Fluoryzacja zębów – na czym polega i jakie daje efekty?

Fluoryzacja zębów jest prostym i nieinwazyjnym zabiegiem, który może znacznie obniżyć ryzyko rozwoju próchnicy. Jedną z metod jest lakierowanie, czyli nakładanie preparatu bezpośrednio na zęby. Jakie są wskazania do przeprowadzenia fluoryzacji zębów? Jak wygląda zabieg i ile kosztuje? Sprawdźmy to!


Najważniejsze wątki z artykułu:

Na czym polega fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja jest świetną metodą profilaktyki zdrowia jamy ustnej. Fluor jest niezbędnym składnikiem do zachowania mocnego szkliwa. Pierwiastek ten dostarczamy do organizmu wraz z wodą i pożywieniem. Stanowi on także podstawowy składnik pasty do zębów. Jednak z różnych przyczyn zęby bywają osłabione mimo powyższych czynników. Dlatego fluoryzacja zębów może być idealną profilaktyką w zapobieganiu próchnicy.

Fluoryzacja zębów jest przeprowadzana poprzez:

  • lakierowanie – preparat o wysokim stężeniu związków fluoru nakładany jest małym pędzelkiem bezpośrednio na zęby. Podobne działanie ma pianka, która w kontakcie z zębami uwalnia składniki aktywne, a po kilku minutach zostaje wypłukana;
  • jonoforeza fluorkowa – to zabieg wykonywany za pomocą specjalnej aparatury. Do szkliwa zębów wprowadzane są jony fluoru za pośrednictwem stałego prądu o niewielkim natężeniu.

Wielu z nas pamięta zapewne fluoryzację zębów prowadzoną w szkole, która nadal może być organizowana w placówkach oświatowych (za zgodą rodziców). Pod okiem przeszkolonej osoby dzieci otrzymują na swoje szczoteczki do zębów płyn z fluorem i szczotkują zęby przez określony czas.

Sprawdź także >> szczoteczka do zębów – miękka czy twarda?

Na skuteczność fluoryzacji zębów wpływa regularne powtarzanie zabiegu. Najlepsze rezultaty są zauważalne przy wykonywaniu procedury od dwóch do czterech razy do roku.

Jak fluoryzacja działa na zęby?

Fluoryzacja może być wykonywana zarówno na zębach mlecznych, jak i na stałych. Przede wszystkim fluoryzacja zapobiega demineralizacji szkliwa. Z różnych przyczyn zęby ulegają osłabieniu, przez co są bardziej narażone na działanie bakterii. Prawidłowa grubość szkliwa powinna wynosić około 2 mm. Jeśli tkanka chroniąca zębinę staje się cieńsza – zachodzi wysokie ryzyko wykruszania się szkliwa i tworzenia szczelin.

Fluoryzacja zębów jest szczególnie wskazana dla osób o wysokiej wrażliwości zębów. Warto pomyśleć o tym zabiegu przed założeniem aparatu ortodontycznego, bowiem zabieg wzmocni zęby i zmniejszy ryzyko uszkodzeń w trakcie leczenia.

Fluoryzaja zębów

Fluor zawarty w paście do zębów może być niewystarczającym środkiem zapobiegawczym. Fluoryzacja zębów to procedura, która dostarcza pod kontrolą duże dawki tego ważnego pierwiastka. Fluor wbudowuje się w szkliwo zębów. Wzmacnia je, zwiększa jego grubość, a co za tym idzie – odporność na ścieranie i uszkodzenia. Warto też podkreślić, że fluor działa antybakteryjnie.

Fluoryzacja zębów jest bezsprzecznie bardzo skutecznym sposobem zapobiegania próchnicy zębów. Badania medyczne dowodzą, że osoby poddające się temu zabiegowi regularnie, mają zęby mocniejsze, twardsze i rzadziej doznają próchnicy.

Bezpieczeństwo fluoryzacji zębów

Fluoryzacja zębów jest zabiegiem bezpiecznym. Sposób aplikowania preparatów pozwala na kontrolowanie całego procesu, dzięki temu nie ma ryzyka fluorozy, czyli przedawkowania fluoru. W przypadku fluoryzacji zębów przy pomocy pianki, metoda ta nie jest stosowana u dzieci ze względu na niebezpieczeństwo przypadkowego połknięcia.

Jak przygotować się do fluoryzacji zębów?

Fluoryzacja zębów, aby była jak najbardziej skuteczna, powinna być poprzedzona dokładnym umyciem zębów. Jeśli stomatolog stwierdzi obecność kamienia nazębnego – należy go wcześniej usunąć np. poprzez zabieg piaskowania zębów. Chodzi o to, by cała powierzchnia szkliwa była jak najlepiej przygotowana na wchłonięcie aktywnych substancji, a kamień nazębny to utrudnia.

Zalecenia po fluoryzacji zębów

Po przeprowadzonej fluoryzacji zębów konieczne jest powstrzymanie się przez co najmniej 2-4 godziny od jedzenia i picia. Zęby potrzebują czasu na wchłonięcie związków fluoru. Nie należy też przez ten czas szczotkować zębów do końca dnia. Wystarczy przepłukać jamę ustną wodą. W ciągu doby od zabiegu fluoryzacji zębów nie należy też używać płynów do płukania jamy ustnej, które zawierają fluor.

Fluoryzacja zębów - jak wygląda zabieg?

Fluoryzacja zębów – czy istnieją przeciwwskazania?

Fluoryzacja zębów jest zabiegiem nieinwazyjnym i nie wywołuje zagrożenia zdrowotnego. Jest jednak kilka sytuacji, w których fluoryzacja zębów nie jest wskazana. Dotyczy to przede wszystkim osób, które mają alergię na fluor lub inny składnik zawarty w preparacie do fluoryzacji zębów.

Przeciwwskazaniem do fluoryzacji zębów jest martwiczo-wrzodziejące zapalenie dziąseł oraz stany zapalne w jamie ustnej. Z zabiegu fluoryzacji zębów powinny zrezygnować osoby cierpiące na astmę oskrzelową.

Ile kosztuje fluoryzacja zębów?

Koszt fluoryzacji zębów jest z reguły podawany za łuk (górny lub dolny). Cena jest uzależniona od metody stosowanej w danym gabinecie i mieści się w zakresie od 70 do 150 zł.
 


 
Bibliografia:

  1. A. Aoun, F. Darwiche, S. Al Hayek, J. Doumit, The fluoride debate: the pros and cons of fluoridation [w:] Preventive Nutrition and Food Science 2018 Sep.23(3) (dostęp: 21.08.2023).
  2. J. Horst, J. Tanzer, P. Milgrom, Fluorides and other preventive strategies for tooth decay [w:] Dental clinics of North America 2018 Apr;62 (dostęp: 21.08.2023).
  3. C. Carey, Focus on fluorides: update on the use of fluoride for the prevention of dental caries [w:] The journal of evidence based dental practice 2014 Jun;14 (dostęp: 21.08.2023).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię