Co na bolące dziąsła?

Bolące dziąsła to objaw wielu chorób oraz infekcji rozwijających się w jamie ustnej. Dolegliwość ta nie należy do przyjemnych, a wręcz przeciwnie może mocno wpływać na komfort naszego codziennego życia. Podrażnione, opuchnięte, bolące, a nawet krwawiące dziąsła mogą utrudniać nie tylko spożywanie posiłków, ale również mówienie lub korzystanie z protezy zębowej. Niestety objaw ten jest często bagatelizowany. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji rozwijającego się stanu zapalnego dziąseł, czekając na samoistne zniknięcie problemu. Istnieją jednak skuteczne sposoby, dzięki którym można przyspieszyć ten proces i zadbać o dziąsła.


Najważniejsze informacje:

 

Jakie są powody bolących dziąseł?

Bolące dziąsła to objaw, który może wystąpić w różnych stanach zapalnych lub infekcjach dotyczących dziąseł. By odpowiednio leczyć tę dolegliwość, należy wiedzieć czym jest spowodowana. Wśród najczęstszych przyczyn bolących dziąseł znajdują się:

 • Zapalenie dziąseł - jest to stan zapalny, który często występuje na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Gromadząca się płytka nazębna i kamień nazębny pod linią dziąseł powodują podrażnienie i stan zapalny, co prowadzi do zaczerwienienia, obrzęku, krwawienia i bólu.
   
 • Zapalenie przyzębia - jeśli zapalenie dziąseł nie zostanie wyleczone i będzie postępować dalej, może przenieść się na struktury podtrzymujące zęby, takie jak kość i tkankę łączną. To prowadzi do zapalenia przyzębia, które powoduje wiele powikłań, w tym ból dziąseł, a nawet utratę zębów.
   
 • Infekcje - infekcje bakteryjne wokół zębów i dziąseł mogą prowadzić do bólu dziąseł. Mogą to być infekcje o etiologii próchnicowej lub infekcje związane z chorobami przyzębia.
   
 • Nadwrażliwość zębów - czasami ból dziąseł może być związany z nadwrażliwością zębów. Nadwrażliwość może wystąpić w wyniku odsłonięcia korzeni zębów, uszkodzenia szkliwa lub innych czynników, które powodują reakcję bólową dziąseł na bodźce, takie jak zimne lub gorące jedzenie i napoje.
   
 • Urazy - uszkodzenie dziąseł, na przykład w wyniku urazu, może prowadzić do bólu i dyskomfortu. Przyczyną tego może być również uszkodzony aparat ortodontyczny, sprzyjający powstawaniu ran i rozwojowi stanów zapalnych w jamie ustnej. 
   
 • Nieodpowiednie korzystanie z protezy zębowej - brak prawidłowej pielęgnacji oraz przechowywania protezy zębowej może przyczyniać się do gromadzenia bakterii i nawracających podrażnień oraz stanów zapalnych dziąseł. Ponadto niedostosowana kształtem proteza może powodować odgniecenia i podrażnienia na błonach śluzowych, co sprzyja powstawaniu otwartych ran w jamie ustnej.

Pamiętaj, że bolące dziąsła są objawem, a nie samodzielnym schorzeniem. Ważne jest ustalenie dokładnej przyczyny bólu dziąseł i podjęcie odpowiedniego leczenia. Sprawdź jak objawia się ropień zęba.

bolące dziąsła

Jak radzić sobie z bolącymi dziąsłami


Dbaj o odpowiednią i dokładną higienę jamy ustnej

Pamiętaj, aby dokładnie szczotkować zęby przez co najmniej 2 minuty, minimum dwa razy dziennie. Użyj miękkiej szczoteczki do zębów i wykonuj delikatne ruchy, aby uniknąć dodatkowego podrażnienia dziąseł. Staraj się również delikatnie czyścić przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznej lub innych przeznaczonych do tego narzędzi.
 

Używaj antyseptycznego płynu do higieny jamy ustnej

Płyny antyseptyczne mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i bólu dziąseł. Wybierz płukankę zawierającą składniki takie jak chlorheksydyna lub peroksyd wodoru. Pamiętaj jednak, że płukanki antyseptyczne nie są zalecane jako jedyny środek do pielęgnacji jamy ustnej i nie zastępują regularnego szczotkowania i czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Sprawdź ranking antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej.
 

Wybieraj pasty do zębów dla wrażliwych dziąseł

Wybierz pastę do zębów przeznaczoną specjalnie dla wrażliwych dziąseł. Zawierają one składniki, które łagodzą podrażnienia i ból dziąseł, np. fluorek potasu lub azotan potasu. Regularne stosowanie takiej pasty może pomóc złagodzić objawy.
 

Unikaj czynników drażniących 

Unikaj czynników, które mogą pogorszyć stan dziąseł i spowodować ból, takich jak palenie tytoniu, ostre jedzenie, alkohol lub produkty, które mogą powodować reakcje alergiczne.
 

Zaopatrz się w produkty na bolące dziąsła

Na rynku dostępnych jest wiele produktów w postaci maści, żeli czy sprayów na bolące dziąsła. Zawierają one składniki o właściwościach łagodzących i przeciwzapalnych, które pomagają złagodzić dyskomfort. Działają na zasadzie miejscowego znieczulenia, przynosząc ulgę i zmniejszając stan zapalny. 

Produkty powiązane

Co na bolące dziąsła

Domowe sposoby na ból dziąseł


Płukanka z solą

Roztwór soli morskiej może pomóc w łagodzeniu bólu dziąseł i zmniejszeniu stanu zapalnego. Rozpuść 1/2 łyżeczki soli morskiej w ciepłej wodzie i dokładnie płucz jamę ustną tym roztworem przez około 30 sekund. Nie połykaj płynu.
 

Napar z szałwii

Szałwia ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu dziąseł. Zalej 1 łyżeczkę suszonej szałwi szklanką wrzącej wody i pozostaw na kilka minut do zaparzenia. Ostudź napar, a następnie płucz nim jamę ustną kilka razy dziennie.
 

Zimne kompresy 

Zastosowanie zimnego kompresu na bolące dziąsła może pomóc w zmniejszeniu obrzęku i złagodzeniu bólu. Owiń kostkę lodu w cienki ręcznik lub chusteczkę i przyłóż do bolącego obszaru na kilka minut.
 

Zioła na dziąsła

Napary ziołowe, takie jak rumianek, nagietek czy mięta pieprzowa, mają właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Możesz przygotować napar, ostudzić go i stosować jako płukankę lub przemywać nim dziąsła.
 

Płukanie jamy ustnej olejem

Jest to tradycyjna praktyka stosowana w ajurwedzie. Polega ona na płukaniu jamy ustnej olejem roślinnym, takim jak olej kokosowy lub olej sezamowy, przez około 15-20 minut. Twierdzi się, że pomaga to w usuwaniu toksyn i zmniejszaniu stanu zapalnego w jamie ustnej, co może przynieść ulgę w bólu dziąseł.

domowe sposoby na ból dziąseł

Pamiętaj, że domowe sposoby mogą przynieść ulgę w łagodnych przypadkach, ale jeśli ból jest intensywny, trwa dłużej niż kilka dni lub towarzyszą mu inne objawy, konieczna jest wizyta u dentysty lub periodontologa w celu określenia dokładnej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

 

Bibliografia:

 1. https://www.healthline.com/health/quick-relief-from-gum-pain#treatments
 2. https://www.webmd.com/oral-health/treating-gum-pain

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię