Co to jest halitoza i jak ją zwalczyć?

Każdy chciałby cieszyć się świeżym i pachnącym miętą zapachem z ust – jednak czasem na przeszkodzie stoi halitoza. To nic innego, jak przykry zapach z jamy ustnej, który czasami występuje nawet pomimo utrzymywania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Nieprzyjemna woń z ust jest odczuwana zwłaszcza przy mówieniu, czy wydychaniu powietrza i potrafi skutecznie uprzykrzyć życie zarówno choremu, jak i jego bliskim. Zobacz, z czego powstaje halitoza, jak się pozbyć tej choroby i jak jej zapobiegać.


Najważniejsze wątki dotyczące halitozy:

Halitoza – co to za choroba?

Choć na początku nieprzyjemny zapach z ust wydaje się błahą sprawą, to w rzeczywistości może okazać się źródłem ogromnego dyskomfortu – wpływa bowiem na poczucie pewności siebie i utrudnia utrzymywanie relacji międzyludzkich. Same objawy halitozy to jednak nie tylko kwestia obniżenia samooceny – mogą one również świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych.

„Halitoza” to słowo o łacińskich i greckich korzeniach. W języku łacińskim halitus ex ore oznacza nic innego, jak „oddech z ust”, zaś przyrostek -oza to stan chorobowy. Już sama nazwa choroby opisuje więc jej główne założenie, którym jest przewlekły, nieprzyjemny zapach z ust.

Główną przyczyną halitozy jest obecność określonego rodzaju bakterii w jamie ustnej. Mikroorganizmy te żywią się białkami, które znajdują się m.in. w ślinie, nabłonku wyściełającym wewnętrzną stronę policzków, czy w zalegających między zębami resztek jedzenia. Jako produkty przemiany materii, bakterie wydalają lotne związki siarki – to właśnie one odpowiedzialne są za nieprzyjemny zapach.

halitoza

Istnieją dwa główne rodzaje halitozy:

 • Halitoza fizjologiczna – w tym przypadku nieprzyjemny zapach z ust jest naturalnym następstwem np. zjedzenia czosnku, wypicia alkoholu, czy paleniem papierosów. Fizjologiczna halitoza w jamie ustnej może być łatwo zwalczona dokładnym umyciem zębów i języka – w innych okolicznościach ustępuje samoistnie po kilku godzinach.
 • Halitoza patologiczna – ma charakter chroniczny, a jej występowanie jest związane z chorobą. Często pochodzi nie z samej jamy ustnej, ale np. z gardła –  w tym przypadku sytuacji nie poprawia nawet dokładne umycie zębów.

Halitoza – objawy schorzenia

Głównym objawem halitozy jest nieprzyjemny zapach z ust, jednak często idzie ona w parze z innymi symptomami, takimi jak:

 • Suchość w ustach – halitoza w wielu przypadkach wywoływana jest przez nieprzyjemne uczucie suchości w ustach. Ślina odgrywa kluczową rolę w oczyszczaniu jamy ustnej i niszczeniu bakterii, dlatego gdy jej ilość zmniejsza się, mikroorganizmy zaczynają się namnażać i wydalać większą ilość związków siarki. To właśnie dlatego tak częstym zjawiskiem jest halitoza z rana – w czasie snu produkcja śliny jest bowiem naturalnie ograniczona.
 • Nieprzyjemny smak w ustach – osoby zmagające się z halitozą często odczuwają na języku przykry smak, który odzwierciedla wydostający się na zewnątrz nieprzyjemny zapach.
 • Nalot na języku – białe lub żółtawe zabarwienie języka może być oznaką nagromadzenia się na nim nadmiaru bakterii i zanieczyszczeń, które przyczyniają się do nieświeżego oddechu.
 • Uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła – to najczęściej efekt infekcji dróg oddechowych. Śluz lub flegma, które towarzyszą chorobom zatok i nosa, są siedliskiem bakterii. Zdarza się, że spływają one z górnych dróg oddechowych w dół, a nieprzyjemny zapach spowodowany przez mikroorganizmy wydostaje się przez usta. To częsta przyczyna schorzenia, którym jest halitoza w gardle.
 • Choroby zębów i dziąseł – halitoza w wielu przypadkach idzie w parze z różnorakimi problemami w jamie ustnej, takich jak próchnica, ropnie czy zapalenie dziąseł – tutaj dowiesz się, jak rozpoznać i leczyć to schorzenie.

Produkty powiązane

Halitoza – przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust

Od czego robi się halitoza? Zapach z ust może mieć wiele przyczyn – zarówno normalnych, jak i patologicznych. Oto najczęstsze z nich:

 • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej – zbyt rzadkie lub nieprawidłowe mycie zębów, języka i przestrzeni międzyzębowych.
 • Leki – niektóre preparaty, takie jak leki antydepresyjne, przeciwbólowe czy antyhistaminowe mogą wywoływać suchość w ustach jako skutek uboczny, który w następstwie prowadzi do nieprzyjemnego oddechu. Dokładnie przeczytaj ulotkę stosowanych przez ciebie preparatów, aby dowiedzieć się, czy może doskwierać Ci halitoza po lekach.
 • Alkohol – halitoza po alkoholu jest naturalnym rezultatem jego negatywnego wpływu na organizm. W tym przypadku nieprzyjemny zapach z ust jest spowodowany przez m.in. odwodnienie i związaną z nim zmniejszoną produkcją śliny, a także wydalanie alkoholu z krwi przez płuca.
 • Papierosy – palony tytoń powoduje silny i duszący zapach, który pozostaje w jamie ustnej nawet przez kilka godzin po spaleniu papierosa.
 • Niewystarczająca produkcja śliny – występuje w przebiegu chorób takich jak  zespół Sjögrena, cukrzyca czy marskość wątroby. Może być jednak spowodowana również odwodnieniem czy spożywaniem niektórych pokarmów.
 • Kawa – kwasowy odczyn i odwadniające właściwości tego aromatycznego napoju to główne przyczyny częstego zjawiska, którym jest halitoza po kawie.
 • Choroby zębów i dziąseł – próchnica, zapalenie dziąseł i paradontoza powodują obecność szkodliwych bakterii w jamie ustnej, których aktywność jest odczuwana jako nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.
 • Zapalenie migdałków – problemy z migdałkami, a zwłaszcza kamienie migdałkowe powodują silny i bardzo nieprzyjemny zapach ze względu na liczne bakterie i procesy rozkładu resztek pożywienia, które odbywają się wówczas w tylnej części jamy ustnej.
 • Infekcje dróg oddechowych – takie jak zapalenie zatok czy płuc.
 • Choroby jamy ustnej – np. owrzodzenia czy przetoki.
 • Refluks – w przebiegu tej choroby dochodzi do cofania zawartości żołądka z powrotem do gardła, której nieprzyjemny zapach może wydostawać się na zewnątrz przez usta.
 • Ciało obce w nosie – halitoza u dzieci w wielu przypadkach wywołana jest przez ciało obce, które zostało przez malucha włożone do nosa.
 • Mocznica – skutkuje nieprzyjemnym zapachem amoniaku z ust.
 • Niewydolność wątroby – to poważne schorzenie powoduje halitozę, której zapach przywodzi na myśl zepsutą żywność.

halitoza

Halitoza – leczenie choroby

Jak widzisz, istnieje wiele przyczyn, którymi może zostać spowodowana halitoza. Leczenie nieprzyjemnego zapachu z ust opiera się zaś na wyeliminowaniu czynników, które go powodują. W ponad 90% przypadków halitoza ma podłoże fizjologiczne, dlatego przed wybraniem się do lekarza warto spróbować samodzielnie sobie z nią poradzić.

Jednak co pomaga na tak dokuczliwą dolegliwość, którą jest halitoza? Jak się pozbyć nieświeżego zapachu z ust? Ważne jest tu przede wszystkim zweryfikowanie swoich nawyków higieny jamy ustnej. Każdy powinien szczotkować zęby co najmniej 2 razy dziennie, płukać jamę ustną specjalnym płynem, a także nitkować zęby i czyścić język każdego wieczoru.

Jeśli nie trzymasz się tych zaleceń, halitoza jest wówczas prawdopodobnie spowodowana nieprawidłową higieną jamy ustnej. Aby ułatwić sobie walkę z nieprzyjemnym oddechem, wyposaż się w niezbędne produkty:

 1. Szczoteczka do zębów – w usuwaniu resztek pożywienia i płytki bakteryjnej z zębów doskonale sprawdza się szczoteczka soniczna – są aż o 100% skuteczniejsze niż te manualne, co czyni je idealnym wyborem dla osób z halitozą.

 2. Pasta do zębów – halitoza wymaga użycia produktów, które złagodzą jej specyficzne objawy. Wybierz preparat o silnych właściwościach myjących i działaniu odświeżającym, aby łatwiej pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, który powoduje halitoza. Pasta do zębów VITIS Halita to produkt o specjalistycznym składzie dedykowany osobom z przykrym zapachem z ust. Stosowana co najmniej 2 razy dziennie skutecznie zabija szkodliwe bakterie i wspomaga produkcję śliny, a tym samym zapewnia świeży oddech przez wiele godzin! Sprawdź także ranking antybakteryjnych past do zębów.

 3. Płyn do płukania ust – to doskonałe dopełnienie codziennej higieny jamy ustnej dla każdego, a zwłaszcza osób, które dotknęła halitoza. Płyn do płukania pomoże usunąć resztki bakterii pozostałych po szczotkowaniu zębów, dzięki czemu zapobiega ich nadmiernemu namnażaniu się w ciągu dnia. Płyn do płukania jamy ustnej GUM Hali Control jest dodatkowo wzbogacony specjalnymi składnikami, które zabijają bakterie produkujące związki siarki bez podrażniania jamy ustnej! Zobacz ranking płynów do płukania jamy  ustnej.

 4. Czyścik do języka – w naszym sklepie znajdziesz poręczne i tanie skrobaczki, z którymi w kilka minut pozbędziesz się powodującego brzydki zapach nalotu z języka.

 5. Nić dentystyczna – jest ona niezbędna do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych i tych pod dziąsłami z resztek jedzenia, które w innym przypadku stanowią pożywkę dla bakterii oraz przyczyniają się do powstawania brzydkiego zapachu. Jeśli zaś szukasz bardziej nowoczesnego rozwiązania, zdecyduj się na irygator do zębów – pomoże Ci on oczyścić trudno dostępne zakamarki za pomocą wody pod ciśnieniem!

Zobacz nasz poradnik >> jak używać irygatora do zębów?

 

halitoza

Warto również wyeliminować powodujące halitozę napoje, jedzenie i używki. Zrezygnuj z alkoholu, kawy, czosnku, cebuli i papierosów, aby wyeliminować nieświeży oddech. Dodatkowo zadbaj o pełną higienę jamy ustnej przy użyciu powyższego wyposażenia. Jeśli po kilku dniach utrzymywania odpowiedniej higieny i zdrowego trybu życia halitoza wciąż Ci doskwiera – czas na wizytę u lekarza dentysty.

Stomatolog będzie w stanie zbadać ogólny stan zdrowia zębów i dziąseł, aby stwierdzić, czy problem tkwi w jamie ustnej. Może skierować on również pacjenta na badania do laryngologa. Stwierdzenie dokładnej przyczyny chorobowej jest niezbędne do walki z dolegliwością, którą jest halitoza. Leczenie nieświeżego oddechu polega bowiem na wyeliminowaniu jego przyczyny. W naszym rankingu sprawdzisz jakie są najlepsze antybakteryjne płyny do płukania jamy ustnej.

Może to być np. złagodzenie stanu zapalnego dziąseł, borowanie zęba objętego próchnicą, leczenie infekcji zatok czy wycięcie migdałków. Leczenie jest dopasowywane indywidualnie do pacjenta – nie czekaj więc dłużej i udaj się na badanie do lekarza, aby już wkrótce móc cieszyć się świeżym oddechem!

 

Bibliografia:

Bahadır Uğur Aylıkcı, Hakan Çolak, Halitosis: From diagnosis to management, 2013

Uditi Kapoor, Gaurav Sharma, Manish Juneja, Archna Nagpal, Halitosis: Current concepts on etiology, diagnosis and management, 2019

Andrea Zürcher, Marja L. Laine, Andreas Filippi, Diagnosis, Prevalence, and Treatment of Halitosis, 2014

Tim Newman, Medical News Today, Everything you need to know about bad breath, 2018

J Wu, RD Cannon, P Ji, M Farella, L Mei, Halitosis: prevalence, risk factors, sources, measurement and treatment – a review of the literature, 2020

Mary Oeding, Halitosis: A Clinical Review, 2012

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię