Jak myć zęby szczoteczką soniczną? Poradnik krok po kroku

Myślisz o zakupie szczoteczki sonicznej i rozważasz wszystkie za i przeciw? Zastanawiasz się jak myć zęby szczoteczką soniczną? To pytanie jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ sposób mycia zębów szczoteczką soniczną różni się od tradycyjnej techniki szczotkowania ręcznego. Czy jest trudny? Czy jest bardziej czasochłonny? Sprawdźmy!


Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Co to znaczy, że szczoteczka jest soniczna?

Szczoteczki soniczne są obecnie najbardziej nowoczesnym urządzeniem do higieny jamy ustnej. Ale co to właściwie znaczy, że jest soniczna? Soniczność polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych (od terminu sonic – dźwięk). Warto tu zaznaczyć, że szczoteczki soniczne stanowią szczególny rodzaj szczoteczki elektrycznej, ale nie są odrębną kategorią urządzenia.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna jest wyposażona w akumulator i silnik generujący drgania. Wytwarza drgania i fale dźwiękowe o wysokich częstotliwościach. Specjalny rodzaj wibracji wymiatająco-pulsujących rozbija płytkę nazębną i  bardzo skutecznie usuwa osady z powierzchni zębów. Włosie szczoteczki wprawione w ruch wykazuje prędkości nawet do 96 000 ruchów sonicznych na minutę!

Dlaczego warto stosować nowoczesną szczoteczkę soniczną?

Warto stosować szczoteczkę soniczną przede wszystkim ze względu na jej niebywałą skuteczność. Czyszczenie zębów tą metodą to zupełnie nowy wymiar higieny jamy ustnej. Drgania emitowane przez silniczek urządzenia, oprócz tego, że rozbijają płytkę nazębną, to działają bakteriobójczo!

Zobacz >> RANKING SZCZOTECZEK SONICZNYCH

Jak myć zęby szczoteczką soniczną

Siła pracy włosia szczoteczki sonicznej dociera także do przestrzeni międzyzębowych, co nie byłoby możliwe przy użyciu zwykłej szczoteczki. Dzięki temu każdy zakamarek zostaje dokładnie oczyszczony z osadu i bakterii. To efektywny sposób zapobiegania próchnicy.

Zobacz >> Na co zwrócić uwagę przy wyborze szczoteczki sonicznej?

Zaletą stosowania szczoteczki sonicznej jest także ochrona wrażliwych dziąseł. Manualne szczotkowanie zębów wymaga pewnego nacisku i dynamiki ruchów. To bardzo często powoduje, że drażnimy i kaleczymy sobie dziąsła. Negatywnym skutkiem tego może być odsłonięcie szyjek zębowych.

Produkty powiązane

Najczęstsze błędy podczas mycia zębów szczoteczką soniczną

Błędy podczas mycia zębów szczoteczką soniczną biorą się najczęściej z nawyków przyswojonych wcześniej, gdy nauczyliśmy się używania szczoteczki ręcznej. Oto co można zrobić źle:

  • zbyt duży nacisk – siła szczoteczki sonicznej wynika z drgań. Nacisk jest zbędny i może uszkodzić urządzenie;
  • szczotkowania jak przy tradycyjnej technice – szczoteczkę soniczną należy jedynie przesuwać wzdłuż zębów, bez okrężnych ruchów;

Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką soniczną?

Aby czerpać korzyści i w pełni wykorzystać możliwości jakie daje czyszczenie zębów szczoteczką soniczną – należy używać jej we właściwy sposób. Nie jest to wcale oczywiste gdy po raz pierwszy zaczynamy jej używać.

Dwuminutowy cykl pracy szczoteczki sonicznej – jak to zagospodarować?

Na początek warto omówić sposób zaprogramowania szczoteczki sonicznej. Urządzenie to pracuje w trybie 2 minut, w odstępach co 30 sekund. Jest to umowny podział czasu pracy szczoteczki przeznaczony na cztery strony jamy ustnej:

  • góra – prawo
  • góra – lewo
  • dół – lewo
  • dół – prawo

Nie ma znaczenia od której strony zaczniesz czyszczenie. Każdy może ustalić swój własny rytm higieny jamy ustnej. Ważne by każda strona została wyczyszczona, zarówno przód, jak i powierzchnia wewnętrzne – od strony podniebienia i języka.

Prawidłowa technika mycia zębów szczoteczką soniczną

Oto prawidłowe postępowanie krok po kroku:

1. Nałóż pastę do zębów na włosie, tak samo jak robi się to na zwykłej szczoteczce.

2. Przyłóż szczoteczkę do zębów w taki sposób, by włosie stykało się z zębami pod kątem 45 stopni.

3. Uruchom szczoteczkę i powolnym ruchem przesuwaj ją po łuku kolejnych zębów, od przodu i wewnętrznej strony jamy ustnej.

4. 30-sekundowe odstępy łatwo wychwycisz, ponieważ urządzenie wykonuje wówczas charakterystyczny przestój. Wtedy możesz wygodnie przełożyć główkę szczoteczki na kolejną stronę.

5. Nie wykonuj ruchów okrężnych czy wymiatających. Idea szczoteczki sonicznej na tym właśnie polega, że drgania wykonują całą potrzebną pracę!

6. Pamiętaj aby nie dociskać włosia szczoteczki do zębów. Choć działanie szczoteczki może wydawać się niezbyt silne – bez obaw! W takich momentach świetnie sprawdza się funkcja czujnika nacisku. Gdy zbyt mocno dociśniesz główkę szczoteczki do zębów – urządzenie wyda specyficzny sygnał (z pewnością go rozpoznasz).

7. Jeśli po zakończeniu cyklu pracy szczoteczki sonicznej masz potrzebę doczyścić powierzchnie żujące zębów – oczywiście zrób to! Możesz wrócić do miejsc, o których precyzję czyszczenia się obawiasz.

8. Możesz przeczyścić także powierzchnię języka.

9. Po zakończeniu pracy szczoteczki sonicznej opłucz ją i obetrzyj z nadmiaru wody.

O czym nie zapominać gdy myjesz zęby szczoteczką soniczną?

Efekt mycia zębów szczoteczką soniczną jest odczuwalny natychmiast. Nie pomijaj jednak innych czynności higienicznych jamy ustnej. Stosuj nić dentystyczną by żadne pozostałości jedzenia nie tkwiły w przestrzeniach międzyzębowych. Używaj płynu do płukania jamy ustnej, który zapewnia świeży oddech i działa pozytywnie na stan błon śluzowych. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla osób, które noszą aparat ortodontyczny.

Produkty powiązane

 

Bibliografia:

  1. I. Digel, I. Kern, E. Geenen, N. Akimbekov, Dental Plaque Removal by Ultrasonic Toothbrushes [w:] Dentistry journal 8(1) (dostęp: 12.07.2023).
  2. D. Re, G. Augusti, D. Battaglia, A. Giani, D. Augusti, Is a new sonic toothbrush more effective in plaque removal than a manual toothbrush? [w:] European journal of paediatric Dentistry 2015 Mar;16(1) (dostęp: 12.07.2023).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię