Jak leczyć nieświeży oddech? Szybko, łatwo i skutecznie

Przykry zapach z ust, czyli halitoza, to problem, z którym zmaga się wiele osób. W znacznej większości przypadków nieświeży oddech jest spowodowany nieodpowiednią higieną jamy ustnej oraz innymi czynnikami zewnętrznymi, dzięki czemu jest bardzo łatwa do wyeliminowania! W tym artykule podpowiemy Ci jak w szybki i skuteczny sposób wyleczyć nieświeży oddech z ust – tak, abyś już nigdy nie musiał trzymać się na dystans od swoich rozmówców!


To warto wiedzieć:

Nieświeży oddech – leczenie i przyczyny

Aby skutecznie wyleczyć przykry zapach z ust, musisz najpierw dowiedzieć się, co go powoduje. Leczenie objawowe bowiem nic nie da – dopiero wyeliminowanie przyczyn zapewni Ci długotrwały i satysfakcjonujący efekt. W ponad 90% przypadków halitoza ma podłoże fizjologiczne – oznacza to, że nie jest związana z żadną chorobą, dzięki czemu można łatwo pozbyć się jej na własną rękę.

U samej podstawy nieprzyjemnego zapachu z ust stoją tzw. halitogenne bakterie. Żywią się one resztkami pokarmu znajdującego się w przestrzeniach międzyzębowych, a także białkami naturalnie występującymi w ślinie i nabłonku wewnętrznej strony policzków. Efektem tego procesu jest wydalanie przez mikroorganizmy produktów przemiany materii, którym są lotne związki siarki o bardzo nieprzyjemnym zapachu.

Oto najpowszechniejsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust:

  • Niedostateczna higiena jamy ustnej – z halitozą zmagają się zwłaszcza osoby, które nie myją zębów wystarczająco często lub robią to nieodpowiednio, a do tego nie dbają o czystość przestrzeni międzyzębowych i języka.

  • Dieta bogata w czosnek i cebulę – te dwa aromatyczne warzywa są znane nie tylko ze swojego pysznego smaku, ale i ostrego zapachu, który utrzymuje się na długo po zjedzeniu. Dzieje się tak, ponieważ cebula i czosnek naturalnie zawierają w sobie związki siarki, które w trakcie trawienia są wydalane przez płuca z każdym wydechem powietrza.

  • Nadmierne picie kawy i alkoholu – zarówno kawa, jak i alkohol w nadmiarze szkodzą, a do tego przyczyniają się do powstania nieprzyjemnego oddechu. Oba te napoje mają właściwości odwadniające, co zmniejsza produkcję śliny i tym samym tworzy bardziej przyjazne środowisko dla halitogennych bakterii. Dodatkowo alkohol jest wydalany z krwi przez płuca, wraz z lotnymi związkami odpowiedzialnymi za jego charakterystyczny zapach.

  • Palenie papierosów – duszący zapach dymu tytoniowego pozostaje w jamie ustnej nawet przez kilka godzin po spaleniu ostatniego papierosa.

Jak leczyć nieświeży oddech z ust?

Jesteś już zmęczony wstydliwą dolegliwością, którą jest przykry zapach z ust? W takim razie czas się jej pozbyć! Wystarczy, że zaczniesz stosować się do tych kilku prostych zasad, aby zawsze cieszyć się świeżym oddechem i związaną z nim pewnością siebie.

Regularnie myj zęby

Codzienne szczotkowanie zębów to podstawa higieny jamy ustnej – dzięki niemu usuniesz resztki pożywienia i bakterie, które namnażają się na zębach i dziąsłach. Jeśli zmagasz się z halitozą, zapewne nie myjesz zębów wystarczająco często lub Twoja technika szczotkowania jest nieprawidłowa. Tutaj dowiesz się, jak często myć zęby, aby cieszyć się optymalną higieną jamy ustnej.

Jeśli korzystanie ze szczoteczki manualnej sprawia Ci problemy i rzadko kiedy masz po jej użyciu wrażenie czystych zębów – idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie nowoczesna szczoteczka soniczna. Jest nie tylko o wiele łatwiejsza w użytkowaniu, ale i aż o 100% skuteczniejsza w usuwaniu płytki bakteryjnej od zwykłych szczoteczek manualnych!

Produkty powiązane

Używaj specjalistycznej pasty do zębów

W walce z halitozą niezawodnym narzędziem okaże się również specjalnie przeznaczona do tego pasta do zębów, taka jak GUM Hali Control. Czym różni się od zwykłych past? Jest wzbogacona o składniki o działaniu antybakteryjnym, które niszczą halitogenne bakterie i neutralizują emitowane przez nie związki siarki. Efekt? Idealnie świeży oddech przez wiele godzin! Sprawdź ranking antybakteryjnych past do zębów.

Produkty powiązane

Nitkuj zęby każdego wieczoru

Oczyszczanie przestrzeni pomiędzy zębami za pomocą nitek dentystycznych to niezwykle ważny, ale często pomijany element codziennej higieny jamy ustnej. Nitka dochodzi bowiem tam, gdzie włosie szczoteczki nie jest w stanie, tym samym usuwając bakterie i resztki jedzenia z trudno dostępnych zakamarków. Tutaj dowiesz się więcej na temat tego, co daje nitkowanie zębów i dlaczego jest tak ważne.

Produkty powiązane

Tak więc jeśli chcesz cieszyć się świeżym oddechem, samo szczotkowanie zębów nie wystarczy – niezbędne jest również ich nitkowanie. W naszym sklepie znajdziesz nici dentystyczne i flossery, z których pomocą z łatwością oczyścisz każdy trudno dostępny obszar w jamie ustnej, a tym samym zapobiegniesz rozwojowi halitogennych bakterii. 

Codziennie czyść język

Bakterie, które nie są na bieżąco usuwane z języka, osadzają się na nim i nawarstwiają coraz bardziej, aż do utworzenia białego lub żółtego nalotu. Często to właśnie on jest źródłem halitozy – dlatego to bardzo ważne, aby nie zapominać o jego regularnym usuwaniu, nawet każdego dnia. Zrobisz to za pomocą specjalnych czyścików do języka – zakup je już teraz, aby zapomnieć o nieestetycznym nalocie i nieprzyjemnym zapachu z ust.

Produkty powiązane

Stosuj specjalne płyny do płukania jamy ustnej

Wiele osób z halitozą odczuwa potrzebę odświeżenia jamy ustnej nawet kilka razy dziennie – na takie okazje przydadzą Ci się specjalne płyny do płukania jamy ustnej. Warto stosować je zarówno na koniec szczotkowania zębów, jak i w ciągu dnia w celu odświeżenia oddechu. To łatwy sposób na pozbycie się nadmiaru bakterii i utrzymanie halitozy w ryzach.

Antybakteryjne płyny do płukania jamy ustnej - ranking

 

Warto, abyś wyposażył się w produkt taki jak płyn do płukania jamy ustnej GUM Hali Control, który jest dedykowany osobom zmagającym się z nieprzyjemnym oddechem. Zaledwie jedno płukanie wyeliminuje znaczną ilość bakterii beztlenowych odpowiedzialnych za produkcję lotnych związków siarki, a tym samym pozwoli Ci się cieszyć świeżym oddechem przez cały dzień.

Produkty powiązane

Rzuć palenie

Palisz papierosy, a Twoi bliscy wciąż narzekają na zapach dymu podczas rozmowy z Tobą? W tym przypadku jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się przykrej woni z ust jest rzucenie palenia. Zapach dymu tytoniowego jest bowiem zbyt ciężki i ostry, aby pozbywać się go na bieżąco – wszelkie próby zamaskowania tej woni np. płynami do płukania ust, okażą się zbędne.

Ogranicz czosnek, cebulę, kawę i alkohol

Cebula, czosnek, kawa i alkohol powinny zostać znacznie ograniczone przez każdego, kto zastanawia się, jak leczyć nieświeży oddech. Jeśli spożywasz je każdego dnia w dużych ilościach – możliwe jest, że to właśnie one są przyczyną Twojego nieprzyjemnego zapachu z ust.

Co robić, jeśli domowe leczenie nieświeżego oddechu nie zadziała?

Do powyższych zasad powinieneś stosować się przynajmniej tydzień, aby pozbyć się przykrego zapachu z ust. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wszelkie przyczyny halitozy o podłożu fizjologicznym zostaną wyeliminowane. W rzadkich przypadkach może zdarzyć się jednak, że nieświeży oddech jest objawem stanu chorobowego w organizmie, a jego domowe leczenie okaże się nieskuteczne.

W tym przypadku warto udać się do specjalisty, który będzie w stanie odnaleźć głębszą przyczynę halitozy. Do jakiego lekarza z nieświeżym oddechem? Stomatolog powinien być Twoim pierwszym wyborem. Dokładnie zbada on stan zdrowia dziąseł i zębów, aby upewnić się, czy problem nie tkwi np. w próchnicy. Po tym może skierować Cię również do innego specjalisty, np. laryngologa.

Pamiętaj – utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej odwdzięczy Ci się nie tylko dobrym zdrowiem, ale i świeżym oddechem! Nie wahaj się również udać do specjalisty jeśli poza halitozą zauważyłeś u siebie inne niepokojące objawy.

 

Zobacz także >> ranking płynów do płukania jamy ustnej
 

 

Bibliografia:

Tim Newman, Medical News Today, Everything you need to know about bad breath, 2018

Mary Oeding, Halitosis: A Clinical Review, 2012

Bahadır Uğur Aylıkcı, Hakan Çolak, Halitosis: From diagnosis to management, 2013

Uditi Kapoor, Gaurav Sharma, Manish Juneja, Archna Nagpal, Halitosis: Current concepts on etiology, diagnosis and management, 2019

Andrea Zürcher, Marja L. Laine, Andreas Filippi, Diagnosis, Prevalence, and Treatment of Halitosis, 2014

J Wu, RD Cannon, P Ji, M Farella, L Mei, Halitosis: prevalence, risk factors, sources, measurement and treatment – a review of the literature, 2020

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię