Dlaczego pasty do zębów zawierają fluor?

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego większość past do zębów zawiera fluor? Składnik ten często jest wymieniany przez producentów jako najistotniejszy atut preparatów do higieny jamy ustnej. Postanowiliśmy sprawdzić dlaczego pasty do zębów zawierają fluor oraz czy pasta do zębów bez fluoru może chronić zęby? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu


Najważniejsze informacje z artykułu:

Fluor w paście do zębów

Fluor jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Odgrywa istotną rolę w budowie kości i zębów. Fluor stanowi budulec nie tylko szkliwa, ale i włosów, ścięgien, skóry i mięśni. Składnik ten dostarczamy wraz z wodą i pożywieniem. Fluor znajdziemy w produktach zbożowych, herbacie, niektórych produktach mlecznych i warzywach. Zarówno niedobór fluoru jak i nadmiar jest szkodliwy. Sprawdź jak objawia się fluoroza.

Dlaczego pasty do zębów zawierają fluor?

Jak fluor działa na zęby?

Pasta do zębów zawiera fluor ponieważ pierwiastek ten doskonale wzmacnia zęby. Działa przeciwbakteryjnie, chroni przed rozwojem próchnicy i sprawia, że szkliwo jest twardsze i wytrzymalsze. Badania prowadzone nad wpływem środków do higieny jamy ustnej nie pozostawiają wątpliwości. Osoby używające pasty do zębów z fluorem rzadziej doznają próchnicy.

Sprawdź nasz ranking antybakterynych past do zębów

Fluor z pasty do zębów ulega wchłonięciu przez szkliwo. Dzięki temu buduje jego strukturę. Optymalna grubość szkliwa zębów powinna wynosić ok. 2,5 mm. Niższe parametry oznaczają słabszą ochronę zębiny, skłonność do ukruszania się, szybszą demineralizację szkliwa. Warto podkreślić, że zęby codziennie wykonują pracę i są narażane na ścieranie i nacisk. Uzupełnianie fluoru jako budulca zębów powinno być naturalną częścią procesu regeneracji tkanek.

Produkty powiązane

Pasta do zębów z fluorem – czy jest bezpieczna dla zdrowia?

Pasty do zębów zawierające fluor są bezpieczne, a ich codzienne stosowanie nie grozi przedawkowaniem tego pierwiastka. Normy unijne określają granicę stężenia fluoru w pastach do zębów i nie przekracza ona 1500 ppm.

Fluor w paście do zębów - jak działa?

Preparaty przeznaczone dla dzieci zawierają odpowiednio mniej fluoru, ponieważ zapotrzebowanie na ten składnik u najmłodszych jest mniejsze. W naszym sklepie znajdziesz pasty do zębów dla dzieci, których zawartość fluoru wynosi 950 ppm.

Produkty powiązane

Dlaczego w paście do zębów zawarty jest fluor? Podsumowanie:

1. Pierwiastek ten wbudowuje się w szkliwo i wzmacnia je.
2. Uzupełnia mikrouszkodzenia.
3. Jest najlepszym sposobem na domową profilaktykę zdrowia jamy ustnej.
3. Fluor zapewnia odpowiednią grubość szkliwa (2,5 mm).
4. Czyni zęby odporne na wpływ kwasów na zęby.
5. Pasta do zębów z fluorem działa bakteriobójczo.

Pasta bez fluoru

Na rynku produktów do higieny jamy ustnej są dostępne pasty do zębów bez fluoru. Niektóre osoby zmagają się z alergią na fluor i wówczas potrzebna jest alternatywa. Fluor w paście do zębów może być zastąpiony hydroksyapatytem, który uzupełnia kanaliki zębinowe szkliwa. Takie produkty znalazły się w rankingu najlepszych past do zębów.

Fluor w paście do zębów dla dzieci

Biozgodny hydroksyapatyt wykazuje zdolność łączenia się ze strukturą szkliwa. Dzięki temu wzmacniania je, chroni przed uszkodzeniami i zapobiega nadwrażliwości na wysoką i niską temperaturę.

Produkty powiązane

Niektórzy rodzice szukają pasty do zębów bez fluoru dla swoich dzieci. Wynika to z obawy o ryzyko połknięcia pasty przez malucha. Stanowi to pewne ryzyko dla zdrowia dziecka, ale pamiętajmy, że wyłącznie preparaty z fluorem mogą być niebezpieczne.

Dbałość o zęby niemowlaka oraz pierwsza pasta powinny pojawić się od pierwszych zębów. Bezpieczeństwo podczas mycia zębów malucha zapewnisz używając pasty bez fluoru.
 
 
 


Bibliografia:

  1. H. Pollick, The Role of Fluoride in the Prevention of Tooth Decay [w:] Pediatric clinics of North America 2018 Oct;65(5) (dostęp: 31.07.2023).
  2. V. Marinho, J. Higgins, A. Sheiham, S. Logan, Fluoride toothpastes for preventing dental caries in children and adolescents [w:] The Cochrane database of systematic review 2003 (dostęp: 31.07.2023).
  3. D. O’Mullane, R.Baez, S. Jones, i inni, Fluoride and Oral Health [w:] Community dental health 2016 Jun;33(2) (dostęp: 31.07.2023).
  4. Dyrektywa komisji 2009/129/WE.

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię