Zęby trzonowe – które to są?

Zęby człowieka różnią się między sobą wielkością i ukształtowaniem. Nie jest to przypadkowe, ponieważ zęby pełnią różne funkcje. Trzonowce – bo tak w skrócie mówi się o tych zębach – są największe spośród wszystkich i mamy ich najwięcej. Sprawdźmy czym się charakteryzują i ile jest zębów trzonowych.


Zęby trzonowe – to musisz wiedzieć!

Ile jest zębów trzonowych?

Dorosły człowiek o prawidłowo ukształtowanym zgryzie ma zębów 32. Na ten komplet składa się:

 • 8 zębów siecznych
 • 4 kły
 • 8 zębów przedtrzonowych
 • od 8 do 12 zębów trzonowych (liczba ta jest uzależniona od pojawienia się tzw. ósemek, co jest sprawą indywidualną)

Trzonowce są umiejscowione na końcach łuków zębowych:

 • górne i dolne szóstki to pierwsze trzonowce
 • górne i dolne siódemki to drugie trzonowce
 • górne i dolne ósemki to trzecie trzonowce

Zęby trzonowe

Różny kształt zębów sprawia, że człowiek może jeść tak wiele produktów. Do odcinania i odgryzania kawałków pokarmów służą zęby sieczne (górne i dolne jedynki i dwójki) i kły (trójki). Zęby przedtrzonowe i trzonowe mają za zadanie rozdrabniać i rozcierać pokarm. Wszystko po to, by jedzenie trafiające do żołądka była łatwiejsze do strawienia i przyswojenia. Dowiedz się więcej o budowie zęba.

Mleczne zęby trzonowe

Mlecznych zębów trzonowych jest osiem – to szóstki i siódemki na górnych i dolnych łukach zębowych. Trzonowce u dzieci wyrzynają się w ostatniej kolejności:

 • szóstki - między 12. a 16. miesiącem życia
 • siódemki – między 20. a 30 miesiącem życia

Wypadanie mleczaków to proces, który trwa kilka lat. Pierwsze zęby trzonowe stałe zwykle wyrzynają się między 5. a 9. rokiem życia, a drugie trzonowce pojawiają się najczęściej przed 14. urodzinami.

Trzecie trzonowce to tak zwane zęby mądrości, które pojawiają się najczęściej w dorosłym wieku. W ich przypadku nie ma wyraźnych reguł i czasem uaktywniają się nawet koło czterdziestki! A u niektórych osób nigdy się nie pojawiają lub sprawiają problemy w postaci zęba zatrzymanego.

Ile korzeni mają zęby trzonowe?

Zęby trzonowe mogą mieć od jednego do czterech korzeni. W przypadku trzonowych zębów mlecznych może być inaczej, ponieważ są one mniejsze i ukształtowane prościej.

Zobacz także >> ile ząb ma korzeni, a ile kanałów?

Jak dbać o zęby trzonowe?

Zęby trzonowe są najbardziej narażone na próchnicę ponieważ najtrudniej do nich dotrzeć szczoteczką. Samodzielne dostrzeżenie pierwszych śladów ubytków w tej strefie również jest niełatwe lub wręcz niemożliwe. To właśnie szóstki, siódemki i ósemki najczęściej muszą być poddane leczeniu kanałowemu, gdy uszkodzenie szkliwa rozwija się w zapalenie miazgi. Dlatego regularne kontrole u stomatologa są tak ważne, bo pozwalają na wczesne wykrycie próchnicy na początkowym etapie, gdy leczenie jest łatwiejsze, bezbolesne i mniej kosztowne.

Zęby trzonowe - które to?

Utrzymanie higieny zębów trzonowych na właściwym poziomie nie jest proste, szczególnie gdy istnieje spore stłoczenie zębów w tym miejscu. Tak się zazwyczaj dzieje gdy pojawiają się ósemki. W zachowaniu zdrowych zębów trzonowych pomoże Ci kilka praktycznych akcesoriów i preparatów. Dentyści rekomendują używanie szczoteczki sonicznej ze względu na niebywałą skuteczność. Intensywne drgania oraz fale dźwiękowe generowane przez te urządzenia, rozbijają płytkę nazębną. Wytwarzające się w trakcie mycia zębów aktywne pęcherzyki z pasty, wnikają w szczeliny. Dzięki temu fluor może dotrzeć i wzmocnić szkliwo w trudno dostępnych miejscach.

Produkty powiązane

W codziennej dbałości o zęby trzonowe niezbędna jest nić dentystyczna, bowiem to właśnie w tych rejonach łuków zębowych pozostają resztki pokarmów, będące środowiskiem rozwoju bakterii. Posługując się codziennie nicią, oczyścisz dokładnie zęby z pozostałości i utrzymasz higienę na najwyższym poziomie (sprawdź w naszym poradniku jak nitkować zęby).

Kłopoty z pielęgnacją trzonowców rozwiąże dobrej jakości płyn do płukania jamy ustnej. Dostępne są one w wielu wariantach i o różnych właściwościach, więc z pewnością znajdziesz dla siebie odpowiedni preparat. Jego codzienne stosowanie sprawia, że nawet najodleglejsze strefy jamy ustnej zostaną zdezynfekowane i odświeżone.

Produkty powiązane

Do swoich codziennych nawyków warto również wprowadzić irygację zębów. Łatwe w obsłudze i poręczne urządzenie z odpowiednio dobraną końcówką, wytwarza silny strumień wody, który precyzyjnie oczyszcza zęby trzonowe i usuwa płytkę nazębną w linii dziąseł. Ta metoda jest zalecana szczególnie osobom, które zmagają się z nadwrażliwością i chorobami przyzębia. Irygator zapewnia pełen komfort i uczucie perfekcyjnego odświeżenia.

Produkty powiązane


 
 
 
Bibliografia:

 1. D. Bratthall, P. Petersen, J. Stjernswärd, L. Brown, Oral and Craniofacial Diseases and Disorders [w:] National Library of Medicine (dostęp: 13.06.2024).
 2. Tooth – anatomy [w:] Britannica.com (dostęp: 13.06.2024).
 3. A. Major, N. Stanley, Wheeler's dental anatomy, physiology, and occlusion, W.B. Saunders –Philadelphia 2003 (dostęp: 13.06.2024).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię