Metaliczny posmak w ustach – co oznacza?

Metaliczny posmak w ustach bywa osobliwym doznaniem, które wywołuje niepokój. Zdarza się, że do stomatologa zgłaszają się pacjenci  z tym symptomem, w obawie o choroby jamy ustnej. Czego objawem może być metaliczny posmak w ustach i co zrobić w takiej sytuacji? Sprawdziliśmy!


Metaliczny posmak w ustach - wskazówki

Co oznacza metaliczny posmak w ustach?

Metaliczny posmak w ustach może pojawiać się o każdej porze i z różną intensywnością. Czasem jest ledwie wyczuwalny, a niekiedy dominujący i trudny do zignorowania. Możemy odczuwać go po przebudzeniu lub w ciągu dnia, a także w nocy. Dla niektórych osób jest to bardzo nieprzyjemne doznanie, które odbiera apetyt i powoduje pogorszenie samopoczucia.

Metaliczny posmak w ustach to zjawisko nazywane paraguezją i najczęściej pojawia się chwilowo. Niektórzy starają się go zniwelować za pomocą płynów do płukania jamy ustnej. Czy to dobre rozwiązanie? To zależy od przyczyny zjawiska.

Metaliczny posmak w ustach

Jakie są przyczyny metalicznego posmaku w ustach?

Metaliczny posmak w ustach może wystąpić w różnych okolicznościach. Oto możliwe przyczyny paraguezji:

1. Metaliczny posmak w ustach spowodowany niewłaściwą higieną jamy ustnej

Metaliczny posmak w ustach może być wynikiem zaniedbań w higienie jamy ustnej. Kluczowe znaczenie ma w takich sytuacjach czyszczenie języka, o którym nie wszyscy pamiętają.

Gromadząca się płytka nazębna sprzyja działalności bakterii, te zaś odpowiadają za nieprzyjemny zapach i posmak. Porównaj to z objawami halitozy.

Produkty powiązane

2. Metaliczny posmak w ustach a ciąża

Na tę dolegliwość skarżą się niekiedy przyszłe mamy. Za metaliczny posmak w ustach odpowiadają czasem zmiany hormonalne i zwykle doznanie to szybko ustępuje. Dla bezpieczeństwa warto skonsultować to z lekarzem, ponieważ charakterystyczny posmak może mieć związek z zażywanymi suplementami diety (szerzej opisujemy w punkcie 5.).

3. Metaliczny posmak w ustach spowodowany grzybicą

Metaliczny posmak w ustach może wynikać z rozwoju infekcji grzybiczej w jamie ustnej. Drożdżaki tworzące kolonie na języku, wewnętrznej stronie policzków i podniebieniu, można rozpoznać w postaci białego nalotu. Sprawdź jak rozróżnić pleśniawkę od afty. Konieczna w takiej sytuacji jest odpowiednia kuracja, dlatego jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie grzybicze – umów się na wizytę do lekarza rodzinnego.

4. Metaliczny posmak w ustach z powodu odwodnienia organizmu

Metaliczny posmak w ustach może być spowodowany bardzo prozaiczną sprawą, jaką jest przyjmowanie zbyt małej ilości płynów. Odwodnienie prowadzi do ograniczenia wydzielania śliny, co zwiększa podatność na infekcje w jamie ustnej. Porównaj to z kamicą ślinianek, która również zaburza wytwarzanie śliny.

5. Metaliczny posmak w ustach jako skutek uboczny leków

Jeśli zażywasz antybiotyki lub leki przeciwhistaminowe – możesz spodziewać się metalicznego posmaku w ustach. Osoby, które przechodzą przez radio- lub chemioterapię także zmagają się z paraguezją.

Metaliczny posmak w ustach mogą wywołać:

 • leki przeciwcukrzycowe
 • leki przeciwartretyczne
 • tetracyklina
 • klindamycyna
 • amoksycylinę
 • preparaty witaminowe zawierające cynk, chrom, żelazo i miedź
 • leki, które zawierają lit (stosowane m.in. w leczeniu depresji)

Metaliczny posmak w ustach jako objaw choroby

Metaliczny posmak w ustach może być ważnym sygnałem ostrzegawczym, że coś niedobrego dzieje się ze zdrowiem. Jeśli to zjawisko utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skontaktować się z lekarzem.

 • Metaliczny posmak w ustach może być wywołany poważną chorobą, np. niewydolnością wątroby lub jej zapaleniem. Wymaga to konsultacji ze specjalistą chorób wewnętrznych i przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki.
 • Hiperkaliemia, czyli zaburzenie gospodarki potasowej w organizmie, daje o sobie znać m.in. poprzez specyficzny posmak w jamie ustnej. Jest to groźny dla zdrowia stan, który wywołuje również szereg innych objawów, takich jak skurcze mięśni, nieprawidłowości rytmu serca, splątanie i apatia.
 • Metalicznego posmaku w ustach doświadczają osoby cierpiące na niedobór witaminy B12. Deficyt tego składnika powoduje nieprawidłowe działanie układu nerwowego, a to z kolei wywołuje zaburzenia smaku.
 • Udar lub uraz głowy mogą zaburzyć odbiór bodźców przez układ nerwowy. Dotyczy to także zmysłu smaku.

Przyczyny metalicznego posmaku w ustach mogą mieć związek z alergią pokarmową, a konkretnie z wydzielaniem histaminy w reakcji na spożywane produkty. Kolejnym czynnikiem, który zaburza odczucia smaku, jest palenie papierosów.

Metaliczny posmak w ustach - przyczyny

Metaliczny posmak w ustach wywołany środkami chemicznymi

Metaliczny posmak w ustach może pojawić się po kontakcie z rtęcią lub ołowiem. Towarzyszą temu  inne objawy zatrucia, takie jak mdłości, reakcje skórne, kłopoty z oddechem i układem nerwowym.

W ustaleniu przyczyny metalicznego posmaku w ustach niezbędna jest baczna obserwacja organizmu. Jeśli niepokoisz się dziwnymi zmianami, których przyczyny się nie domyślasz – koniecznie odwiedź lekarza. Odpowiednie badania i wywiad lekarski pozwolą znaleźć powód i rozwiązanie dla zjawiska paraguezji.

Jak pozbyć się metalicznego smaku w ustach?

Jeśli metalicznemu posmakowi w ustach winna jest niedokładnie oczyszczona jama ustna, łatwo temu zaradzić. Wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian w swoich nawykach, by zapomnieć o problemie:

>> zmień szczoteczkę manualną na szczoteczkę soniczną. Ta metoda mycia zębów nie tylko bezwzględnie usuwa osady nazębne, ale również działa antybakteryjnie za sprawą fal dźwiękowych.

Produkty powiązane

Nowoczesne urządzenia do higiena jamy ustnej niosą wiele korzyści. Najważniejsza jest ochrona przeciwpróchnicza. Osoby, które zaczynają stosowanie szczoteczki sonicznej, szybko zauważają różnicę! Zęby stają się wyraźnie jaśniejsze, a uczucie świeżości utrzymuje się dłużej.

>> Używaj nici dentystycznej, która usunie pozostałości pokarmów spomiędzy zębów. Trudno dostępne przestrzenie łatwo stają się siedliskiem drobnoustrojów, dlatego konieczna jest codzienna dbałość o usuwanie resztek.

Produkty powiązane

>> Stosuj preparaty do płukania ust. Dzięki temu dokładnie oczyścisz wszystkie zakamarki i zlikwidujesz bakterie.


Sprawdź ranking antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej

 

>> Korzystaj z irygatora do zębów. To świetna metoda, która znacznie podnosi poziom higieny jamy ustnej. Jest szczególnie zalecana dla osób zmagających się z chorobami dziąseł, ponieważ gwarantuje delikatność. Skuteczność oczyszczania przestrzeni międzyzębowych tym sposobem docenia osoby noszące aparat ortodontyczny.

Produkty powiązane

>> Do swoich codziennych nawyków higienicznych wprowadź czyścik do języka. To proste i niedrogie akcesorium, które pomoże Ci pozbyć się źródeł problemu.
 

 

 

Bibliografia:

 1. N. Aaronson, What causes a metallic taste in your mouth? [w:] Healthline.com
 2. J. Cunha, Why does my mouth taste like metal (dysgeusia)? [w:]  eMedicineHealth.com
 3. A. Barney, Metallic taste in your mouth: common causes [w:] Webmd.com
 4. F. Mehta, D. O'Carroll, What could be causing a metallic taste in your mouth? [w:] Medical News Today

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię