Jaka szczoteczka do zębów - miękka czy twarda?

Codzienna higiena jamy ustnej pozwala na zachowanie odpowiedniej kondycji zębów i dziąseł. Jest ona w dużej mierze zależna od wyboru odpowiedniej szczoteczki. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów począwszy od szczoteczek manualnych, elektrycznych po soniczne. Dodatkowo każda z nich posiada również swoje parametry. Jednym z bardzo istotnych jest twardość włosia. Wybór między szczoteczką miękką a twardą zależy od Twojego indywidualnego zdrowia jamy ustnej, wrażliwości dziąseł i szkliwa, a także preferencji dotyczących odczucia podczas szczotkowania. Niemniej jednak przed wyborem warto dowiedzieć się czym się charakteryzują się i komu są polecane różne rodzaje szczoteczek.


Najważniejsze informacje:

 

Jak dobrać twardość włosia?

Głównym kryterium wyboru szczoteczki do zębów jest twardość jej włosia. Dobiera się ją indywidualnie na podstawie własnych preferencji, a także innych niezwykle istotnych czynników. Wpływ na wybór odpowiedniego stopnia twardości szczoteczki ma m.in. stan szkliwa czy kondycja dziąseł. Warto jest wziąć pod uwagę również styl życia, fakt czy pijesz kawę, palisz papierosy lub sięgasz wieczorami po czerwone wino. W każdym z przypadków konieczne będzie korzystanie z innego rodzaju szczoteczki.

Zazwyczaj kwestia doboru szczoteczki do zębów jest bagatelizowana. Większość osób wybiera losowy produkt, nie zważając na jego charakterystykę. Warto zatem poświęcić chwilę by dowiedzieć się jakie są stopnie twardości szczoteczek oraz komu są one polecane.

Sprawdź także >> czym jest diastema?
 

Jakie są stopnie twardości szczoteczek?

 

Wyróżniamy 4 podstawowe stopnie twardości szczoteczek:

 • twarde (średnica włosia 0,25-0,35 mm)
 • średnio twarde (średnica włosia 0,20-0,25 mm)
 • miękkie (średnica włosia 0,18-0,20 mm)
 • specjalistyczne (średnica włosia poniżej 0,12 mm)

szczoteczka miękka czy twarda

Czym charakteryzuje się i komu polecana jest szczoteczka o twardym włosiu?

 • Twardość włosia
  Szczoteczka twarda ma sztywne włosie, przez co wywiera większy nacisk podczas szczotkowania. Włoski te są wykonane zazwyczaj z wytrzymalszych materiałów.
   
 • Intensywne czyszczenie
  Ze względu na swoją sztywność, szczoteczki o twardych włoskach skuteczniej usuwają płytkę nazębną z powierzchni zębów. Są polecane dla osób, które preferują bardziej intensywne oczyszczanie i mają zdrowe dziąsła oraz mocne szkliwo.
   
 • Usuwanie osadu i plam
  Szczoteczki o twardych włoskach są szczególnie skuteczne w usuwaniu osadu, plam z kawy, herbaty lub papierosów, a także w czyszczeniu powierzchni zębów po spożyciu niektórych barwiących produktów.
   
 • Dla osób bez problemów z dziąsłami
  Szczoteczki o twardym włosiu są odpowiednie dla osób z dobrą kondycją dziąseł, które nie są podatne na podrażnienia ani problemy z ich recesją. Korzystający z tego rodzaju szczoteczek, powinni być ostrożni, aby nie wywierać nadmiernego nacisku na dziąsła, co może prowadzić do ich uszkodzenia.


Czym charakteryzuje się i komu polecana jest szczoteczka o miękkim włosiu?

 • Twardość włosia
  Szczoteczka miękka ma giętkie i elastyczne włosie, dzięki czemu jest łagodniejsza i delikatniejsza podczas szczotkowania.
   
 • Dla wrażliwych dziąseł
  Szczoteczki o miękkim włosiu są szczególnie polecane dla osób z wrażliwymi dziąsłami, które mogą być podatne na podrażnienia lub krwawienie podczas używania szczoteczek o twardszych włoskach.
   
 • Ochrona szkliwa
  Włoski miękkie minimalizują ryzyko uszkodzenia szkliwa zębów, co jest ważne, aby zapobiegać nadwrażliwości i erozji szkliwa.
   
 • Czyszczenie i usuwanie płytki nazębnej
  Pomimo swojej delikatności, odpowiednio używana szczoteczka miękka może być równie skuteczna w usuwaniu płytki nazębnej, osadu i resztek jedzenia, jak szczoteczka twarda.
   
 • Dla dzieci
  Szczoteczki o miękkim włosiu są również dobrym wyborem dla dzieci, ponieważ delikatniejsze włoski są łagodniejsze dla ich delikatnych dziąseł i zębów.


Produkty powiązane

Szczoteczka o średniej twardości włosia – uniwersalna alternatywa

Szczoteczki o średniej twardości włosia są najbardziej uniwersalne i odpowiednie dla większości osób, które nie mają specjalnych potrzeb oraz wymagań zdrowotnych. Są one polecane wszystkim, którzy mają zdrowe dziąsła i nie cierpią na ich nadwrażliwość. Osoby, które używają takich szczoteczek, powinny jednak zachować umiar w nacisku podczas szczotkowania, aby uniknąć podrażnień. Szczoteczki o średniej twardości są skuteczne w usuwaniu osadu, plam i resztek jedzenia z powierzchni zębów. Ich twardsze włosie w porównaniu do szczoteczek miękkich może pomóc w lepszym usunięciu osadu, zachowując jednocześnie delikatność w stosunku do dziąseł. Szczoteczki te są również odpowiednie dla dzieci, które nie mają problemów z dziąsłami i szkliwem.

dla kogo szczoteczka miękka?

Szczoteczka specjalistyczna – ultramiękka

Szczoteczki specjalistyczne do zębów są dedykowane osobom z różnymi problemami zdrowotnymi jamy ustnej, w tym w szczególności do osób z chorobami dziąseł. Przy schorzeniach, takich jak zapalenie dziąseł lub zapalenie przyzębia, wymagana jest szczególna pielęgnacja i dbałość o higienę jamy ustnej. Ultramiękkie szczoteczki do zębów są szczoteczkami o najbardziej elastycznych i miękkich włoskach dostępnych na rynku. Są one odpowiednie dla dzieci, które mają delikatne dziąsła i młode ząbki. Pomimo małej średnicy włosia i jego wyjątkowej miękkości, odpowiednio używana szczoteczka może nadal efektywnie usuwać płytkę nazębną i resztki jedzenia.Bibliografia: 

 1. https://mypenndentist.org/dental-tips/2019/01/09/soft-vs-hard-toothbrush/
 2. https://arboretumdentist.com/soft-medium-or-hard-bristle-toothbrush-which-one-should-i-use

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię