Szyna relaksacyjna – do czego służy?

Szyna relaksacyjna jest produktem stworzonym dla osób z nawykiem zaciskania zębów podczas snu. Zjawisko tzw. zgrzytania zębami w nocy jest związane z codziennym stresem i pewnymi cechami temperamentu. U wielu ludzi dochodzi od odreagowania napięć dnia codziennego właśnie w postaci nieświadomego zaciskania szczęk, co powoduje nadmierne ścieranie się zębów i uszkodzenie szkliwa. Sprawdź czym jest szyna relaksacyjna i czy jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.


Szyna relaksacyjna – na bruksizm i nie tylko

Szyna relaksacyjna to nakładka na zęby, którą należy zakładać przed pójściem spać. Wskazaniem do używania szyny relaksacyjnej na zęby jest bruksizm – zgrzytanie zębami, mimowolne ich zaciskanie. Prowadzi to m.in. do pęknięć i ukruszenia szkliwa, nienaturalnego ścierania się zębów, bólu mięśni szczęki, czasem nawet do szczękościsku.

Ale bruksizm to niejedyne wskazanie do korzystania z szyny relaksacyjnej. Wiele osób dostaje zalecenie od specjalisty, by po ściągnięciu aparatu ortodontycznego nosić przez określony czas właśnie szynę relaksacyjną. Ma ona wówczas utrwalić efekt leczenia i zapewnić stabilność zębów w osiągniętej właśnie prawidłowej pozycji.

Szyna relaksacyjna

Poza szyną relaksacyjną, stosowaną w celu zapobiegania skutkom bruksizmu, warto też korzystać z preparatów wzmacniających zęby i wspierających odbudowę szkliwa. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór preparatów najwyższej jakości.

Produkty powiązane

>> Sprawdź jak dbać o aparat ortodontyczny

Wskazania do używania szyny relaksacyjnej:

  • zgrzytanie zębami
  • spinanie mięśni szczęki
  • rozchwianie zębów
  • potwierdzone przez dentystę uszkodzenia szkliwa
  • mocno starte zęby
  • zakończenie leczenia ortodontycznego i konieczność stabilizacji zgryzu

Jak działa szyna relaksacyjna?

Szyna relaksacyjna zakładana jest na łuk zębowy i w ten sposób tworzy się barierę ochronną. Fizyczna siła powstająca podczas nieświadomego ściskania szczęk jest redukowana. Dzięki temu nie dochodzi do nadmiernego nacisku na szkliwo. Warunkiem korzystania z szyny relaksacyjnej jest pełne uzębienie.

Szyny relaksacyjne na zęby można podzielić na dwie podstawowe kategorie: twarde i miękkie. Różnią się między sobą sposobem wykonania, materiałem, przeznaczeniem i oczywiście ceną. Wybór odpowiedniego typu szyny relaksacyjnej zależy od potrzeb użytkownika, a oceny tego może dokonać tylko specjalista. Jeśli uważasz, że potrzebujesz szyny relaksacyjnej – skonsultuj to ze swoim stomatologiem. Sprawdzi on stan Twojego uzębienia i doradzi jakie wybrać najlepsze rozwiązanie.

Rodzaje szyn relaksacyjnych

1) Szyna relaksacyjna twarda – jest profesjonalnym rodzajem szyny relaksacyjnej. Wykonuje ją protetyk po pobraniu wycisku szczęki pacjenta. To oznacza, że jest ona idealnie dopasowana do zgryzu użytkownika. To właśnie ten typ szyny pełni funkcję stabilizującą po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Najczęściej twarda szyna relaksacyjna jest zrobiona z akrylu, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością.

2) Szyna relaksacyjna miękka – produkt, który można kupić gotowy w aptece lub sklepie z akcesoriami do higieny jamy ustnej. Takie nakładki są zrobione z materiału termoplastycznego. To oznacza,  że jest on podatny na zmianę ukształtowania pod wpływem ciepła.

W praktyce wygląda to tak, że szynę relaksacyjną należy umieścić w naczyniu z gorącą wodą na około pół minuty - by stała się miękka i plastyczna. Gdy po wyjęciu z wody szyna nieco ostygnie – zakłada się ją na zęby i lekko dociska. W ten sposób nakładka dopasowuje się do kształtu szczęki. Szynę należy po uformowaniu zdjąć i zahartować, czyli umieścić w zimnej wodzie. Wówczas tworzywo sztywnieje i zachowuje swój kształt

Szyna relaksacyjna - cena

Cena szyny relaksacyjnej

Cena szyny relaksacyjnej zależy od jej rodzaju i jakości. Te wykonywane u protetyka są droższe, ale też jednocześnie o wiele bardziej trwałe i dopasowane indywidualnie. Cena szyny relaksacyjnej twardej wynosi od 450 do 750 zł.

Cena szyny relaksacyjnej miękkiej wynosi od 50 do 150 zł. Są one często sprzedawane w zestawach po dwie lub więcej sztuk. Można ją kupić w aptece lub sklepie z produktami do higieny jamy ustnej.

Szyna relaksacyjna na NFZ?

Szyna relaksacyjna nie jest współfinansowana przez NFZ i jej koszt pacjent musi pokryć w całości sam. Z naszej strony zalecamy, by decyzję o używaniu szyny relaksacyjnej, nawet tej dostępnej w aptece, skonsultować zawsze z dentystą i przy wyborze odpowiedniego produktu kierować się właśnie radą fachowca.

Osoby cierpiące na bruksizm powinny też korzystać z wszelkich dostępnych metod wzmacniania zębów, by chronić je przed uszkodzeniami. Dlatego polecamy wysokiej jakości pasty do zębów, które zapobiegają próchnicy i odbudowują tkankę zębów. Idealnym uzupełnieniem codziennej higieny będą płyny do płukania jamy ustnej.

Produkty powiązane

>> Zobacz także nasz artykuł o fluoryzacji zębów

Jak dbać o szynę relaksacyjną?

O szynę relaksacyjną należy zadbać po każdorazowym użyciu. Przede wszystkim po ściągnięciu nakładki z zębów trzeba ją dobrze przepłukać pod bieżącą wodą, a następnie wyczyścić przy pomocy pasty i szczoteczki do zębów. Specjalne pudełka na szynę relaksacyjną zapewniają optymalne warunki do jej  przechowywania – suche i przewiewne.

Szyna relaksacyna - efekt

Skuteczność szyny relaksacyjnej

Szyna relaksacyjna zabezpiecza zęby przed nadmierną siłą nacisku i chroni przed ścieraniem i pęknięciami szkliwa. Trzeba jednak podkreślić, że jest to metoda zapobiegająca skutkom, a nie lecząca przyczynę. Gdy konieczność stosowania szyny relaksacyjnej wynika z reakcji układu nerwowego, należy poszukać wsparcia, które pozwoli zmniejszyć stres. Niektórym pacjentom bardzo pomaga wprowadzenie technik relaksacyjnych. Zdecydowanie warto zwrócić się po pomoc do psychologa lub terapeuty, ponieważ nadmierne napięcia mają negatywny wpływ w ogóle na zdrowie człowieka.
 

 

 


Bibliografia

  1. C. Macedo, A. Silva, M. Machado, H. Saconato, G. Prado, Occlusal splints for treating sleep bruxism (tooth grinding) [w:] The Cochrane Database of Systematic Reviews 2007, vol. 17/October (dostęp: 6.10.2023).
  2. R. Jagger, The effectiveness of occlusal splints for sleep bruxism [w:] Evidence Based Dentistry 2008;9(1) (dostęp: 6.10.2023).
  3. R. Hardy, S. Bonsor, The efficacy of occlusal splints in the treatment of bruxism: A systematic review [w:] Journal of Dentistry 2021, vol. 108/May (dostęp: 6.10.2023).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię