Krwawiące dziąsła – o czym świadczą i jak je wyleczyć?

Krwawiące dziąsła to powszechna dolegliwość, której nie należy bagatelizować – może ona świadczyć bowiem o tym, że w zdrowiu Twojej jamy ustnej coś jest nie tak. Jeżeli każde szczotkowanie, nitkowanie czy jedzenie kończy się krwawieniem, koniecznie musisz odnaleźć przyczynę tego stanu i ją wyeliminować – inaczej grożą Ci poważne choroby dziąseł. U nas dowiesz się, o czym świadczą krwawiące dziąsła u dorosłego, jak je wyleczyć i co na krwawiące dziąsła pomoże najbardziej.


Jak rozpoznać krwawiące dziąsła? Objawy, które pojawiają się najczęściej

Krwawienie dziąseł samo w sobie jest objawem, a nie chorobą – dlatego często idzie w parze z innymi dolegliwościami. Aby rozpoznać krwawiące dziąsła, zwróć uwagę, czy poza krwawieniem zmagasz się z poniższymi objawami:

  • Opuchnięte i czerwone dziąsła – Twoje dziąsła są opuchnięte, zaczerwienione i mają głębszy kolor, inny niż ich naturalna różowa barwa? Może to świadczyć o tym, że toczy się w nich stan zapalny.
  • Nadwrażliwe dziąsła – krwawieniu często towarzyszy ból i dyskomfort odczuwany zwłaszcza podczas szczotkowania i nitkowania, czy spożywania ciepłych lub zimnych pokarmów.
  • Nieświeży oddech – krwawiące dziąsła i nieprzyjemny zapach z ust to niemal pewna oznaka tego, że problem jest spowodowany przez nieodpowiednią higienę jamy ustnej.
  • Widoczny kamień nazębny – dokładnie obejrzyj w lustrze zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną stronę swoich zębów. Widnieje na nich ciemny osad, zwłaszcza przy linii dziąseł? To kamień nazębny, który odkłada się w wyniku nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Tutaj dowiesz się więcej na temat tego, czym jest kamień nazębny.
  • Ból dziąseł podczas żucia – zwłaszcza w przypadku twardych i chrupiących pokarmów.

O czym świadczą krwawiące dziąsła? Przyczyny dolegliwości

Wiele osób zastanawia się: “dlaczego mam krwawiące dziąsła bez powodu?”. Trzeba jednak zrozumieć, że dziąsła rzadko kiedy krwawią bez przyczyny. Oto, o czym może świadczyć ta nieprzyjemna dolegliwość:

Kamień nazębny – główna przyczyna krwawiących dziąseł

W znacznej większości przypadków krwawiące dziąsła są spowodowane niewystarczającą higieną jamy ustnej. Najczęściej z tym problemem zmagają się osoby, które myją zęby niedokładnie lub nie robią tego wystarczająco często. Zaniedbania w higienie jamy ustnej prowadzą bowiem do odkładania się na linii dziąseł kamienia nazębnego – to nic innego jak twarda, zmineralizowana płytka nazębna, która nie została na czas usunięta z zębów.

Kamień drażni dziąsła, a tym samym wywołuje w nich przewlekły stan zapalny. Są one wówczas opuchnięte, nadwrażliwe oraz krwawią przy najmniejszym dotyku szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej. Nie powinieneś ignorować tego stanu, ponieważ niebezpieczną paradontozę zawsze poprzedza nieleczone zapalenie dziąseł – oto kompleksowy poradnik zawierający wszystko, co musisz wiedzieć na temat tej choroby.

Nieodpowiednia technika szczotkowania lub używanie szczoteczki o zbyt twardym włosiu

Podczas mycia zębów, powinieneś wykonywać delikatne okrężne ruchy wymiatające – bez agresywnego szorowania ani używania dużego nacisku. W innym przypadku ryzykujesz nie tylko szybszym zużyciem szczoteczki oraz uszkodzeniem szkliwa, ale i uszkodzeniem dziąseł. Krwawienie może być więc oznaką mechanicznego uszkodzenia tkanek, a jeśli uraz powtarza się przy każdorazowym myciu zębów – wkrótce będziesz zmagał się z zapaleniem dziąseł i jeszcze bardziej uporczywym krwawieniem.

Jeśli masz problem z odpowiednią techniką mycia zębów, świetną decyzją jest zaopatrzenie się w wysokiej jakości szczoteczkę soniczną. Jest delikatna dla jamy ustnej, a jej włosie samo wykonuje ruchy wymiatające. Dzięki temu nie musisz tego robić Ty – wystarczy, że będziesz powoli przesuwał ją wzdłuż zębów. To najprostsza droga do zdrowych zębów i dziąseł.

Niedobory a krwawiące dziąsła – brak witaminy

W bardzo rzadkich przypadkach może zdarzyć się, że krwawienie dziąseł jest spowodowane brakiem witamin C i/lub K. Zanim jednak zaczniesz suplementację tych witamin, upewnij się, że rzeczywiście zmagasz się z ich niedoborem, a krwawienie dziąseł nie jest spowodowane przez inne przyczyny. 

Wahania hormonalne u kobiet a krwawiące dziąsła – w ciąży i przed okresem

Krwawiące dziąsła w ciąży to niezwykle powszechny objaw – dotyka ponad ⅓ ciężarnych kobiet. Jest spowodowany przez wahania hormonalne, a konkretnie przez podwyższony poziom progesteronu. Nadmiar tego hormonu powoduje zwiększony przepływ krwi do dziąseł, przez co stają się one opuchnięte, zaczerwienione oraz nadwrażliwe. To z kolei zwiększa ryzyko krwawienia przy jedzeniu, a także szczotkowaniu i nitkowaniu zębów. 

Stan ten jest nazwany ciążowym zapaleniem dziąseł. Jego przyczyny są takie same jak w przypadku kobiet, które skarżą się na krwawiące dziąsła przed okresem. Poziom progesteronu we krwi jest bowiem najwyższy w fazie lutealnej, czyli właśnie na kilka dni przed menstruacją. W tym przypadku objawy są jednak zwykle łagodne i mijają samoistnie po kilku dniach.

Krwawiące dziąsła – do jakiego lekarza się udać z tym problemem?

Jeśli poza krwawieniem dziąseł doświadczasz szeregu innych nieprzyjemnych objawów, takich jak opuchlizna, zaczerwienienie i ból – koniecznie udaj się do gabinetu lekarza. Nie obejdzie się bowiem bez badania oraz dopasowania odpowiedniego leczenia – inaczej stan zdrowia Twojej jamy ustnej mógłby tylko ulec pogorszeniu. Do jakiego lekarza z krwawiącymi dziąsłami? Diagnostyka i leczenie tego problemu to zadanie dla stomatologa.

Jeśli poza sporadycznym krwawieniem nie dolega Ci żaden inny problem stomatologiczny, zapewne jest szansa na samodzielne wyleczenie tego stanu. W tym przypadku konsultacja z lekarzem nie jest konieczna – najpierw warto podjąć próbę samodzielnego wyeliminowania przyczyny krwawiących dziąseł.

Jak dbać o krwawiące dziąsła? Leczenie

Jak wyleczyć krwawiące dziąsła? Aby to zrobić, musisz najpierw odnaleźć przyczynę tego problemu. Przede wszystkim zweryfikuj swoją higienę jamy ustnej – tutaj dowiesz się, jak prawidłowo myć zęby, aby uchronić się przed dokuczliwymi chorobami zębów i dziąseł. Pamiętaj również, aby nie stosować zbyt dużej siły oraz nacisku podczas szczotkowania – delikatne mycie jest nie tylko bezpieczniejsze, ale również o wiele skuteczniejsze.

Nie zapominaj również o niezbędnym elemencie codziennej higieny jamy ustnej, którym jest nitkowanie zębów – zobacz, co daje i dlaczego jest tak ważne. Wiele osób o nim zapomina, czego efekty są potem widoczne na dziąsłach poprzez krwawienie, zaczerwienienie i opuchliznę. Nitkowanie jest niezbędne do tego, aby zapobiec osadzaniu się kamienia w przestrzeniach międzyzębowych oraz nad linią dziąseł, dlatego rób to przynajmniej raz dziennie, jeśli chcesz raz na zawsze pozbyć się krwawienia.

Jeśli na Twoich zębach już osadziło się dużo kamienia, który powoduje krwawienie, musisz koniecznie go usunąć. Jest to możliwe tylko i wyłącznie w gabinecie dentysty – wykonywany przez niego zabieg scalingu pozwala na rozbicie osadu i usunięcie go z jamy ustnej. Profesjonalne czyszczenie da dziąsłom ulgę od podrażnień i umożliwi im regenerację, tym samym zatrzymując krwawienie.

Jeśli zmagasz się z poważnym stanem zapalnym i krwawieniem dziąseł – np. w przypadku ciążowego zapalenia dziąseł – lekarz stomatolog przepisze Ci również leki w formie płynów do płukania oraz maści do stosowania bezpośrednio na dziąsła. Jeśli choroba była jednak spowodowana przez kamień nazębny, to aby utrzymać efekty leczenia, musisz zacząć brać higienę swojej jamy ustnej na poważnie. Tak więc po wizycie u dentysty koniecznie stosuj się do powyższych wskazówek, aby zapobiec temu problemowi w przyszłości.

Zobacz ranking antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej

Co na krwawiące dziąsła? 4 Niezbędne produkty

Walkę z krwawieniem dziąseł ułatwi Ci kilka produktów, z których powinieneś zacząć korzystać od razu po pojawieniu się tego problemu. Tak więc co na krwawiące dziąsła pomoże najbardziej? Oto 4 skuteczne „leki” na krwawiące dziąsła:

Pasta do zębów na krwawiące dziąsła

Jeśli zmagasz się z krwawieniem dziąseł, powinieneś zrezygnować z tanich past do zębów z drogerii i wyposażyć się w specjalistyczny produkt. Pasty do zębów na krwawiące dziąsła różnią się od zwykłych past tym, że są wzbogacone o szereg substancji przeciwzapalnych i antyseptycznych. Dzięki temu stan zapalny dziąseł jest łagodzony, chorobotwórcze bakterie usuwane z jamy ustnej, a krwawienie dziąseł ustaje. Idealnym wyborem jest w takiej sytuacji pasta do zębów KIN Gingival lub VITIS Gingival – stosując je, już po kilku dniach będziesz w stanie zauważyć poprawę w zdrowiu swoich dziąseł.

Chcesz skorzystać z dobrodziejstwa natury i zastanawiasz się, jakie zioła na krwawiące dziąsła? W tym przypadku warto wyposażyć się w pastę do zębów L’Angelica z Aloesem Ochrona Dziąseł, która zawiera skoncentrowane ekstrakty z naturalnych składników. Ta ziołowa pasta jest przygotowana na bazie aloesu, który koi podrażnione dziąsła i niweluje ich krwawienie. To skuteczniejsza i wygodniejsza alternatywa dla płukania jamy ustnej skomplikowanymi w przyrządzeniu naparami ziołowymi.

Produkty powiązane

Miękka szczoteczka

Krwawiące dziąsła mogą skutecznie zniechęcić do utrzymywania higieny jamy ustnej na odpowiednim poziomie, jednak zaniechanie codziennego mycia zębów tylko pogorszy sytuację. Aby nie drażnić dodatkowo dziąseł, wyposaż się w specjalną szczoteczkę o miękkim włosiu, taką jak Curaprox CS 12460 Velvet. Posiada ona aż 12 460 pojedynczych włókien, które są miękkie niczym aksamit – dzięki temu codzienne mycie zębów nie będzie przysparzało Ci już dyskomfortu, a Twoje dziąsła w końcu będą miały szansę na regenerację.

Produkty powiązane

Nić dentystyczna lub irygator

Wiesz już, jak ważne jest codzienne nitkowanie zębów – tak więc koniecznie wyposaż się w odpowiednie nici dentystyczne i flossery, aby umożliwić sobie codzienną higienę przestrzeni międzyzębowych. Nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych metod są irygatory do zębów, czyli tzw. flossery wodne. Oczyszczanie odbywa się w ich przypadku za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem, który dotrze do każdego najtrudniej dostępnego zakamarku. Sprawdź nasz poradnik >> jak używać irygatora do zębów?

Produkty powiązane

Płyn do płukania na krwawiące dziąsła

Aby zadbać o krwawiące dziąsła i dopełnić codzienną higienę jamy ustnej – odpowiedni płyn do płukania to konieczność. Oczyści on zanieczyszczenia pozostałe na zębach po szczotkowaniu, a dodatkowo wspomoże dziąsła swoim prozdrowotnym działaniem. W naszym sklepie znajdziesz szereg najwyższej jakości płynów do płukania jamy ustnej, które pomogą Ci zwalczyć krwawiące dziąsła. Aby ułatwić sobie zakupy, wybierz zestaw taki jak pasta do zębów KIN Gingival + płyn KIN Gingival Complex.

Produkty powiązane


Bibliografia:

  1. Kara Mayer, Bleeding Gums and Your Health, 2023
  2. Min Wu, Shao-Wu Chen, Sho-Yun Jiang, Relationship between Gingival Inflammation and Pregnancy, 2015
  3. Golden State Dentistry, 7 Causes of Bleeding Gums, 2019
  4. National Institute of Dental and Craniofacial Research, Periodontal (Gum) Disease, 2023
  5. Tsz Yung Wong, Yiu Cheung Tsang, Kim Wai Shadow Yeung, Wai Keung Leung, Self-Reported Gum Bleeding, Perception, Knowledge, and Behavior in Working-Age Hong Kong Chinese—A Cross-Sectional Study, 202

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię