Końcówki do szczoteczek

Jeśli korzystasz lub planujesz użytkować szczoteczki elektryczne (również soniczne), to na pewno będziesz potrzebować zamienne końcówki do szczoteczek. Pełnią one bowiem taką samą funkcję jak najpopularniejsze klasyczne szczoteczki do zębów, które trzeba wymieniać co najmniej co trzy miesiące. W tym przypadku wymieniasz jednak tylko końcówki zamiast całości. Zmieniać końcówki do szczoteczek możesz jednak nie tylko z powodu zużycia włosia, ale też z uwagi na ich przeznaczenie lub określone wymagania. Szczególnie, że na rynku jest obecnie bardzo duży wybór końcówek do szczoteczek zarówno pod względem przeznaczenia np. końcówki ortodontyczne, jak i pod względem miękkości włosia. 

W sklepie z akcesoriami do higieny jamy ustnej, jakim jest DentiLove.pl, posiadamy ogromny wybór końcówek do szczoteczek sonicznych, jak i elektrycznych oscylacyjnych. W asortymencie znajdziesz końcówki do szczoteczek Oral-b, a także sonicznych Philips Sonicare. Wybór jest jednak zdecydowanie większy i obejmuje wiele popularnych marek. Oferujemy też zamienniki końcówek do szczoteczek wielu producentów dla osób, które lubią oszczędzać na swoich zakupach.

Zobacz też końcówki do szczoteczek dla dzieci.

Końcówki do szczoteczek elektrycznych

Wraz ze wzrostem popularności szczoteczek elektrycznych, wzrosła też liczba różnych końcówek do tego typu sprzętu. To, po czym przede wszystkim na pierwszy rzut oka rozróżnisz końcówki do szczoteczki elektrycznej jest okrągły kształt główki. Został on dopasowany specjalnie do jak najbardziej efektywnego czyszczenia zębów. Również włókna takiej końcówki zostały ułożone w taki sposób, by objąć cały ząb i wymieść wszelkie zabrudzenia z przestrzeni między nimi.

Podczas mycia zębów, końcówka do szczoteczki elektrycznej porusza się prawo i lewo, może też wykonywać ruchy pulsacyjne.

Najpopularniejszymi szczoteczkami elektrycznymi są Oral-b - końcówki Cross Action, Precision Clean. Co bardzo przydatne - większość końcówek pasuje do wszystkich szczoteczek Oral-b. Wyjątkiem są tutaj najnowsze modele szczoteczek magnetycznych Oral-b IO.

Końcówki do szczoteczek sonicznych 

Innym rodzajem szczoteczki elektrycznej jest szczoteczka soniczna. Jej końcówki również poznasz po kształcie główki. Ma ona bardziej pociągły kształt, przypomina bardziej owal niż koło. Kształt został dopasowany do nieco innego działania takiej szczoteczki. Soniczne modele działają na zasadzie drgań i ruchem wymiatającym obejmuje kilka zębów jednocześnie zamiast jednego jak dzieje się to w przypadku szczoteczek elektrycznych. Takie ruchy są znacznie bardziej bezpieczne dla szkliwa zębów, ponieważ są dla niego delikatniejsze. Jednocześnie mycie zębów jest bardzo efektywne. Wśród najpopularniejszych końcówek do szczoteczek sonicznych znajdziesz przede wszystkim Philips Sonicare czy Xiaomi Oclean. W ofercie DentiLove.pl znajdziesz jednak też zamienniki końcówek do szczoteczek sonicznych popularnych marek, takich jak SEYSSO, czy Vitammy.

Końcówki do szczoteczek - rodzaje

Końcówki do szczoteczek możesz używać w zależności od swoich potrzeb np. chęci wybielania lub usuwania przebarwień, ale też stanu swoich dziąseł - jeśli masz wrażliwe dziąsła możesz potrzebować miękkiego włosia końcówki do szczoteczki. Gdy nosisz z kolei aparat na zęby - będziesz poszukiwać ortodontycznej końcówki do szczoteczki.

Końcówka miękka

Osoby, które cierpią na paradontozę, mają wrażliwe dziąsła lub zęby mogą wybrać końcówki do szczoteczki o miękkim włosiu. Dzięki temu nie podrażniają jamy ustnej i nie odczuwają żadnego dyskomfortu podczas mycia zębów. Jeśli interesują Cię właśnie takie produkty - szukaj końcówek do szczoteczek sensitive lub soft.

Końcówka standardowa

Jeśli masz zdrowe zęby i dziąsła, nie odczuwasz żadnych niepokojących sygnałów ze strony swojej jamy ustnej - możesz śmiało korzystać z końcówek standardowych. Mają one często po prostu średnio twarde włosie, które z powodzeniem może być używane na co dzień, jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony zębów lub dziąseł.

Końcówka twarda

Te końcówki należą do najrzadszych i raczej specjaliści nie zalecają użytkowania tego typu końcówek do szczoteczek na co dzień. Jeśli Twoje zęby i dziąsła są zdrowe i chcesz dokładniej wyczyścić swoje zęby - możesz rozważyć zakup końcówek z twardszym włóknem. Używaj jednak ich z rozwagą i kontroluj stan swoich zębów i dziąseł.

Końcówka z niebieskim włóknem przypominającym (blue indicator reminder)

Specjaliści zalecają wymianę klasycznej szczoteczki do zębów oraz końcówek do szczoteczek co najmniej raz na 3 miesiące. Jeśli masz problem z zapamiętaniem momentu zmiany końcówki na nową, możesz wyposażyć się w specjalną końcówkę do szczoteczki z włóknem przypominającym. Zazwyczaj ma kolor niebieski i stopniowo płowieje, pokazując zużycie i czas wymiany na nową końcówkę.

Końcówka wybielająca

Taka końcówka do szczoteczki wyróżnia się większą gęstością włosia o standardowej twardości włókien. Niektóre z końcówek wybielających, jak np. Oral-B 3D white posiadają dodatkowe elementy gumowe usuwające przebarwienia z powierzchni zębów.

FAQ

 

Eksperci zdrowia jamy ustnej rekomendują wymianę zarówno szczoteczki manualnej, jak i jakiejkolwiek końcówki do szczoteczki (sonicznej, elektrycznej) co najmniej co 3 miesiące lub wcześniej - jeśli nosi ona znamiona zużycia. Zużytą szczoteczkę poznasz po rozchodzących się na boki włóknach i postrzępionemu włosiu. W niektórych końcówkach do szczoteczek zawarte są specjalne niebieskie włókna, które mają być swego rodzaju wskaźnikiem zużycia. Blue indicator stopniowo płowieje, wskazując czas wymiany końcówki na nową.

 

Wymiana końcówki w szczoteczce elektrycznej jest bardzo łatwa. Przede wszystkim urządzenie musi być wyłączone. Usuń starą, zużytą końcówkę szczoteczki i nałóż nową w tym samym miejscu, w którym była umieszczona stara. Nowa końcówka musi mieć odpowiednie wejście, odpowiadające modelowi naszej szczoteczki elektrycznej. Pamiętaj, by nakładając końcówkę na szczoteczkę zostawić niewielki odstęp między trzonem szczoteczki a dołem wymiennej końcówki.