Ciąża i leczenie zębów – 7 ważnych faktów

Leczenie zębów w trakcie ciąży to ważny temat. Oczywiście idealną sytuacją byłoby przeprowadzenie leczenia przed zajściem w ciążę. Nie wszystko jednak da się tak perfekcyjnie zaplanować, a i sama ciąża może przyczynić się do osłabienia zębów. Czy kobieta w ciąży może poddać się każdemu zabiegowi stomatologicznemu? Oto 7 faktów o leczeniu zębów w trakcie ciąży.


Tego dowiesz się z artykułu:

Leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży jest w dużej mierze owiane otoczką mitów i fałszywych przekonań. Wiele kobiet spodziewających się dziecka rezygnuje z wizyt u stomatologa z obawy o prawidłowy przebieg ciąży. W konsekwencji po urodzeniu dziecka zęby są w złym stanie, a leczenie jest bardziej kosztowne i długotrwałe.

Czy w ciąży można leczyć zęby ze znieczuleniem?

Pytanie czy można podczas ciąży leczyć zęby ze znieczuleniem jest zasadne i świadczy o dużej świadomości zdrowotnej kobiety. Wymagana jest przecież ostrożność w zażywaniu jakichkolwiek leków i konsultowanie tego z lekarzem.

Leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów ze znieczuleniem podczas ciąży jest możliwe, a nawet wskazane dla komfortu zarówno pacjentki, jak i stomatologa. Leczenie zębów w ciąży ze znieczuleniem zwiększa bezpieczeństwo zabiegów, ponieważ niweluje ryzyko gwałtownych, niekontrolowanych odruchów na ból. Dowiedz się więcej o zabiegu piaskowania zębów.

Oto 7 ważnych faktów na temat leczenia zębów w ciąży:

Fakt 1 – można, a nawet trzeba leczyć zęby w trakcie ciąży

Zdrowie zębów przyszłej mamy to brak dolegliwości bólowych, piękny uśmiech, a co się z tym wiąże – dobre samopoczucie. Zapobieganie próchnicy jest szalenie ważne ze względu na ryzyko chorób ogólnoustrojowych. Ubytki w zębach powodują bóle głowy, stany zapalne zatok i innych układów organizmu. Nie bez przyczyny pierwszym zaleceniem np. w leczeniu chorób serca jest właśnie leczenie zębów! Dlatego dbałość o stan zębów podczas ciąży jest konieczna.

Fakt 2 – w czasie ciąży można znieczulać zęby

Fałszywym jest przekonanie jakoby kobieta w ciąży nie mogła korzystać ze znieczulenia miejscowego. Stomatolodzy często spotykają się z deklaracją ze strony ciężarnej pacjentki, że wybiera zabieg bez znieczulenia w trosce o zdrowie płodu.

Warto zaznaczyć, że ból spowodowany działaniem lekarza stomatologa jest bez wątpienia stresujący. A silny stres przyspiesza rytm serca, podnosi ciśnienie i wywołuje szereg reakcji organizmu, w tym wydzielanie kortyzolu (hormonu stresu). Dzielne znoszenie bólu jest godne podziwu, jednakże niepotrzebne.

Współczesna medycyna daje dentystom możliwość dobrania środka znieczulającego, który nie przedostaje się przez łożysko, czyli nie dociera do płodu. Dziecko w łonie matki jest bezpieczne a pacjentka nie naraża się na stres i zbędny ból.

Czy można leczyć zęby w ciąży ze znieczuleniem?

Fakt 3 -  leczenie stomatologiczne ciężarnych na NFZ poza kolejką

Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży reguluje ułatwienia m.in. w dostępie do leczenia stomatologicznego. Przez całą ciążę oraz przez 6 tygodni po porodzie każda kobieta z polskim obywatelstwem (zarówno ubezpieczona jak i nieubezpieczona) ma prawo do bezpłatnego leczenia.

W przypadku bólu zęba lub innych nagłych sytuacji kobieta w ciąży powinna być przyjęta niezwłocznie, bez oczekiwania w kolejce. Oprócz tego kobiecie w ciąży przysługuje bezpłatne badanie raz na kwartał, leczenie kanałowe, usuwanie kamienia nazębnego raz na sześć miesięcy.

Fakt 4 – RTG zęba lepiej odłożyć

Zdarza się, że leczenie stomatologiczne podczas ciąży wymaga prześwietlenia zęba. Trzeba pamiętać, że narażenie na promienie rentgenowskie niesie ryzyko uszkodzeń płodu. Teoretycznie, jeśli jest to absolutnie niezbędne, można wykonać RTG zęba u ciężarnej przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. W grę wchodzi wówczas zdjęcie RTG zębowe (nazywane też małoobrazkowym). Pacjentka musi ubrać specjalny ołowiany kołnierz i fartuch.

W praktyce lekarz stomatolog najczęściej podejmuje decyzję o wykonaniu wszelkich możliwych działań w zakresie leczenia zęba na fotelu stomatologicznym, a wykonanie zdjęcia RTG zęba odkłada się na czas po porodzie.

Fakt 5 – leczenie kanałowe w ciąży jest możliwe

Leczenie kanałowe jest wykonywane u kobiet w ciąży. Najważniejsze jest zniwelowanie stanu zapalnego oraz uniknięcie sytuacji, w której pacjentka byłaby zmuszona do zażywania środków przeciwbólowych. Dlatego, jeśli zachodzi taka potrzeba, stomatolog podejmuje się leczenia kanałowego podczas ciąży. Może oczyścić kanały i zabezpieczyć je tymczasowym wypełnieniem. Pacjentka może już bez bólu doczekać do końca ciąży, a zakończenie leczenia (czyli zdjęcie RTG zęba oceniające skuteczność leczenia) wykonuje się po przyjściu dziecka na świat.

Fakt 6 – najlepszy czas na leczenie stomatologiczne w ciąży to drugi trymestr

Jeżeli kobieta w ciąży musi poddać się leczeniu zębów – to najbardziej sprzyjający ku temu czas przypada między czwartym a szóstym miesiącem ciąży. W pierwszym trymestrze płód jest niezwykle wrażliwy i zaleca się unikania wszelkich środków farmakologicznych. Nie bez znaczenia jest też wrażliwość kobiety w ciąży.

Skłonność do mdłości i odruchy wymiotne mogą utrudniać leczenie zębów podczas ciąży. Z reguły w drugim trymestrze dolegliwości ze strony układu pokarmowego ustają. Z kolei w ostatnim trymestrze ciąży  istnieje ryzyko (choć niewielkie) wywołania przedwczesnego porodu. Dlatego drugim trymestr uznaje się jako najlepszy moment na leczenie zębów w ciąży.

Leczenie zębów podczas ciąży

Fakt 7 – wybielanie zębów nie podczas ciąży

Ciąża to nie jest dobry moment na wybielanie zębów. Przede wszystkim to nie jest leczenie, lecz zabieg estetyczny, z którego można zrezygnować. Są dwa powody, dla których wybielanie zębów podczas ciąży nie jest wykonywane. Po pierwsze – częste osłabienie szkliwa u kobiet w ciąży. Wymioty podczas ciąży i niedobory składników mineralnych powodują, u przyszłej mamy pojawia się demineralizacja szkliwa. Z tego powodu wybielanie zębów może dodatkowo pogłębić jego erozję.

Produkty powiązane

Drugim powodem, dla którego nie wykonuje się wybielania zębów w ciąży, jest specyfika środków wybielających. Stosuje się do tego nadtlenek wodoru albo karbamid. Związki te działają w oparciu o proces utleniania, to zaś niesie ryzyko uszkodzeń DNA. Choć samo wybielanie odbywa się na powierzchni szkliwa, to może dojść do przedostania się środka wybielającego się wraz ze śliną do układu pokarmowego. Dla zabiegu, który nie wpływa na zdrowie, a tylko na urodę, nie warto ryzykować zdrowia dziecka.

Zobacz także >> Aparat ortodontyczny a ciąża - 5 faktów

Leczenie zębów w ciąży – na co zwracać uwagę?

Oprócz leczenia zębów w ciąży bardzo istotna jest codzienna higiena jamy ustnej. Dolegliwości związane z tymi szczególnymi dziewięcioma miesiącami sprawiają, że kobiety zmagają się dość często z bolącymi dziąsłami. W takim przypadku warto sięgnąć po płyny do płukania jamy ustnej, które złagodzą obrzęki i przyniosą ulgę.

Produkty powiązane

Jeśli mycie zębów i smak pasty wywołują w czasie ciąży dyskomfort – sięgnij po wyjątkowe pasty do zębów Curaprox Be You o smaku:
- brzoskwini i moreli
- arbuza
- jeżyny
 
 
 


Bibliografia:

  1. V. Favero, C. Bacci, A. Volpato, M. Bandiera, L. Favero, G. Zanette, Pregnancy and Dentistry: A Literature Review on Risk Management during Dental Surgical Procedures [w:] Dentistry journal 2021 Apr 19;9(4) (dostęp: 25.07.2023).
  2. M. Achtari, E. Georgakopoulou, N. Afentoulide, Dental care throughout pregnancy: what a dentist must know [w:] Oral health and dental management 2012 Dec;11(4) (dostęp: 25.07.2023).
  3. Z. Yenen, T. Ataçağ, Oral care in pregnancy [w:] J Turk Ger Gynecol Assoc 2019 (dostęp: 25.07.2023).
  4. M. Manautou, M. Mayberry, Local anesthetics and pregnancy. A review of the evidence and why dentists should feel safe to treat pregnant people [w:]  The journal of evidence – based dental practice 2023 Jun;23(2) (dostęp: 25.07.2023).
  5. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lipca 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", Dz.U. 2020 poz. 1329 [w:] isap.sejm.gov.pl (dostęp: 25.07.2023).

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię