Szczoteczki manualne

To chyba najbardziej znane i jednocześnie najprostsze w obsłudze szczoteczki do zębów. Ich zakup jest najprostszy, ponieważ są one w ofercie wielu sklepów, znajdziesz je pewnie nawet w swoim osiedlowym sklepie. Jeśli jednak chcemy użytkować szczoteczkę manualną, wybierzmy najlepszą z możliwych. Niektóre nowoczesne szczoteczki manualne zostały wyposażone w gęstsze włosie, bardziej ergonomiczną rączkę i nowoczesny design, jak w przypadku szczoteczek do zębów Curaprox. Szczoteczki manualne dobrze wyczyszczą łatwiej dostępne miejsca w jamie ustnej. Jeśli zależy Tobie na dobrze wyczyszczonych przestrzeniach między zębami, możesz też wyposażyć się w specjalny rodzaj szczoteczek manualnych - szczoteczki międzyzębowe.

Na co zwracać uwagę kupując szczoteczkę manualną?

  • Twardość włosia. Jeśli masz wrażliwe zęby lub dziąsła, postaw na miękką szczoteczkę. 

  • Ergonomiczna rączka z silikonowymi nakładkami lub wyżłobieniami dla komfortowego użytkowania. Im więcej dodatkowych elementów, tym lepiej może się Tobie układać szczoteczka w ręce.

  • Kształt szczoteczki. Niektóre szczoteczki manualne są bardziej elastyczne lub na stałe wygięte w określony sposób, by ułatwić dotarcie do zakamarków jamy ustnej. Jeśli masz problem z doczyszczeniem dalszych zębów - sprawdź koniecznie szczoteczki wygięte do przodu. 

  • Wielkość główki szczoteczki. Ten aspekt jest ważny, jeśli korzystałeś ze standardowej wielkości manualnej szczoteczki i miałeś trudność doczyścić najdalsze zęby. Możesz wybrać szczoteczkę z mniejszą główką dla dokładniejszej higieny jamy ustnej.

  • Dodatkowe właściwości. Niektóre szczoteczki w swoich włóknach zawierają SCP - samoczyszczący polimer, nadający właściwości bakteriostatyczne. Dzięki temu lepiej usuwa płytkę nazębną pełną bakterii. Wyprofilowane włókna dla efektywności czyszczenia sprawiają, że łatwiej czyścić trudno dostępne miejsca w buzi.

  • Gęstość włosia. Im gęściej ułożone włókna szczoteczki, tym lepiej czyści. Jeśli zatem wybierzesz szczoteczkę manualną z gęsto ułożonym włosiem - możesz liczyć na dokładniejsze szczotkowanie.

  • Dodatkowe wypustki do czyszczenia języka. Część producentów szczoteczek manualnych do zębów postanowiła wykorzystać drugą stronę główki szczoteczki i umieścić na niej specjalne wypustki do czyszczenia języka. To na nim gromadzi się również dużo bakterii, odpowiadających między innymi za nieświeży oddech.

Jaka szczoteczka manualna jest najlepsza?

Na takie pytania nigdy nie ma jednoznacznej odpowiedzi, należy przede wszystkim zastanowić się, czy dotychczasowa szczoteczka do zębów spełnia swoje funkcje. Czy może często musisz odwiedzać swojego stomatologa, ponieważ “znów jest coś do zrobienia”? Jeśli szczoteczka manualna, którą obecnie używasz nie zadowala Cię - sprawdź, czy są na rynku modele, które staną się dla Ciebie najlepszą szczoteczką do zębów (manualną).

Podstawowe pytania jakie warto zadać sobie przed wyborem nowej klasycznej szczoteczki do zębów to, czy moje zęby są wrażliwe? Czy moje dziąsła krwawią? 

Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiedź brzmi tak, to szukaj najlepszej szczoteczki manualnej z miękkim włosiem.

Szczoteczka miękka

Wybór wbrew pozorom jest całkiem duży, choć najbardziej popularne są jednak szczoteczki o standardowej twardości włókna. Choć możesz obawiać się, czy szczoteczka miękka dobrze będzie czyścić Twoje zęby - to nie musisz się tego obawiać. Jeśli zdecydujesz się na którąś ze sprawdzonych marek szczoteczek manualnych, to z pewnością będzie dobrze usuwać płytkę nazębną.

Szukając szczoteczki miękkiej, zwracaj uwagę na dopiski “soft”, “extra soft” - to naprowadzi Cię na produkty, których szukasz. Do najlepszych szczoteczek manualnych miękkich należą m.in. Curaprox, Biorepair czy VITIS.

Jeśli zatem zależy Tobie na dobrym produkcie, szukaj przede wszystkim w ofertach tych marek. 

Szczoteczka twarda

Gdy masz zdrowe zęby i dziąsła, dobrą opcją szczoteczki manualnej może okazać się szczoteczka z włosiem o średniej miękkości. Ewentualnie możesz też używać szczoteczek twardych, jednak tutaj należy wykazać się większą ostrożnością i unikać stosowania takiego rodzaju szczoteczki na co dzień. Możesz podrażnić dziąsła.

Twarde włókna szczoteczki mogą sprawdzić się u osób, którym dokucza nadmierne tworzenie płytki nazębnej, co często powiązane jest z paleniem papierosów, piciem dużej ilości kawy lub herbaty.

Szczoteczka manualna do aparatu ortodontycznego

Jeśli jesteś użytkownikiem aparatu ortodontycznego wiesz już pewnie, że oznacza on pewne dodatkowe obowiązki podczas codziennego mycia zębów. Trudniej wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, ale też miejsca tuż przy aparacie. Z pomocą przychodzą specjalne akcesoria ortodontyczne.

Przede wszystkim warto wyposażyć się w szczoteczkę manualną do aparatu ortodontycznego lub jeśli korzystasz ze szczoteczki elektrycznej lub sonicznej - w specjalną ortodontyczną końcówkę do szczoteczki. Jest ona skonstruowana w taki sposób, by z łatwością dotrzeć w trudniej dostępne miejsca i usunąć z nich resztki jedzenia czy nagromadzoną płytkę nazębną.

Szczoteczka manualna czy elektryczna?

Zwykła szczoteczka manualna ma sporo zwolenników, jednak mimo wszystko specjaliści rekomendują korzystanie ze szczoteczki elektrycznej (w tym sonicznej) dla lepszej higieny jamy ustnej. Jeśli zastanawiasz się co wybrać - szczoteczkę manualną czy elektryczną, to z pewnością już słyszałeś pozytywne opinie o szczoteczkach obrotowych lub sonicznych.

Są one w stanie usunąć nawet 100% więcej płytki nazębnej przy jednym szczotkowaniu niż szczoteczka manualna przez miesiąc. Atrakcyjna cena szczoteczek elektrycznych oraz ich dodatkowe funkcje ułatwiające codzienne mycie zębów - sprawiają, że mają coraz więcej zwolenników. Warto jednak samodzielnie zastanowić się, czy szczoteczka manualna spełnia Twoje oczekiwania, czy warto rozejrzeć się za alternatywą.