Szczoteczki soniczne

Szczoteczka soniczna może stanowić dla Ciebie nie lada ułatwienie w codziennym szczotkowaniu zębów. Co więcej jest bardziej skuteczna od manualnych akcesoriów.

Ten rodzaj szczoteczek elektrycznych należy do najnowszych i najbardziej zaawansowanych urządzeń. Wszystko za sprawą jeszcze większej efektywności czyszczenia zębów niż dzieje się to przy użyciu szczoteczki obrotowej. Dzięki ruchom wymiatającym i pulsacyjnym, szczoteczki soniczne są w stanie czyścić zęby nawet 100% lepiej niż klasyczne szczoteczki do zębów.

Sprawdź też: Na co zwracać uwagę przy zakupie szczoteczki sonicznej?

Czym charakteryzują się szczoteczki soniczne?

Poznasz je po rodzaju główki - kształtem bardziej przypomina szczoteczkę manualną, nie jest tak okrągła jak głowka szczoteczki rotacyjnej. Szczoteczka soniczna również inaczej czyści zęby. Wykorzystuje bowiem do tego drgania, które wymiatają bakterie i zanieczyszczenia z prędkością sięgającą ponad 90 tysięcy ruchów sonicznych na minutę (w niektórych modelach szczoteczek).

Większość sonicznych szczoteczek do zębów ma kilka trybów mycia, a czasem każdy tryb mycia ma jeszcze dodatkowo różne prędkości. Dzięki temu, jeśli masz bardziej wrażliwe dziąsła lub zęby, możesz dopasować działanie szczoteczki do siebie i swoich potrzeb. Część szczoteczek sonicznych ma też tryb wybielania zębów, jeśli zależy Tobie na tej funkcji najbardziej.

Zobacz również ranking szczoteczek sonicznych do zębów.

Jakie zalety ma szczoteczka soniczna?

 • dokładniejsze dotarcie do trudno dostępnych miejsc,
 • likwidowanie płytki nazębnej 100% lepsze niż szczoteczki manualnej,
 • minimalizacja rozwoju próchnicy,
 • usuwanie przebarwień na zębach (wybielanie zębów),
 • możliwość dostosowania trybów i mocy do wrażliwych zębów oraz dziąseł.

Zobacz: Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Co jest ważne przy zakupie szczoteczki sonicznej?

W asortymencie DentiLove.pl jest wiele szczoteczek sonicznych. Różnią się one ceną, funkcjonalnościami, trybami i prędkościami lub czasem działania na jednym ładowaniu.

Na co zwrócić uwagę wybierając szczoteczkę soniczną? Oto kilka wskazówek:

 1. Dostępne tryby pracy

  Szczoteczki soniczne najnowszej generacji mają dostępne różne tryby pracy. Zazwyczaj jeden jest przeznaczony do codziennego czyszczenia i ten jest najważniejszy. Jeśli doświadczasz nadwrażliwości zębów lub dziąseł, być może warto, aby Twój model szczoteczki sonicznej miał ryb delikatnego mycia tzw. sensitive. Niektóre z urządzeń mają też tryb wybielający lub masujący. Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze w szczoteczce. Być może potrzebujesz tylko podstawowe tryby i jedną prędkość? A może lubisz eksperymentować i ważny jest dla Ciebie wybór wielu programów szczoteczki.
   

 2. Prędkości poszczególnych programów pracy

  W bardziej zaawansowanych szczoteczkach sonicznych, oprócz trybów pracy są też ich prędkości. Dzięki temu możesz dostosować prędkość szczotkowania do swoich potrzeb.
   

 3. Czas pracy urządzenia

  Szukając dla siebie nowej szczoteczki sonicznej weź pod uwagę jak często będziesz z niej korzystał. Rekomendowane 2 razy w trakcie dnia? A może używasz szczoteczki po każdym posiłku? To wpływa na to, jak długo szczoteczka soniczna będzie działała na jednym ładowaniu. Jeśli korzystasz ze swojej szczoteczki częściej niż 2 razy dziennie lub sporo czasu spędzasz na wyjazdach, warto zwrócić uwagę na czas pracy szczoteczki na jednym ładowaniu.

 4. Timer

  Wbudowany Timer jest bardzo przydatną funkcją szczoteczki sonicznej i występuje w wielu urządzeniach. Rekomendowany czas szczotkowania zębów to 2 minuty. Powinien być podzielony na cztery 30-sekundowe interwały, podczas których skupiasz się na jednej ćwiartce łuku zębowego. Z takim czasomierzem łatwiej zadbać o prawidłowe czynności higieny jamy ustnej każdego dnia.

 5. Czujnik nacisku

  Niektóre szczoteczki soniczne są wyposażone w funkcje, które uchronią Cię przed nieefektywnym myciem zębów. Gdy zbyt mocno dociskasz główkę szczoteczki do zębów i dziąseł, czyszczenie jest niewystarczające. Czujnik nacisku w szczoteczce pozwoli Tobie uniknąć błędów podczas codziennego mycia zębów.

Jakie końcówki do szczoteczki sonicznej?

Oprócz samej szczoteczki sonicznej, którą wybierzesz do codziennej higieny jamy ustnej, bardzo istotne są również końcówki do szczoteczki, ponieważ to dzięki nim możesz jeszcze bardziej efektywnie czyścić zęby. Jeśli masz wrażliwe zęby i dziąsła, to oprócz wyboru odpowiedniego trybu pracy, możesz też np. skorzystać z końcówki o miękkim włosiu. Pamiętaj by do swojej szczoteczki kupować końcówki kompatybilne z Twoim urządzeniem.

Sprawdź szczoteczkę soniczną Oral-B Pulsonic Slim Clean 2000 White oraz Oral-B Pulsonic Slim Clean 2000 Black.