Kiretaż – wskazania i przebieg

Kiretaż jest zabiegiem stomatologicznym, który umożliwia leczenie chorób dziąseł i przyzębia. Powiększone kieszonki dziąsłowe stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej, a kiretaż pozwala na ich spłycenie i usunięcie przyczyny schorzenia. W artykule wyjaśniamy na czym dokładnie polega procedura, ile kosztuje kiretaż i jakie są jego rodzaje.


Kiretaż – poradnik dla pacjenta

Co to jest kiretaż?

Kiretaż jest to zabieg przeprowadzany przez periodontologa, czyli specjalistę od chorób przyzębia. Celem jest oczyszczenia korzeni zębów i kieszonek dziąsłowych ze złogów oraz redukcja skupisk bakterii, które wywołują stan zapalny. Spłycenie owych patologicznych zmian jest podstawowym sposobem leczenia. Wykonuje się go w sytuacji, gdy inne metody, takie jak piaskowanie czy skaling, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Podczas kiretażu możliwe jest też usunięcie zmienionych chorobowo tkanek.

Skuteczność kiretażu jest bardzo wysoka. Jeśli pacjent stosuje się do zaleceń po zabiegu (omówimy je w dalszej części artykułu), dziąsła szybko się goją, a stany zapalne ustępują.

Rodzaje kiretażu

Rozróżniamy trzy rodzaje kiretażu:

 • Kiretaż zamknięty – (inaczej poddziąsłowy) – wykonywany bez nacinania tkanek, gdy kieszonki dziąsłowe mają nie więcej niż 5 mm.
 • Kiretaż otwarty – bardziej inwazyjny zabieg, przeznaczony dla pacjentów, u których głębokość kieszonek dziąsłowych przekracza 5 mm. Konieczne jest przy tym nacięcie dziąseł.
 • Kiretaż laserowy – wykonywany przy użyciu wiązki światła.

Kiretaż - cena

Jakie są wskazania do kiretażu?

Wskazaniem do kiretażu są choroby przyzębia, do których należą:

 • powiększone kieszonki dziąsłowe
 • zapalenia dziąseł
 • paradontoza

Gromadzący się w linii dziąseł i poniżej niej kamień nazębny, jest stanem patologicznym. Bytujące w biofilmie drobnoustroje są przyczyną stanów zapalnych. Te z kolei, bez odpowiedniego leczenia, powodują wiele bolesnych dolegliwości i mogą doprowadzić ostatecznie do rozchwiania i utraty zębów.

Kiretaż – jak wygląda zabieg?

 • Kiretaż zamknięty jest wykonywany w znieczuleniu. Do oczyszczenia kieszonek i korzeni lekarz używa specjalnego narzędzia – kirety. Konieczne jest uniesienie płata śluzówki (bez nacinania) dla udostępnienia powierzchni, które wymagają oczyszczenia poniżej linii dziąsła.
 • Kiretaż otwarty klasyfikuje się właściwie do zabiegów mikrochirurgii i również wymaga wcześniejszego znieczulenia. Bardziej zaawansowane złogi powodują powstanie kieszonek dziąsłowych o głębokości większej niż 5 mm. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie nacięcia dziąsła, by usunąć ziarninę z korzeni zębów. Po oczyszczeniu i dezynfekcji, nacięcia są zszywane.
 • Kiretaż laserowy jest najmniej inwazyjną techniką. Jego zastosowanie jest optymalne przy niewielkich złogach lub jako czynność uzupełniająca dla kiretażu otwartego lub zamkniętego.

Kiretaż – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do kiretażu są:

 • choroby układu sercowo-naczyniowego
 • marskość wątroby
 • nieleczona cukrzyca
 • zaburzenia krzepnięcia krwi

U pacjentów z wymienionymi chorobami istnieje wysokie ryzyko komplikacji podczas procedury i po zabiegu (m.in. ze względu znieczulenie). Przeciwwskazaniem do kiretażu są także choroby nowotworowe oraz pierwszy trymestr ciąży.

Ile trwa kiretaż?

Czas trwania kiretażu bywa różny i zależy od stopnia zaawansowania zmian i ilości zębów zajętych złogami. Wykonanie kiretażu zamkniętego trwa zwykle od 30 do 60 minut. W przypadku kiretażu otwartego każdy zabieg może wyglądać nieco inaczej, ponieważ lekarz wykonuje nacięcia dziąseł, a na koniec zakłada szwy.

Produkty powiązane

Kiretaż - na czym polega?

Ile kosztuje kiretaż?

Cena kiretażu zależy od rodzaju zabiegu (otwarty czy zamknięty) i rozległości powierzchni przeznaczonej do oczyszczenia. Kiretaż zamknięty szacowany na jedną ćwiartkę (na całe uzębienie człowieka liczą się cztery ćwiartki) kosztuje od 300 do 750 zł (w największych miastach wojewódzkich ceny a najwyższe).

Kiretaż otwarty jest droższy i ceny zabiegu zaczynają się od 600-700 zł za jeden ząb. W większych ośrodkach miejskich koszt kiretażu otwartego może wynosić nawet 1200 zł za ząb.

Kiretaż na NFZ

Kiretaż należy do zabiegów refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To oznacza, że w gabinetach i placówkach, które mają podpisaną umowę z NFZ, zrobisz to bezpłatnie.

Leczenie chorób przyzębia w ramach NFZ obejmuje*:

 • kiretaż zamknięty
 • kiretaż otwarty w obrębie 1/4 uzębienia
 • założenie opatrunku periodontologicznego
 • leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej
 • plastykę wędzidełka, warg i policzków
 • plastykę przedsionka jamy ustnej
 • unieruchomienie zębów ligaturą drucianą

Kiretaż – zalecenia po zabiegu

Po kiretażu należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Choć podczas samego zabiegu pacjent nie odczuwa bólu dzięki znieczuleniu, to w kilka godzin po zakończeniu procedury może pojawić się kilka nieprzyjemnych doznań, takich jak:

 • opuchlizna
 • wysięk krwi z powstałych ran
 • siniak na ustach, policzkach
 • zaburzenia czucia w miejscu zabiegu
 • nadwrażliwość

Wszystkie wymienione symptomy są normalnym zjawiskiem po zabiegu kiretażu i nie należy się z ich powodu niepokoić. To konieczne konsekwencje, które jednak dość szybko ustępują, jeśli postępujemy zgodnie z radą specjalisty. Szwy po kiretażu otwartym ściągane są zazwyczaj po upływie jednego tygodnia od zabiegu. Jeśli zachodzi taka potrzeba – lekarz zaleci jeszcze wizytę kontrolną.

O czym trzeba pamiętać po kiretażu?

Aby po kiretażu stan dziąseł i zębów wrócił jak najszybciej do normy, należy trzymać się zaleceń.
O czym trzeba pamiętać po kiretażu? Oto najważniejsze wskazówki:

 1. Zrezygnuj z mycia zębów do końca dnia (najlepiej przez 12 godzin).
 2. Nie używaj po zabiegu nici dentystycznych.
 3. Jeśli lekarz przepisał kurację antybiotykową – przyjmuj leki zgodnie z zaleceniem.
 4. Jeśli potrzebujesz zażyć po zabiegu leki przeciwbólowe – skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem, ponieważ niektóre środki (np. aspiryna) są absolutnie wykluczone.
 5. Co najmniej przez dobę (a najlepiej do czasu całkowitego zagojenia się ran) zrezygnuj z papierosów i alkoholu. Te substancje wywołują podrażnienia i utrudniają regenerację tkanek.
 6. Staraj się unikać wysiłku fizycznego, szczególnie pochylania głowy do przodu (grozi to przekrwieniem dziąseł, a podwyższone ciśnienie utrudnia gojenie się ran).
 7. Unikaj gorących napojów przynajmniej przez jedną dobę.
 8. Ulgę mogą przynieść zimne okłady w miejscu obrzęku.
 9. W pierwszych dniach po kiretażu spożywaj posiłki tylko w półpłynnej postaci. Mogą to być zmiksowane zupy – kremy, pasty, jogurty itp. Gryzienie i przeżuwanie może być na tym etapie bolesne i wydłużać okres rekonwalescencji po zabiegu.
 10. Ustal z lekarzem od którego momentu możesz stosować płukanki. Zalecane są preparaty antybakteryjne, zawierające chlorheksydynę.

 

Ranking antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej


Higiena jamy ustnej po kiretażu

Gojenie się dziąseł po zabiegu kiretażu jest sprawą indywidualną. Czas rekonwalescencji zależy od:

 • liczby zębów poddanych procedurze
 • wieku pacjenta
 •  ogólnego stanu zdrowia
 • przestrzegania zaleceń po zabiegu

Bardzo ważna jest ostrożność w higienie jamy ustnej po kiretażu. Zaleca się używanie ultra miękkiej szczoteczki do zębów (dowiedz się więcej o szczoteczkach soft) i bardzo delikatnego działania. Wskazane jest też bardzo ostrożne płukanie jamy ustnej po każdym posiłku.

Produkty powiązane

Urządzeniem, który doskonale sprawdza się do higieny jamy ustnej przy problemach z kieszonkami dziąsłowymi, jest irygator do zębów. Prawdopodobnie będzie on jak najbardziej wskazany także po kiretażu, gdy dziąsła już się zagoją. Jednak powinieneś to skonsultować ze swoim dentystą i ustalić najlepszy moment na rozpoczęcie korzystania z irygatora. Sprawdź w naszym poradniku jak używać irygatora do zębów.

Produkty powiązane

Kiretaż – czy można go uniknąć?

Kiretaż z pewnością nie należy do przyjemności. Bywa jednak jedyną metodą, dzięki której zachowasz zęby. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by nie dopuścić do rozwoju chorób przyzębia i związanych z tym dolegliwości. Pamiętaj więc o należytej higienie jamy ustnej.

W utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł pomogą Ci nowoczesne szczoteczki do zębów. Szczoteczki soniczne są doskonałą alternatywą dla osób zmagających się z wrażliwymi dziąsłami. Te urządzenia wykazują najwyższą skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej. Dzięki temu unikniesz powstawaniu kamienia nazębnego, który jest przyczyną problemów.

Produkty powiązane

Dla osób ze skłonnością do tworzenia się kamienia nazębnego i chorób dziąseł, stworzono specjalistyczne preparaty. Warto włączyć ich stosowanie do swoich codziennych nawyków, by uniknąć w przyszłości drogich i nieprzyjemnych konsekwencji leczenia.

Produkty powiązane


 
*Poradnik pacjenta: stomatolog na NFZ – co Ci przysługuje? [w:] nfz.gov.pl (dostęp: 11.05.2024).
 

 


Bibliografia:

 1. M. Ryan, Nonsurgical Approaches for the Treatment of Periodontal Diseases [w:] The Dental Clinics of North America 49 (2005) (dostęp: 11.05.2024).
 2. S. Peeran, K. Ramalingam, Gingival curettage [w:] Essentials of periodontics & oral implantology 2021 (dostęp: 11.05.2024).
 3. J. Zingale, L. Harpenau, D. Chambers, W. Lundergan, Effectiveness of Root Planing with Diode Laser Curettage for the Treatment of Periodontitis [w:] Journal of the California Dental Association, vol. 40, 2012 – issue 10 (dostęp: 11.05.2024).
 4. C. Frank, J. Cafasso, Periodontitis [w:] Healthline.com May 23/2017 (dostęp: 11.05.2024).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię