dopasowany do technologii, w jakich pracują szczoteczki elektryczne rotacyjne - 2D i 3D. Pierwsza myje za pomocą ruchów oscylacyjno-rotacyjnych (2D), drugie rozwiązanie zapewnia już ruchy oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne (3D). Takie połączenie sprawia, że szczoteczka elektryczna jest w stanie jednocześnie wyczyścić większą powierzchnię zęba, docierając do największych zakamarków. Usuwa więcej płytki nazębnej niż manualne szczoteczki do zębów, chroniąc tym samym przed niekontrolowanym rozwojem bakterii i próchnicy.

Szczoteczki elektryczne to łatwiejsze czyszczenie zębów

Ponadto, że szczoteczki elektryczne wykonują więcej ruchów, niż jesteśmy w stanie zrobić używając szczoteczki klasycznej, są wzbogacone w dodatkowe funkcjonalności. Wiele szczoteczek obrotowych jest wyposażonych w 2-minutowy timer informujący o upływie rekomendowanego czasu czyszczenia zębów. Oprócz tego mogą również dzielić czyszczenie na 30-sekundowe części wskazujące o konieczności zmiany jednej z czterech ćwiartek łuku zębowego na inny.

Na co zwrócić uwagę kupując szczoteczkę elektryczną?

Różne tryby szczotkowania

Niektóre szczoteczki obrotowe posiadają już teraz wśród funkcjonalności możliwość wyboru trybu pracy. Możesz dzięki temu używać trybu dopasowanego do aktualnych potrzeb mycia zębów. To przydatna funkcja szczególnie jeśli masz bardziej wrażliwe dziąsła lub zęby.

Zobacz ranking szczoteczek elektrycznych 2023!

Czujnik nacisku

Nowoczesne szczoteczki elektryczne posiadają czujnik nacisku, który poinformuje Cię, gdy dociskasz szczoteczkę zbyt mocno do zębów. Dlaczego? Otóż takie przyciskanie końcówki szczoteczki elektrycznej rotacyjnej zbyt mocno naraża Cię na podrażnienia a ponadto zmniejsza efektywność mycia. Dzieje się tak, dlatego, że zbyt mocno dociśnięta szczoteczka nie może pracować w sposób, w jaki powinna, a więc nie czyści dobrze.  

Rodzaj zasilania szczoteczki obrotowej i długość działania

Szczoteczki elektryczne dzielą się pod względem zasilania na dwa typy:

  • szczoteczki elektryczne na baterie 

  • szczoteczki elektryczne zasilane akumulatorem

Pierwsze są często wybierane jako szczoteczki turystyczne lub jako pierwsza szczoteczka elektryczna, by za mniejszą cenę sprawdzić, czy taka opcja jest w ogóle dla nas. By szczoteczka na baterie działała, potrzebujesz tylko odpowiednich baterii - AAA lub AA oraz odpowiednią końcówkę. Na jednym zestawie baterii np. szczoteczka Oral-b Advanced jest w stanie działać nieprzerwanie do miesiąca przy szczotkowaniu 2 razy dziennie. 

W przypadku tego drugiego rodzaju szczoteczek elektrycznych do działania potrzebne jest naładowanie akumulatora w urządzeniu - analogicznie do np. smartfona. Szczoteczki elektryczne akumulatorowe są wyposażone w baterię litowo-jonową, która w zależności od pojemności może działać dłużej lub krócej na jednym ładowaniu. Aby taką szczoteczkę obrotową naładować należy użyć ładowarki i kabla dołączonego do zestawu i poczekać do pełnego naładowania.

Najpopularniejsze są szczoteczki elektryczne Braun Oralb, ale też Philips, Oclean, Oromed, Whitewash, Panasonic, Herz Medical.

Szczoteczki elektryczne dla dzieci

W ostatnich latach dużą popularnością, jako prezent dla malucha, cieszą się szczoteczki elektryczne dla dzieci. Często mają interesujące kolory i motywy z bajek lub filmów animowanych. Część szczoteczek elektrycznych (Oral-b) jest kompatybilnych z aplikacjami na telefon, które poprzez zabawę wydłużają czas szczotkowania zębów. Wśród szczoteczek elektrycznych dla dzieci odnajdziesz zarówno modele na baterie, jak i takie zasilane akumulatorem. 

Kiedy wymienić końcówkę do szczoteczki elektrycznej na nową?

Eksperci rekomendują czas wymiany końcówki do szczoteczki elektrycznej (podobnie jak sonicznej), przynajmniej raz na 3 miesiące. Można też częściej, gdy widzisz zużycie włosia lub odczuwasz gorsze działanie końcówki.

Podczas wymiany, należy pamiętać o używaniu kompatybilnych końcówek, jeśli korzystasz z zamienników końcówek do szczoteczek, to zwróć uwagę czy pasują do Twojego modelu szczoteczki elektrycznej.