Irygatory do zębów

Irygatory do zębów to idealne uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej dla każdego. Przede wszystkim rekomendowane są osobom z aparatami ortodontycznymi, mostami i implantami oraz ze stanami zapalnymi dziąseł czy paradontozą.

Powinny ich jednak używać wszystkie osoby, dla których idealnie czysta jama ustna jest bardzo ważnym aspektem codziennego życia.

Irygatory do zębów pomogą wyczyścić bowiem nawet najtrudniej dostępne miejsca, poniżej linii dziąseł. Zapewniają zatem efekty widoczne od razu. Wyróżnia się dwa typy irygatorów: bezprzewodowe, nazywane też turystycznymi oraz stacjonarne.

Irygator do zębów co to jest i jak działa?

Irygator do zębów to urządzenie, którego główną rolą jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych strumieniem wody pod ciśnieniem. Dzieje się to dzięki wbudowanej pompce. Woda z pojemnika jest pompowana do wąskiej końcówki z dużą mocą, co umożliwia precyzyjne wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej.

Irygatory do zębów posiadają kilka mocy lub trybów, dzięki którym użytkownik może dostosować ciśnienie wody do swoich potrzeb. To powoduje, że każdy, kto ma wrażliwe dziąsła może korzystać z takiego urządzenia.

Irygator do zębów - jak używać?

Odpowiedni irygator dentystyczny nie wystarczy do zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej, aby dobrze ją dobrze uzupełniał, należy dobrze go używać. Najlepiej przed skorzystaniem z irygatora do zębów przeczytać instrukcję dołączoną do urządzenia. Każdy sprzęt może delikatnie różnić się od siebie. Postaramy się jednak przybliżyć Tobie podstawowe zasady używania irygatora do zębów. Jak używać irygatora do zębów?

Do działania irygator potrzebuje wody w pojemniku do tego przeznaczonym. Najlepiej, aby nie była ona gorąca ani zimna - idealna woda do irygatora jest letnia. Kolejnym ważnym elementem, który jest niezbędny do wykonania irygacji jamy ustnej, jest wymienna dysza do irygatora (inaczej nazywana końcówką do irygatora). Dopasuj jej rodzaj do siebie i swoich potrzeb.

Używanie irygatora zaczynaj od tylnych zębów i stopniowo przesuwaj się do przodu. Dyszę umieść pod kątem prostym (90 stopni) do linii dziąseł (staraj się by końcówka była w bliskiej odległości od dziąseł). Przed włączeniem irygatora dentystycznego, upewnij się, że masz wybrany odpowiedni program działania - wtedy go włącz.

Z irygatora do zębów zacznie wydostawać się strumień wody, który służy do usuwania nieczystości z przestrzeni między zębami oraz przy dziąsłach oraz z miejsc poniżej linii dziąseł. Właśnie tam zatem należy kierować strumień, by wypłukać resztki jedzenia i płytkę nazębną. Utrzymaj strumień w jednym miejscu przez kilka sekund, tak, aby całość irygacji zajęła Tobie maksymalnie kilka minut.

Jeśli jesteś użytkownikiem aparatu na zęby - kieruj strumień wody w miejsca trudno dostępne przy aparacie ortodontycznym. Może zająć to Tobie wtedy więcej czasu.

Po zakończonym procesie irygacji zębów wylej resztę wody ze zbiornika irygatora i osusz go dokładnie.

Uwaga! Irygacja zębów nie powinna sprawiać bólu. Jeśli jest inaczej, zmniejsz ciśnienie irygatora i użyj końcówki dedykowanej wrażliwym dziąsłom.

Irygator do zębów bezprzewodowy

Taki typ urządzenia należy do najpopularniejszych, ze względu na swoją mobilność. Bezprzewodowy irygator do zębów możesz zabrać ze sobą w podróż czy na dłuższy wyjazd. Zajmuje też mniej miejsca w łazience i nie musi mieć bezpośredniego przyłączenia do prądu. Irygator bezprzewodowy wystarczy naładować, a potem możesz używać go gdzie chcesz. Dlatego właśnie nazywany też jest irygatorem turystystycznym.

Plusy bezprzewodowych irygatorów do zębów:

 • mobilność - możesz zabrać go wszędzie gdzie chcesz,

 • poręczność urządzenia - zmieści się do torebki lub walizki podróżnej,

 • możliwość użytkowania bez dostępu do zasilania,

 • kilka mocy użytkowania,

 • wymienne dysze o różnym przeznaczeniu.

Minusy irygatora do zębów bezprzewodowego:

 • niewielki pojemnik na wodę,

 • czas pracy na jednym naładowaniu trwa maksymalnie kilkadziesiąt sekund.

Irygator do zębów stacjonarny

Ten rodzaj irygatorów do zębów wyróżnia się wielkością, sposobem zasilania oraz mobilnością. Jak sama nazwa wskazuje, irygator do zębów stacjonarny powinien mieć wyznaczone stałe miejsce w łazience z łatwym dostępem do prądu. Składa się bowiem z bazy, zbiornika na wodę oraz rączki z wężykiem zakończonym odpowiednią dyszą. Dla niektórych osób z mniejszymi łazienkami może to stanowić minus, jednak ci, którzy są w stanie przeznaczyć kąt na takie urządzenie, z pewnością pochwalą stacjonarny irygator do zębów za dużo większy pojemnik na wodę niż w bezprzewodowym tego typu urządzeniu. Ponadto zaletą stacjonarnych irygatorów do zębów jest duży zakres mocy (siły) ciśnienia, z jakim wypuszczany jest strumień wody.

Plusy irygatora do zębów stacjonarnego:

 • duży zbiornik na wodę,

 • większy zakres mocy strumienia wody,

 • dłuższy, jednorazowy czas pracy z uwagi na podłączenie do prądu,

 • idealny dla całej rodziny,

 • wymienne dysze o różnym przeznaczeniu.

Minusy stacjonarnego irygatora dentystycznego:

 • wymagany łatwy dostęp do gniazda z prądem oraz do umywalki,

 • potrzebuje więcej miejsca do jego przechowywania,

 • brak mobilności.

Irygator do zębów - jaki wybrać?

Gdy już wiesz jakie możliwości masz do wyboru, możesz wybrać irygator do zębów idealny dla siebie i swoich potrzeb. Jeśli Twoje potrzeby lub Twojej rodziny są większe, być może sprawdzi się w Waszym przypadku połączenie dwóch rodzajów irygatorów? Większy, irygator stacjonarny będzie idealny na miejscu, a w podróży doskonale zadba o higienę jamy ustnej irygator bezprzewodowy

Poza ogólnymi predyspozycjami do użycia, poszczególne modele irygatorów różnią się między sobą wielkością, ilością trybów pracy, czasem pracy na jednym ładowaniu (w przypadku bezprzewodowego urządzenia), a także ilością końcówek (dysz) do irygatora. Poza tym bardzo ważnym parametrem na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru irygatora do zębów jest jego moc ciśnienia, która wyrażona jest w barach.

Irygator do zębów - jakie końcówki wybrać?

Podobnie jak w przypadku końcówek do szczoteczek elektrycznych, można wybrać spośród różnych ich rodzajów. Można wyróżnić końcówki ortodontyczne, końcówki soft dla osób o wrażliwych dziąsłach, dysze do irygatorów standardowe, dysze usuwające więcej płytki nazębnej. Dzięki różnym końcówkom do irygatora możesz dopasować urządzenie do swoich potrzeb.

 

FAQ

 

Czas używania jednej dyszy do irygatora do zębów nie powinien być dłuższy niż 2-3 miesiące. By zachować wysoki poziom działania irygatora należy przestrzegać tego czasu i nie korzystać z jednej wymiennej końcówki dłużej niż kwartał.

 

Bezwzględnie odradza się napełniania zbiornika irygatora do zębów płynem do ust, chyba, że w instrukcji urządzenia jest napisane inaczej. Do napełnienia pojemnika irygatora zaleca się używać tylko i wyłącznie letniej wody. Inne płyny mogłyby uszkodzić urządzenie lub obniżyć jakość działania.