Chlorheksydyna - dlaczego jest w pastach do zębów i płynach?

Chlorheksydyna to antyseptyk, który odgrywa kluczową rolę w dziedzinie stomatologii. Jest szeroko stosowana w produktach do higieny jamy ustnej, takich jak pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej. Jako skuteczny środek antyseptyczny, chlorheksydyna przyczynia się do utrzymania zdrowia jamy ustnej poprzez eliminację bakterii, a także zapobieganie powstawaniu próchnicy i chorób dziąseł. Dowiedz się dlaczego chlorheksydyna jest szeroko wykorzystywana w pastach do zębów i płynach! Poznaj mechanizm jej działania oraz korzyści i ewentualne ograniczenia związane z jej stosowaniem.


Najważniejsze informacje:

 

Mechanizmy działania chlorheksydyny

Chlorheksydyna jest związkiem chemicznym, pochodną biguanidy, który działa na różne rodzaje mikroorganizmów, w tym bakterie, grzyby i wirusy. Jej działanie antybakteryjne opiera się na zakłócaniu integralności błony komórkowej poprzez oddziaływanie z białkami i lipidami. Mechanizm ten prowadzi do utraty integralności błony komórkowej, co z kolei prowadzi do ich śmierci.

Ponadto, chlorheksydyna wykazuje zdolność do adsorpcji na powierzchniach komórek bakteryjnych, co prowadzi do hamowania adhezji bakterii do powierzchni tkanek. Ten aspekt ma istotne znaczenie w profilaktyce chorób dziąseł, ponieważ zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej, głównego czynnika przyczyniającego się do stanów zapalnych dziąseł.

Chlorheksydyna w pastach do zębów i płynach

Zastosowanie chlorheksydyny w produktach do higieny jamy ustnej

Pasty do zębów
Pasta do zębów z chlorheksydyną jest skutecznym środkiem do codziennej higieny jamy ustnej. Dodanie tego składnika pozwala na długotrwałe działanie antybakteryjne, co jest istotne dla utrzymania zdrowego środowiska jamy ustnej. Regularne stosowanie takich past pozwala na kontrolę bakterii, zmniejszając ryzyko wystąpienia próchnicy i stanów zapalnych dziąseł.

Produkty powiązanePłyny do płukania jamy ustnej
Chlorheksydyna jest również powszechnie obecna w płynach do płukania jamy ustnej. Stosowanie płukanek z chlorheksydyną może być korzystne dla osób z problemami dziąseł, gdyż substancja ta pomaga w redukcji stanów zapalnych i hamuje rozwój bakterii. Ponadto, płyny do płukania mogą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, co zwiększa skuteczność. Zobacz ranking antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej.

Produkty powiązane


 

Korzyści płynące z zastosowania chlorheksydyny w stomatologii
 

Zwalczanie bakterii w jamie ustnej

Chlorheksydyna jest skuteczna w zwalczaniu wielu rodzajów bakterii obecnych w jamie ustnej, w tym tych odpowiedzialnych za powstawanie płytki nazębnej, próchnicę oraz choroby dziąseł. Stosowanie preparatów zawierających chlorheksydynę, takich jak płyny do płukania ust, może pomóc w redukcji ilości bakterii, co z kolei przyczynia się do utrzymania ogólnej higieny jamy ustnej.
 

Zapobieganie chorobom dziąseł

Chlorheksydyna jest powszechnie stosowana w leczeniu i prewencji chorób dziąseł, takich jak zapalenie dziąseł. Regularne płukanie ust płynami zawierającymi chlorheksydynę może pomóc w redukcji stanów zapalnych, krwawienia dziąseł i przyspieszyć proces gojenia.
 

Opieka przed i po zabiegach stomatologicznych

Przed planowanymi zabiegami stomatologicznymi, takimi jak ekstrakcja zęba czy zabiegi periodontologiczne, chlorheksydyna może być stosowana do antyseptycznego przygotowania pacjenta. Działa to jako profilaktyka przeciwbakteryjna, redukując ryzyko infekcji po zabiegu. Jest ona również składnikiem płynów do płukania jamy ustnej po zabiegach chirurgicznych. Ich stosowanie przyspiesza proces gojenia i jest integralną częścią kompleksowej opieki pooperacyjnej.
 

Leczenie stanów zapalnych

Chlorheksydyna może być zalecana w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, takich jak aftowe zapalenie jamy ustnej czy nadżerki. Jej działanie przeciwbakteryjne wspomaga procesy gojenia i zmniejsza ryzyko wtórnych infekcji.
 

Profilaktyka przeciwko próchnicy

W pastach do zębów, chlorheksydyna często występuje jako składnik mający na celu zapobieganie próchnicy. Regularne stosowanie past zawierających ten związek może pomóc w eliminacji bakterii odpowiedzialnych za próchnicę oraz utrzymaniu zdrowego szkliwa.
 

Redukcja nieświeżego oddechu

Chlorheksydyna jest skutecznym składnikiem w płynach do płukania jamy ustnej, które są określane jako środki przeciwdziałające nieświeżemu oddechowi. Eliminuje bakterie odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnych zapachów, przyczyniając się do utrzymania świeżego oddechu.
 

Długotrwałe działanie antybakteryjne

Ze względu na zdolność tworzenia trwałej warstwy ochronnej na powierzchni zębów i błony śluzowej jamy ustnej, chlorheksydyna wykazuje długotrwałe działanie antybakteryjne. To sprawia, że jest szczególnie skuteczna w profilaktyce przeciwko nawrotom infekcji i utrzymaniu długotrwałej higieny jamy ustnej.

Chlorheksydyna - dlaczego jest w pastach do zębów i płynach

Warto jednak pamiętać, że chlorheksydyna, mimo swojej skuteczności, powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza dentysty, a długotrwałe używanie w wysokich stężeniach może prowadzić do pewnych skutków ubocznych, takich jak przebarwienia zębów czy podrażnienia błony śluzowej. Na szczęście działania niepożądane są przejściowe. Zaprzestanie korzystania z produktów do higieny jamy ustnej zawierających w składzie chlorheksydynę sprawia, że dolegliwości ustępują. 
 

Przeciwwskazania do stosowania past i płynów z chlorheksydyną

Preparaty zawierające chlorheksydynę nie są odpowiednie dla wszystkich pacjentów. Istnieje kilka kluczowych przeciwwskazań, które należy uwzględnić przed rozpoczęciem stosowania produktów z tym związkiem.

Po pierwsze, chlorheksydyna nie powinna być używana do odkażania błon śluzowych ani do dezynfekcji otwartych ran o dużej powierzchni. Zastosowanie tego antyseptyku w takich sytuacjach może prowadzić do podrażnień błon śluzowych oraz opóźnić naturalny proces gojenia się ran.

Dodatkowo, produkty zawierające chlorheksydynę nie są odpowiednie dla pewnych grup populacyjnych. Przede wszystkim, preparatów tych nie powinny stosować dzieci, ponieważ mogą one nieświadomie połknąć substancję, co stanowi ryzyko dla ich zdrowia. Kobiety w ciąży również powinny unikać stosowania chlorheksydyny, z uwagi na potencjalne ryzyko dla rozwijającego się płodu. W przypadku osób uczulonych na chlorheksydynę, nie zaleca się stosowania produktów z tym antyseptykiem, ponieważ wystąpić może reakcja alergiczna w postaci wysypki, świądu czy zaczerwienienia skóry.

 

Bibliografia:

  1. Brookes ZLS, Bescos R, Belfield LA, Ali K, Roberts A. Current uses of chlorhexidine for management of oral disease: a narrative review. J Dent. 2020;103:103497. doi:10.1016/j.jdent.2020.103497
  2. Frank Poppolo Deus, Aviv Ouanounou, Chlorhexidine in Dentistry: Pharmacology, Uses, and Adverse Effects, International Dental Journal, 2022, https://doi.org/10.1016/j.identj.2022.01.005.
  3. Jones CG. Chlorhexidine: is it still the gold standard?. Periodontol 2000. 1997;15:55-62. doi:10.1111/j.1600-0757.1997.tb00105.x

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię