Szczoteczki do zębów

Szczoteczka do zębów to nasze podstawowe narzędzie w codziennej higienie jamy ustnej. Pomaga nam pozbyć się płytki nazębnej, która jest pełna bakterii. To ona prowadzi w dłuższej perspektywie do zapaleń dziąseł czy próchnicy zębów. Tylko regularna higiena jamy ustnej i używanie szczoteczki do mycia zębów co najmniej dwa razy dziennie pozwala nam na minimalizowanie szkodliwego wpływu płytki nazębnej na zdrowie naszych zębów.

Dlaczego? Płytka nazębna tworzy się bezustannie, ponieważ jej składowymi są: ślina, resztki jedzenia czy mikroorganizmy będące non stop w naszej buzi. Wybór najlepszej szczoteczki do zębów może pomóc nam bardziej skutecznie chronić się przed wieloma poważnymi problemami w jamie ustnej. Bardzo ważne przy wyborze nowej szczoteczki do mycia zębów jest zatem zarówno jej rodzaj, jak i materiał wykonania włosia oraz poziom miękkości włókna szczoteczki lub końcówki do szczoteczki. Na rynku dostępnych jest wiele kombinacji zarówno ułożenia i zagęszczenia włókien, jak i ich poziomu twardości.  Do najczęściej wybieranych włókien szczoteczek do zębów należą miękkie i standardowe włosia, ale dostępne są też główki z twardszym włóknem. Wszystko to dlatego, by każdy mógł znaleźć idealną szczoteczkę do zębów, dopasowaną do swoich potrzeb.

Jakie są szczoteczki do zębów?

Świadomość znaczenia higieny jamy ustnej rośnie z roku na rok, dlatego coraz częściej szukamy produktów specjalistycznych, dopasowanych maksymalnie do naszych wymagań. Dużo rodzajów szczoteczek do zębów, jakie są obecnie dostępne w ofercie ma sprawić, że każdy znajdzie idealną dla siebie i swoich zębów. Jeśli jeszcze stoisz przed wyborem nowej szczoteczki do mycia zębów i chcesz poznać poszczególne ich typy - podpowiadamy.

Szczoteczki manualne

Te wciąż najbardziej popularne i najtańsze szczoteczki do zębów są z nami od dzieciństwa. Każdy z nas wie jak wyglądają i że można je kupić na każdym kroku, zarówno w supermarkecie, jak i w osiedlowym sklepiku. Wybór, z jakim się spotykamy, gdy kupujemy nową szczoteczkę manualną, to przede wszystkim materiał jej wykonania, twardość oraz ułożenie włókien szczoteczki, ergonomia rączki szczoteczki (czy łatwo się ją trzyma w ręce). To, jak dobrze usuną płytkę nazębną i jak dobrze dotrą w bardziej niedostępne miejsca w jamie ustnej, zależy od naszych umiejętności mycia zębów oraz precyzji czyszczenia. 

Szczoteczki elektryczne

To dla wielu osób lepsza alternatywa do szczoteczek manualnych. Zdobyły serca wielu, głównie ze względu na większą skuteczność w myciu zębów i przystępną cenę. Choć szczoteczki elektryczne rotacyjne są już z nami jakiś czas, nadal są bardzo popularne i wciąż zdobywają rzeszę nowych użytkowników.

Do najpopularniejszych marek szczoteczek elektrycznych należą: Braun Oralb, Philips, Oclean, Oromed, Whitewash, Panasonic, Herz Medical.

Szczoteczki elektryczne rotacyjne mają okrągłą główkę i jak sama nazwa wskazuje działają obrotowo - na tym polega ich skuteczność czyszczenia. Ruchy oscylacyjno-rotacyjne razem z pulsacyjnymi, jakie wykonują szczoteczki elektryczne mogą przekraczać 50 000 na minutę. Dzięki tym parametrom, są w stanie wielokrotnie lepiej wyczyścić zęby niż szczoteczka manualna. Skuteczność oraz niewysoka cena sprawia, że popularność takich produktów wciąż rośnie.

Niektóre szczoteczki elektryczne posiadają też czujnik nacisku, a także 2-minutowy timer, który informuje o rekomendowanym czasie mycia zębów. Takie dodatkowe funkcje szczoteczek zachęcają jeszcze bardziej do zakupu. 

Szczoteczki soniczne

Ten rodzaj szczoteczek do zębów jest najnowszy ze wszystkich, pierwszy jej egzemplarz w formie podobnej do obecnej, pojawił się około roku 2008. Jest ona swego rodzaju nową, ulepszoną odmianą szczoteczki elektrycznej. Ma ona jednak inny rodzaj główki i jej czyszczenie odbywa się za pomocą drgań, a nie ruchów rotacyjnych. Dzięki tym dwóm aspektom szczoteczka soniczna obejmuje większą powierzchnię zębów i bardziej efektywnie czyści zęby, ponieważ robi to ruchem wymiatającym z prędkością nawet do 96 000 drgań sonicznych.

Większość sonicznych szczoteczek do zębów ma kilka trybów mycia, a czasem każdy tryb mycia ma jeszcze dodatkowo różne prędkości. Dzięki temu, jeśli masz bardziej wrażliwe dziąsła lub zęby, możesz dopasować działanie szczoteczki do siebie i odwrotnie. Część szczoteczek sonicznych ma też tryb wybielania zębów, jeśli zależy Tobie na tej funkcji najbardziej. 

Szczoteczki magnetyczne

To zupełna nowość na rynku od Oral-b IO. Taki rodzaj szczoteczek elektrycznych działa w oparciu o beztarciowy napęd magnetyczny. To zapewnia działanie delikatniejsze, ale bardziej skuteczne i cichsze.

Szczoteczki na baterie (szczoteczki turystyczne)

Ten rodzaj szczoteczek najbardziej polecany jest na wszelkie wyjazdy i pobyty z dala od domu. Szczoteczki na baterie AAA lub AA są tańsze i lżejsze niż standardowe szczoteczki akumulatorowe elektryczne lub soniczne. Dzięki temu idealnie sprawdzą się w podróży, dlatego noszą nazwę również szczoteczek turystycznych. Do najpopularniejszych szczoteczek na baterie należą Oral-b Advance Power oraz Oral-b PRO Battery Stages dla dzieci. 

Szczoteczki ortodontyczne

Dla osób z aparatem na zęby stworzono specjalne szczoteczki ortodontyczne, które zostały zaprojektowane w taki sposób, by dotarły do najbardziej niedostępnych miejsc w jamie ustnej i usuwały jak najwięcej resztek pokarmu z przestrzeni przy aparacie ortodontycznym. Takie szczoteczki do aparatu na zęby mogą też być z sukcesem zastąpione przez końcówki ortodontyczne do szczoteczek elektrycznych. 

Szczoteczki jednopęczkowe

Jak sama nazwa wskazuje, takie szczoteczki mają często jeden pęczek gęsto ułożonych włókien. Mają one zastosowanie dla osób z implantami czy aparatami ortodontycznymi.

Szczoteczki dla dzieci

Zęby i dziąsła najmłodszych są często bardziej delikatne a przestrzenie w jamie ustnej mniejsze i trudniej dostępne. Właśnie dlatego rynek pełen jest obecnie dedykowanych rozwiązań szczoteczek dla dzieci. Ponadto specjalnie stworzone produkty dla dzieci często są bardziej kolorowe i mają podobizny postaci z bajek od Disney. Wszystko to, żeby zachęcić pociechy do regularnego szczotkowania zębów.

Szczoteczki międzyzębowe

To zupełnie inny rodzaj szczoteczek niż wszystkie wyżej wymienione. Szczoteczki międzyzębowe mają za zadanie bardziej uzupełnić codzienną higienę jamy ustnej, niż ją zastąpić. Mają one postać pojedynczej malutkiej szczoteczki, której włosie w zależności od rozmiaru różni się grubością. Dzięki temu każdy może dostosować wielkość do swoich przestrzeni międzyzębowych. Do tego właśnie szczoteczka międzyzębowa służy. Ma usuwać pozostałości jedzenia i płytki nazębnej z najtrudniej dostępnych miejsc.

Szczoteczki do protez

Właściwa pielęgnacja protez jest równie ważna co naturalnych zębów, dlatego warto wyposażyć się w dobrej jakości szczoteczkę do protezy. Pomaga ona uniknąć zbierania się bakterii na protezie oraz występowaniu ewentualnych stanów zapalnych w jamie ustnej. Takie szczoteczki pomagają zachować komfort codziennego  noszenia.

Szczoteczki pooperacyjne

Jeśli jesteś po operacji jamy ustnej, koniecznie musisz wyposażyć się w specjalistyczne szczoteczki pooperacyjne. Mają one przede wszystkim bardziej miękkie włosie, które nie podrażni dziąseł i zębów, które mogą być wrażliwe po zabiegu.

Szczoteczki bambusowe

Jeśli jesteś fanem ekologicznych rozwiązań, na pewno docenisz szczoteczki bambusowe. Są one wykonane jak sama nazwa wskazuje - z bambusa. Takie szczoteczki szybciej ulegają biodegradacji, a przez to są bardziej przyjazne środowisku.

Jaka szczoteczka do zębów jest najlepsza?

Zanim dowiesz się jaka szczoteczka do zębów jest najlepsza dla Ciebie, zapoznaj się z całą ofertą i wybierz produkt dopasowany maksymalnie do Twoich potrzeb i stylu życia. Nie ma bowiem jednej szczoteczki do zębów, która będzie odpowiadała każdemu. Jedna grupa użytkowników woli klasyczne szczoteczki do mycia zębów manualne. Inni po przejściu na szczoteczkę elektryczną rotacyjną nie wyobrażają sobie higieny jamy ustnej bez takiego sprzętu. Kolejni zakochali się bezpowrotnie w szczoteczce sonicznej i już nie zamienią jej na żadną inną. Zatem jeśli wciąż stoisz przed wyborem szczoteczki do zębów - weź pod uwagę przede wszystkim swoje potrzeby.

Zobacz również nasz ranking szczoteczek sonicznych 2023!

 

FAQ

 

Specjaliści od zdrowia jamy ustnej rekomendują wymianę szczoteczki do zębów lub końcówki do szczoteczki (jeśli korzystasz z elektrycznej lub sonicznej szczoteczki) - co najmniej raz na 3 miesiące. Wymiana szczoteczki do zębów powinna nastąpić szybciej, jeśli włókna końcówki są postrzępione, rozchodzą się na różne strony lub nie czujesz, aby szczoteczka dobrze myła Twoje zęby. Część szczoteczek do zębów lub końcówek ma specjalne niebieskie włókna przypominające o wymianie na nową. Takie włókna “blue indicator” stopniowo płowieją, pokazując czas wymiany szczoteczki do zębów.

 

To, gdzie wyrzucić szczoteczkę do zębów, zależy od materiału, z jakiego została wykonana. Niezależnie od tego, czy korzystasz ze szczoteczki z bambusa, klasycznej szczoteczki manualnej czy wyrzucasz końcówkę od szczoteczki elektrycznej - wyrzuć je do kosza na odpady zmieszane (zazwyczaj czarne kosze na śmieci). Zupełnie inna sprawa ma się z samym trzonem szczoteczki elektrycznej (w tym sonicznej). Takie stare i zużyte szczoteczki do zębów należy oddać do punktu zbiórki odpadów elektrycznych.

 

Szczoteczka do zębów powinna być przechowywana w jak najbardziej higienicznych warunkach. Jeśli masz taką możliwość to trzymaj ją w szafce z dala od środków chemicznych, które mogą zanieczyścić włókna i narazić Cię na dodatkowe zagrożenia. Raczej należy unikać też permanentnego przechowywania szczoteczki do zębów na zlewie, gdzie może dojść do zabrudzenia mydłem lub innymi detergentami. Przed schowaniem szczoteczki do zębów do szafki, strzepnij nadmiar wody z końcówki a rączkę (niezależnie od tego, czy to manualna czy elektryczna szczoteczka) - wytrzyj suchą ściereczką.