Jak często myć zęby? Ile razy dziennie?

Higiena jamy ustnej, choć powinna stanowić podstawę codziennej pielęgnacji, nadal przysparza wiele problemów. Około 4 milionów Polaków w ogólnie nie myje zębów. Duża część osób robi to niedokładnie, za krótko, bądź za rzadko. Nawyki higieny jamy ustnej różnią się w zależności od indywidualnych preferencji i edukacji zdrowotnej danej osoby. Nie mniej jednak regularne szczotkowanie zębów jest niezwykle istotną kwestią, której przestrzegać powinno całe społeczeństwo. Dowiedz się ile razy dziennie powinno się myć zęby!


Najważniejsze informacje:


Ile razy dziennie powinno się myć zęby?

Zaleca się mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie – rano po śniadaniu i wieczorem przed snem. Jest to powszechnie akceptowany standard i zalecenie wielu stomatologów oraz organizacji zdrowia jamy ustnej, takich jak Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (ADA) czy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Mycie zębów dwa razy dziennie pomaga w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej, zapobieganiu próchnicy, osadzaniu się płytki nazębnej oraz utrzymaniu świeżego oddechu. Mycie rano usuwa bakterie gromadzące się podczas snu, a wieczorem eliminuje pozostałości pokarmów i płytki nazębnej nagromadzone w ciągu dnia.

Ponadto, niektórzy ludzie mogą również wykonywać krótkie płukanie jamy ustnej/mycie zębów po posiłkach, zwłaszcza jeśli jedzą słodkie lub kwaśne produkty, aby zmniejszyć działanie bakterii na szkliwo zębów.

ile razy dziennie myć zęby?

Czy należy myć zęby po każdym posiłku?

Mycie zębów po każdym posiłku może być korzystne dla zdrowia jamy ustnej, ale nie jest to zawsze konieczne i zalecane. Warto zrozumieć, że po jedzeniu szczególnie kwaśnych lub bogatych w cukry produktów, nasza jama ustna może być bardziej podatna na działanie bakterii, które mogą uszkodzić szkliwo zębów. Natychmiastowe szczotkowanie wtedy może w rzeczywistości spowodować mechaniczne ścieranie szkliwa. W takich przypadkach, dokładne płukanie jamy ustnej wodą lub stosowanie płynu do płukania jamy ustnej może pomóc w zminimalizowaniu tego wpływu.

Najlepiej jest poczekać około 30 minut po jedzeniu, zanim zaczniemy myć zęby. Daje to szkliwu czas na remineralizację i powrót do bardziej zneutralizowanego pH. W międzyczasie warto ograniczyć spożycie bogatych w cukry i kwaśnych pokarmów oraz wypić szklankę wody, aby przemyć usta po posiłku. Sprawdź też najlepsze pasty do zębów.
 

Czy zbyt częste mycie zębów jest dla nich niebezpieczne?

Tak, zbyt częste mycie zębów może być również niebezpieczne i prowadzić do problemów zdrowotnych związanych z jamą ustną. Choć nadmiar higieny jamy ustnej jest mniej powszechny niż brak odpowiedniej pielęgnacji, to jednak może wywołać pewne szkodliwe efekty. Przede wszystkim, nadmierne mycie zębów może prowadzić do erozji szkliwa i podrażnienia dziąseł. W praktyce trudno jednak o jakiekolwiek konsekwencje wywołane nadmierną częstotliwością mycia zębów. Duże częściej występują one z powodu nieprawidłowej techniki szczotkowania czy korzystania z nieodpowiedniej twardości szczoteczki. 

Nadmierne naciskanie na szczoteczkę i intensywne mycie może spowodować podrażnienie dziąseł lub  zapalenie dziąseł, a także skutkować odsłonięciem korzeni zębów. To może wywoływać nadwrażliwość zębów i zwiększone ryzyko uszkodzeń. Zbyt częste i agresywne szczotkowanie może prowadzić do mechanicznego ścierania szkliwa zębów. Erozja szkliwa i recesja dziąseł powodują natomiast wzrost nadwrażliwości zębów na gorące, zimne lub słodkie pokarmy i napoje.

Zatem można myć swoje zęby nawet 5 razy dziennie z wykorzystaniem odpowiedniej techniki i cieszyć się ich dobrą kondycją. Można jednak szczotkować je 2 razy dziennie, mocno i agresywnie, co przyczyni się do rozwoju wielu nieprawidłowości.

Produkty powiązane

Czy można zastąpić mycie zębów poprzez płukanie płynem do higieny jamy ustnej? 

Płukanie płynem do higieny jamy ustnej może stanowić pewien uzupełniający element codziennej pielęgnacji jamy ustnej, ale nie powinno zastępować mycia zębów szczoteczką. Jest ono kluczowe dla utrzymania zdrowej jamy ustnej.

Szczoteczka pozwala na mechaniczne usunięcie płytki nazębnej, która może prowadzić do powstania próchnicy i zapalenia dziąseł. Może dotrzeć również do trudno dostępnych miejsc między zębami, gdzie gromadzi się płytka nazębna i resztki jedzenia. Pasta do zębów zawierająca fluor pomaga w remineralizacji szkliwa, co wzmacnia i chroni zęby przed próchnicą. Co więcej, regularne i dokładne mycie zębów pomaga w utrzymaniu zdrowych dziąseł.

Płukanie płynem do higieny jamy ustnej może być pomocne jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji jamy ustnej, zwłaszcza po posiłkach, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów szczoteczką. Płyn do płukania jamy ustnej może pomóc w ograniczeniu aktywności bakterii, zapewnieniu świeżego oddechu i zmniejszeniu ryzyka rozwoju próchnicy, ale nie jest w stanie usunąć płytki nazębnej dlatego nie powinien zastępować regularnego mycia zębów.

jak często myc zęby?

Podsumowując, zaleca się mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie – rano po śniadaniu i wieczorem przed snem. Po posiłkach należy poczekać około 30 minut przed umyciem zębów lub skorzystać z innych metod oczyszczania jamy ustnej, takich jak płukanie wodą lub stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, aby zachować zdrowie jamy ustnej.

 

Bibliografia:

  1. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/expert-answers/brushing-your-teeth/faq-20058193
  2. https://www.healthline.com/health/how-many-times-a-day-should-you-brush-your-teeth#bottom-line

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię