Pasty do zębów

Dobra pasta do zębów to obok szczoteczki do zębów jedna z podstawowych rzeczy pomagających utrzymać zdrową jamę ustną i cieszyć się pięknym uśmiechem każdego dnia. Dotychczas korzystałeś/aś z pasty do zębów popularnych marek, które są łatwe do znalezienia w drogerii? W sklepie z pastami do zębów online, takimi jak DentiLove.pl masz dużo większy wybór past specjalistycznych. Aby zdecydować się na jeden produkt, warto zastanowić się, na jakich właściwościach pasty do zębów nam zależy. Czy ma być wybielająca, bez fluoru, a może szukasz pasty do zębów dla dzieci? To wszystko i jeszcze więcej znajdziesz u nas!

Jaka pasta do zębów jest najlepsza?

Nie ma jednej pasty do zębów, która pasuje wszystkim. Nie warto też zamykać się zawsze na jeden wybór, ponieważ na różnym etapie życia, możesz potrzebować różnych past do zębów i każda z nich może okazać się dla Ciebie najlepsza!

Jeśli aktualnie zależy Tobie na wybieleniu zębów, będziesz z pewnością szukać pasty wybielającej. Z kolei gdy szukasz pasty do mycia zębów na co dzień, możesz poszukiwać na przykład pasty bez fluoru. W większym gospodarstwie domowym zdarza się nawet, że każdy z domowników ma swoją ulubioną pastę do zębów. Sprawdź nasze propozycje w rankingu najlepszych past do zębów.

Pasta do zębów - rodzaje

Pasta do zębów dla dzieci

Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej od dziecka jest bardzo ważne. Tylko wyrobienie sobie najzdrowszych nawyków od początku może skutkować zdrowymi i pięknymi zębami w przyszłości. Wybór dobrej pasty do zębów dla dzieci nie tylko pozwoli na zachowanie higieny jamy ustnej, ale też często uprzyjemni ten codzienny rytuał. Pasty do zębów dla dzieci mają często dodatkowo przyjemny smak, a dodatkowo ich skład jest w taki sposób dobrany, by jak najbardziej chronił zęby dziecka przed próchnicą. Dzieci są bowiem bardziej podatne na bakterie i działanie kwasów.

Dla swojego malucha możesz też wybrać odpowiednią pastę w zależności od wieku dziecka. Są takie pasty dla niemowląt całkowicie bez fluoru, od 2. roku życia, a nawet dopiero od 6. roku życia.

Pasta do zębów bez fluoru

Coraz częściej, wraz ze wzrostem świadomości na temat produktów do higieny jamy ustnej, wybierane są również pasty do zębów bez fluoru. Zamiast tego składnika często możemy znaleźć np. ksylitol. Największy wybór past bez fluoru oferuje marka Biorepair.

Pasta do zębów z fluorem

Zdecydowanie większość past do mycia zębów zawiera fluor. Jest on przydatny w walce z próchnicą i dba o szkliwo zębów. Na rynku dostępne są pasty do zębów z fluorem o różnym natężeniu.

Dlaczego fluor jest potrzebny w pastach do zębów? Z badań naukowych wynika, że produkty które zawierają ten składnik, dużo lepiej radzą sobie z zapobieganiem próchnicy niż pasty bez floru.

Czy fluor jest bezpieczny? W ilościach, jakie zawiera pasta do zębów - tak. Ważne tylko, aby pasty do zębów z fluorem nie połykać.

Pasta do zębów z węglem aktywnym

Takie pasty do mycia zębów zawierają sproszkowany węgiel aktywny, który usuwa przebarwienia, a także likwiduje lotne związki zapachowe, które wpływają na nieprzyjemny zapach z ust.

Pasta do zębów przeciw próchnicy

Jeśli szukasz pasty do zębów na co dzień, którą będziesz używać co najmniej dwa razy dziennie i ma Cię czyścić, ale też działać profilaktycznie na próchnicę - warto sprawdzić właśnie produkty dedykowane takiej higienie. Pasty do zębów przeciw próchnicy zostały stworzone właśnie po to, aby zapobiegać próchnicy, remineralizować szkliwo oraz chronić przed kwasową erozją szkliwa. Przykładem takiego produktu jest np. Vitis Anticaries.

Pasta do zębów wrażliwe dziąsła

Jeśli Twoje dziąsła krwawią, są bardzo wrażliwe i musisz o nie zadbać, to pewnie interesuje Cię temat specjalistycznych past do zębów na wrażliwe dziąsła.Takie produkty powstały specjalnie dla osób z takim problemem, dlatego mają przede wszystkim zapobiegać zapaleniom dziąseł dzięki zawartości chlorku cetylpirydyny (CPC). Zmniejsza też gromadzenie się płytki nazębnej, która jest siedliskiem bakterii. Mleczan cynku, który jest obecny w składzie takich past na wrażliwe dziąsła hamuje i zmniejsza krwawienie dziąseł, jeśli występuje.

Pasta do zębów na nieświeży oddech

Produkty, które mają redukować problem nieświeżego oddechu, często są też nazywane pastami do zębów na halitozę. Przede wszystkim zawierają składniki niwelujące lotne związki zapachów takie jak cynk PCA. Niektóre pasty do zębów na nieświeży oddech mają właściwości przywracające równowagę mikroflory jamy ustnej, dzięki czemu zmniejszona zostaje ilość bakterii mających wpływ na nieprzyjemny zapach z ust.

Pasta do zębów ortodontyczna

Nie ma co ukryć, niewiele z nas ma idealnie proste zęby. Z tego powodu udajemy się do stomatologa, który być może namawia nas na założenie aparatu na zęby, w celu ich naprostowania. Wielu z nas samodzielnie udaje się do dentysty z prośbą o aparat ortodontyczny. Wymaga to jednak od nas innego procesu mycia zębów. Warto wyposażyć się nie tylko w dodatkowe akcesoria takie jak szczoteczka do zębów ortodontyczna, ale też w dedykowaną pastę do zębów do aparatów ortodontycznych. Często zmniejszają one nadwrażliwość dziąseł oraz działają antyseptycznie czy kojąco na drobne ranki w jamie ustnej.

Pasta do zębów na noc

Tak jak na początku wspominaliśmy, jeśli zastanawiasz się jaka pasta do zębów jest najlepsza, nie warto zamykać się na jeden wybór. Takim bardzo prostym przykładem jest choćby pasta do zębów na noc. Taki produkt możesz stosować przed pójściem spać i rano obudzić się ze świeżym oddechem. Często takie produkty zawierają składniki zwalczające lotne związki siarki, powstające licznie podczas nocy. Zmniejszają też ilość bakterii odpowiadających za tworzenie się kwasów powodujących próchnicę oraz nieprzyjemny oddech.

Pasta do zębów dla osób z paradontozą

Paradontoza, czyli przewlekły stan zapalenia przyzębia to nic przyjemnego i wymaga przede wszystkim leczenia, ale też specjalnego traktowania podczas codziennej higieny jamy ustnej. Pasta do zębów dla osób z paradontozą ma przeciwdziałać krwawieniom dziąseł, działać antyseptycznie i delikatnie, ale skutecznie. Często zawierają one naturalne ziołowe składniki i dużo witamin, takich jak B i E.

Pasty do zębów bez glutenu

Jakiś czas temu panował swego rodzaju trend na bezglutenowe produkty i nawet ci, którzy nie musieli sobie go odmawiać - unikali glutenu. Mimo wszystko jednak w dalszym ciągu są osoby, które mają przeciwwskazania zdrowotne do tego składnika i muszą go unikać. Właśnie dla osób z celiakią czy nietolerancją glutenu powstały pasty do zębów bez glutenu.

Pasty do szczoteczek elektrycznych, w tym sonicznych

Ktoś pomyśli - czym mogą różnić się zwykłe pasty do zębów od takich przeznaczonych do szczoteczek sonicznych. Różnią się konsystencją, która została opracowana o dziesiątkach tysięcy drgań wytwarzanych przez szczoteczkę soniczną. Jest ona gęstsza a przez to lepiej trzyma się zębów i lepiej czyści. Ponadto pasty do zębów do szczoteczek elektrycznych nie mają SLS-ów, czyli mniej się pienią, a więc są bardziej efektywne.

Naturalne pasty do zębów

Krótkie i proste składy produktów - to kojarzy się z naturalnymi pastami do zębów. Są one również pełne ekologicznych, ziołowych składników takich jak aloes, wyciągi z mięty czy z rumianku. 

 

FAQ
Choć recykling śmieci jest na porządku dziennym już od dłuższego czasu, to wciąż zdarzają się dość duże wątpliwości, gdzie wyrzucać poszczególne produkty po ich zużyciu. Ta sprawa dotyczy również produktów do higieny jamy ustnej. Odpowiadamy - tubkę po paście do zębów wyrzuć do kosza żółtego na metale i tworzywa sztuczne.

 

Niemalże już naszym nawykiem stało się płukanie ust po szczotkowaniu zębów. Tymczasem warto tylko wypluć nadmiar pasty do zębów i umyć usta a resztę zostawić. W ten sposób nasza jama ustna jest dłużej chroniona przed bakteriami czy próchnicą.