Szczoteczka elektryczna - kiedy się zdecydować? Co wziąć pod uwagę? Poradnik

Dbanie o higienę jamy ustnej to podstawowy element pielęgnacji każdego człowieka. Zadbane, zdrowe i mocne zęby to niezaprzeczalnie jedna z ważniejszych cech naszej aparycji. Jednak piękny uśmiech jest ważny nie tylko w kwestii estetycznej, ale również zdrowotnej. Zaniedbane zęby mogą bowiem prowadzić do infekcji w całym organizmie. Dlatego tak ważne jest zachowanie prawidłowej kondycji jamy ustnej. Podstawowym zabiegiem, który powinno się wykonywać kilka razy dziennie jest dokładne szczotkowanie zębów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczoteczek, z których każdy może wybrać najlepszą dla siebie. Dziś przyjrzymy się szczoteczkom elektrycznym. Kiedy warto się na nie zdecydować oraz jakie parametry wziąć pod uwagę podczas wyboru?


To warto u wiedzieć o szczoteczkach elektrycznych:

Czym jest szczoteczka elektryczna rotacyjna

Szczoteczki elektryczne królują na rynku już od kilku lat i ciągle poszerzają grupę swoich fanów. W tej ogólnej kategorii wyróżnić można produkty rotacyjne, soniczne oraz ultradźwiękowe. Każda z nich różni się m.in. trybem pracy oraz ilością ruchów na minutę. Pierwszym rodzajem szczoteczek, które zrewolucjonizowały rynek są jednak szczoteczki elektryczne rotacyjne, które ciągle cieszą się ogromną popularnością. 

szczoteczka elektryczna

Elektryczna szczoteczka rotacyjna to produkt służący higienie jamy ustnej. W odróżnieniu od manualnych modeli, posiada ona okrągłą główkę czyszczącą. Wyprofilowane w ten sposób włosie ma za zadanie otoczyć zęba ze wszystkich stron i dotrzeć do najtrudniej dostępnych zakamarków. Poza tym budowa ta dostosowana jest również do wykonywania ruchów 2D oraz 3D. Są to tzw. ruchy oscylacyjno-rotacyjne i oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne. Specjalna budowa oraz zróżnicowane poruszanie się głowicy sprawiają, że pielęgnacja jamy ustnej jest zdecydowanie skuteczniejsza, niż w przypadku szczoteczek manualnych. Elektryczny odpowiednik gwarantuje również wysoki komfort użytkowania, dlatego warto przyjrzeć się zaletom tych produktów i wybrać model możliwie najbardziej dostosowany do swoich potrzeb.

Produkty powiązane

Ruchy oscylacyjne, rotacyjne oraz pulsacyjne w szczoteczkach elektrycznych

Szczoteczki elektryczne podzielić można na te poruszające się w technologii 2D oraz 3D

Pierwsze z nich to podstawowe modele wykonujące jednocześnie ruchy oscylacyjne i rotacyjne. Drugi rodzaj ruchów, nazywany również obrotowym, wykonywany jest w płaszczyźnie góra-dół. Główka szczoteczki wchodzi w ten sposób w wibracje, skutecznie usuwając wszelkie zanieczyszczenia oraz bakterie z powierzchni zębów. Dzięki dodatkowemu ruchowi oscylacyjnemu, szczoteczka porusza się naprzemiennie w prawo i lewo. Takie wielopłaszczyznowe wibracje pozwalają na osiągnięcie efektywnych rezultatów czyszczenia. Współczesne szczoteczki elektryczne rotacyjne, działające w technologii 2D to jedne z częściej wybieranych modeli na rynku. 

Bardziej zaawansowane produkty poruszają się natomiast w technologii 3D. Oznacza to, że poza ruchami oscylacyjno-rotacyjnymi, wykonują one również ruchy pulsacyjne. Takie połączenie gwarantuje jeszcze lepszą jakość czyszczenia, również w miejscach, do których ciężko jest dostać się poprzednikom. Pulsacje poruszające główką do przodu i do tyłu osiągają prędkość nawet do 40 000 ruchów na minutę. Sprawia to, że płytka nazębna jest rozbijana z jeszcze większą skutecznością. W rezultacie pozwala to na ochronę przed pojawieniem się próchnicy oraz kamienia nazębnego. 

Kiedy warto zdecydować się na szczoteczkę elektryczną?

Mycie zębów to nieodłączny element codziennej higieny. Dlatego zakup szczoteczki elektrycznej jest odpowiedni dla każdego. Nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń. Obecnie na rynku bez trudu znajdziemy szczoteczki w różnych wariantach kolorystycznych, wzorach, kształtach czy wielkościach. Dzięki temu bez trudno znaleźć można model odpowiadający wszystkim swoim oczekiwaniom. 

Produkty powiązane

Szczoteczki elektryczne są dobrą alternatywą dla dzieci, nawet dla tych niechętnie myjących zęby. Ciesząca oko oprawa wizualna zachęci do tego nawet najbardziej zbuntowanego malucha. Poza tym świetnie nadają się również w przypadku osób noszących protezy, aparaty zdejmowane oraz dla tych z wrażliwymi dziąsłami.

Produkty powiązane

Korzystanie z szczoteczki elektrycznej przynosi zdecydowanie lepsze rezultaty oraz wpływa korzystniej na uzębienie w porównaniu z tradycyjną szczoteczką manualną.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru szczoteczki elektrycznej? 

Gdy wiesz już czym jest szczoteczka elektryczna oraz jakie ruchy może wykonywać, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych cech. Pozwoli to na dopasowanie modelu do Twoich osobistych preferencji i oczekiwań. W ten sposób osiągniesz największy komfort użytkowania oraz zadowalające efekty czyszczenia.

Regulacja prędkości obrotów 

Niektóre szczoteczki rotacyjne wyposażone są w możliwości regulowania intensywności ruchów główki. Posiadają bowiem wbudowane tryby, dzięki którym możesz dopasować ich pracę do własnych potrzeb. Jest to niezwykle przydatna funkcja, szczególnie jeśli Twoje zęby i dziąsła są wrażliwe. 

Rodzaje wymiennych główek

Wielu czołowych producentów oferuje zamienne główki szczoteczki, różniące się wielkością, a także długością, miękkością czy ułożeniem włosia. Dzięki temu możesz przebierać w różnych opcjach i sprawdzać, która jest dla Ciebie najodpowiedniejsza. Pamiętaj również, by przed zakupem szczoteczki sprawdzić dostępność końcówek. To istotne, ponieważ powinny być one wymieniane co ok. 3 miesiące. 


Sprawdź: Co ile wymieniać szczoteczkę do zębów?
 


Czujnik nacisku

Nowoczesne szczoteczki posiadają również wbudowany czujnik nacisku. Jest to bardzo przydatna funkcja, ponieważ zbyt mocne dociskanie włosia do powierzchni zębów zwiększa ryzyko podrażnienia dziąseł, wpływa niekorzystnie na efektywność czyszczenia oraz powoduje szybsze zużywanie się główki. Czujnik informuje nas bowiem, gdy zastosowana siła jest nieodpowiednia.

Rodzaj zasilania i długość pracy

Szczoteczki elektryczne różnią się od siebie również rodzajem zasilania oraz długością pracy. Producenci oferują m.in. szczoteczki na baterie oraz te zasilane akumulatorem. Druga opcja jest zdecydowanie bardziej ekonomiczna oraz wygodna. Nie musisz wówczas pamiętać o wymianie baterii. W tym wypadku warto jednak zwrócić uwagę na to, jaka jest maksymalna długość pracy na w pełni naładowanym akumulatorze. 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię