Jak wygląda afta? Domowe sposoby na leczenie

Afty to często pojawiające się w jamie ustnej bolesne nadżerki. Ich wystąpienie z reguły jest nagłe i niespodziewane, a przyczyna powstania nie jest jeszcze w pełni poznana. Afty zazwyczaj ulegają wygojeniu w ciągu 14 dni i nie wymagają konsultacji specjalistycznej. Zastanawiające jednak może być ich ciągłe nawracanie, sugerujące występowanie choroby przewlekłej, niedoboru witamin czy składników mineralnych. Afty zatem, choć wszystkim dobrze znane i z reguły niegroźne, mogą wywoływać niemały dyskomfort. Dowiedz się w jaki sposób leczyć aftę domowymi sposobami!


Najważniejsze informacje:

 

Co to afta i jak wygląda?

Afta to stosunkowo drobna zmiana w jamie ustnej, a konkretnie na błonach śluzowych policzków, okolic podjęzykowych, gardła, wargach oraz rzadziej na podniebieniu twardym i dziąsłach. Mogą występować pojedynczo lub pojawiać się w kilku miejscach jednocześnie. Dotykają zarówno osoby starsze, jak i młodsze oraz są niezależne od płci.

W pierwszej fazie powstawania afty, odczuwalne może być punktowe pieczenie lub mrowienie w jamie ustnej. Następnie w miejscu tym tworzy się mały, najczęściej okrągły, płytki ubytek w błonie śluzowej, tzw. nadżerka, która otoczona jest czerwonym rąbkiem zapalnym. Zmiana ta pokrywa się nalotem włóknikowym w kolorze biały, żółtym lub szarym. W ciągu kolejnych 3-4 dni osiągają one maksymalny rozmiar, by po ok 1-2 tygodniach całkowicie się zagoić. W większości przypadków nie pozostawiają one po sobie blizn i znikają bez śladu. Nie są one również zaraźliwe. 

Afty zazwyczaj od samego początku rozwoju są bolesne i mogą utrudniać jedzenie, picie i mówienie. Ból może być nasilony szczególnie podczas dotykania ich językiem lub przy spożywaniu ostrej lub kwaśnej żywności.

Jak wygląda afta

Rodzaje aft

 • Afty Mikulicza (afty małe) – kolista nadżerka błony śluzowej o średnicy od 2 do 5 mm. Jest to zdecydowanie najczęściej występujący typ afty, który zazwyczaj lokalizuje się na błonie śluzowej warg i policzków. Pojawia się zazwyczaj u młodych ludzi narażonych na przewlekły stres. Najczęściej afcie małej towarzyszy ból oraz pieczenie. Znika samoistnie po około 7-14 dniach. 
   
 • Afty Suttona (afty duże) – głębokie owrzodzenie błony śluzowej o wielkości ponad 10 mm. Lokalizuje się najczęściej w okolicach podniebienia miękkiego, łuków podniebienno-językowych oraz podniebienno-gardłowych. Pojawia się zazwyczaj u osób z obniżoną odpornością. Gojenie afty dużej zajmuje z reguły ponad 14 dni oraz kończy się powstaniem blizny. 
   
 • Afta opryszczkopodobna – jest to zmiana składająca się z wielu małych nadżerek o średnicy nie przekraczającej 5 mm, pogrupowanych w liczne skupiska. Może występować w całej jamie ustnej, przy czym najczęściej pojawia się na koniuszku języka oraz błonie śluzowej warg. Afta opryszczkopodobna goi się około 10-14 dni oraz nie pozostawia blizn (porównaj z opryszczkowym zapaleniem jamy ustnej).
   
 • Afta Bednara (afta u małego dziecka) – mała afta powstająca na skutek uszkodzenia mechanicznego podniebienia miękkiego, najczęściej paznokciem podczas ssania palca przez dziecko. Ten rodzaj aft ulega samoistnemu wyleczeniu i nie pociąga za sobą konsekwencji. 


domowe sposoby na leczenie afty

Domowe sposoby na afty

Afty to powszechne zmiany, które mogą być bolesne, niekomfortowe i znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych, domowych sposobów, które skutecznie redukują nieprzyjemne objawy oraz przyspieszają proces gojenia się aft. 

 1. Napar z rumianku - rumianek ma działanie przeciwzapalne i łagodzi ból. Możesz przygotować napar z rumianku, schłodzić go i płukać nim jamę ustną kilka razy dziennie.
   
 2. Roztwór soli do płukania ust - rozpuść 1 łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody i płucz jamę ustną tą mieszanką przez około 30 sekund. Powtarzaj ten proces kilka razy dziennie. Sól działa antyseptycznie i może przyspieszyć gojenie afty. By zwiększyć skuteczność roztworu, można dodać do niego również sodę oczyszczoną. Ważne jest by płukać jamę ustną i nie połykać płynu. 
   
 3. Miód - nałóż odrobinę miodu na afty. Miód ma właściwości antybakteryjne i przyspiesza proces gojenia. Możesz stosować go kilka razy dziennie.
   
 4. Aloes – miąższ z aloesu zwyczajnego może być stosowany w celu łagodzenia objawów nadżerek i owrzodzeń. Działa miejscowo, zmniejszając występujący stan zapalny i przyspieszając gojenie się ran. Nałóż odrobinę żelu aloesowego bezpośrednio na aftę lub skorzystaj z płynów do płukania z wyciągiem z aloesu, które wykazują dodatkowo działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. 
   
 5. Lód - delikatnie przyłóż kostkę lodu do afty. Lód może złagodzić ból i pomóc w zmniejszeniu obrzęku.
   
 6. Olejek goździkowy – olejek goździkowy to olejek eteryczny uzyskiwany z kwiatów goździkowca korzennego. Ma on działanie antybakteryjne i przeciwbólowe przez co świetnie sprawdza się w leczeniu aft. Wymieszaj 4-5 kropli olejku z oliwą z oliwek, nasącz wacik w mieszance oraz przyłóż w bolące miejsce.
   
 7. Płyny antyseptyczne do płukania ust - w naszej ofercie dostępne są specjalne płyny antyseptyczne przeznaczone do płukania ust, które mogą pomóc w zwalczaniu infekcji i zmniejszeniu bólu. Świetnie sprawdzą się również specjalne pianki i żele o podobnych właściwościach.
   
 8. Odpoczynek i unikanie drażniących produktów spożywczych - daj swojej jamie ustnej czas na odpoczynek i unikaj spożywania ostrej, kwaśnej lub pikantnej żywności, która może nasilać ból.

Produkty powiązanePamiętaj, że jeśli afty utrzymują się przez dłuższy czas, są bardzo bolesne lub występują często, warto skonsultować się z periodontologiem, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne. Specjalista zleci odpowiednie badania diagnostyczne i dobierze najskuteczniejszą metodę leczenia. 


Bibliografia:

 1. https://medicspark.com/diseases/aphthae/
 2. https://ada.com/conditions/aphthous-ulcers/
 3. https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/how-to-get-rid-of-canker-sores#home-remedie

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię