Co na przebarwienia na zębach? Sposoby na biały uśmiech

Biały, olśniewający uśmiech jest marzeniem wielu z nas. Przebarwienia na zębach mogą jednak stanowić przeszkodę w osiągnięciu tego celu. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, które pomogą się ich pozbyć lub chociaż zminimalizować. W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się różnym przyczynom ich występowania. Następnie dopasować można najlepszą metodę, która pozwoli pozbyć się tego problemu i cieszyć się zdrowym, białym uśmiechem.


Najważniejsze informacje:

 

Przyczyny przebarwień na zębach

Zanim przejdziemy do metod leczenia i zapobiegania przebarwieniom, warto zrozumieć, co może je powodować. Przebarwienia na zębach mogą mieć różne źródła, w tym:

 • Zawarte w pożywieniu i napojach substancje barwiące - jednym z głównych źródeł przebarwień na zębach są substancje barwiące obecne w wielu produktach spożywczych i napojach, takich jak kawa, herbata, czerwone wino, cola, sok z buraka czy pomidorowy sos.
   
 • Palenie papierosów - nikotyna i inne substancje zawarte w papierosach mogą powodować powstawanie żółtych i brązowych plam na zębach.
   
 • Starzenie się zębów - zęby naturalnie ciemnieją z wiekiem, ponieważ szkliwo staje się cieńsze, a wewnętrzna warstwa zęba, zwanego zębiną, staje się bardziej widoczna.
   
 • Niewłaściwa higiena jamy ustnej - niedostateczna higiena jamy ustnej może prowadzić do gromadzenia się osadu nazębnego i przebarwień. Regularne szczotkowanie zębów, nitkowanie i używanie płynów do płukania jamy ustnej jest kluczowe w zapobieganiu temu problemowi.
   
 • Leki - niektóre leki, takie jak antybiotyki z grupy tetracyklin, mogą powodować przebarwienia na zębach u dzieci i dorosłych.

Porównaj to z objawami fluorozy

przebarwienia na zębach

Specjalistyczne sposoby na pozbycie się przebarwień na zębach

1. Profesjonalne wybielanie u dentysty

Wybielanie zębów u stomatologa to zabieg dentystyczny, który ma na celu rozjaśnienie i wybielenie zębów, usuwając przebarwienia i plamy powierzchniowe. Jest to skuteczna metoda poprawy estetyki uśmiechu, która może być stosowana w celu poprawy koloru zębów, które stały się żółte, szare lub brązowe z powodu różnych czynników, takich jak dieta, palenie papierosów, picie kawy czy herbaty.

W trakcie zabiegu dentysta nakłada żel wybielający na powierzchnię zębów. Żel ten zawiera składnik aktywny, który penetruje szkliwo zębowe i usuwa przebarwienia. W niektórych przypadkach, aby przyspieszyć proces wybielania, stomatolog może zdecydować się na aktywację żelu za pomocą specjalnego światła. Aktywacja ta może zwiększyć skuteczność wybielania.

Istnieje również możliwość stosowania nakładek wybielających, czyli dopasowanych do zębów form, które służą do samodzielnego wybielania zębów w domu. Nakładki te działają, poprzez umieszczenie na nich żelu wybielającego. Składniki aktywne przenikają przez szkliwo, rozkładając przebarwienia i plamy. Nakładki są noszone przez określony czas, najczęściej kilka godzin dziennie lub na noc, w zależności od produktu oraz zaleceń stomatologa.
 

2. Skaling

Skaling, zwany także usuwaniem kamienia nazębnego, to procedura polegająca na usuwaniu twardych złogów z powierzchni zębów. Kamień nazębny powstaje, gdy pozostałości pokarmowe i bakterie gromadzą się na zębach i ulegają mineralizacji, twardniejąc. To może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł, krwawienia i nieświeżego oddechu.

Dentysta lub higienistka stomatologiczna wykorzystują narzędzia dentystyczne, takie jak skaler, aby delikatnie usunąć kamień nazębny z powierzchni zębów. Ten zabieg nie tylko poprawia higienę jamy ustnej, ale także pomaga w zapobieganiu i leczeniu chorób przyzębia.
 

3. Piaskowanie

Piaskowanie zębów to inny zabieg wykonywany w stomatologii, który służy do usuwania osadu nazębnego, przebarwień i nalotów z powierzchni zębów. W tej procedurze używa się specjalnego urządzenia, znanego jako piaskarka stomatologiczna. Urządzenie to wytwarza strumień powietrza i wody, do którego dodawany jest piasek stomatologiczny, na bazie sody, erytrytolu i glicyny. Strumień ten jest kierowany na powierzchnię zębów, a cząsteczki piasku usuwają osady i przebarwienia.

Piaskowanie jest skuteczne w usuwaniu powierzchniowych przebarwień spowodowanych przez kawę, herbatę, palenie papierosów i inne substancje. Jest to także często stosowana procedura przed przeprowadzeniem zabiegu wybielania zębów, ponieważ usuwanie osadu i plam może poprawić efekty wybielania.
 

Domowe sposoby na pozbycie się przebarwień na zębach

1. Wybielająca pasta do zębów 

Wybielające pasty do zębów zawierają specjalne składniki, które pomagają usunąć przebarwienia. Jednak efekty stosowania takich past są zwykle widoczne po pewnym czasie, a pasta nie jest równie skuteczna co profesjonalne wybielanie. Jednym z rodzajów past wybielających są również pasty do zębów dla palaczy.

Produkty powiązane

2. Modyfikacje diety

Ograniczenie spożycia produktów barwiących, takich jak kawa, herbata i czerwone wino, może pomóc w zapobieganiu dalszym przebarwieniom. Po spożyciu takich napojów warto również wypić wodę lub przepłukać usta, aby ograniczyć działanie barwników na zęby.
 

3. Regularna higiena jamy ustnej

Oczywiście podstawowym krokiem w zapobieganiu i eliminowaniu przebarwień na zębach jest regularna i dokładna higiena jamy ustnej. Szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, nitkowanie oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej pomagają w usuwaniu osadu nazębnego i zapobiegają tworzeniu się nowych przebarwień.

Produkty powiązane


 

4. Szczoteczki soniczne z trybem wybielania

Szczoteczki soniczne, dzięki swoim dynamicznym ruchom, są skuteczną opcją w walce z zewnętrznymi przebarwieniami zębów. Wysoka częstotliwość drgań w trybie wybielania pozwala na mechaniczne usunięcie plam, a mikrobąbelki generowane przez wibracje soniczne pomagają docierać do trudno dostępnych miejsc, redukując przebarwienia w przestrzeniach międzyzębowych.

Warto zaznaczyć, że szczoteczki soniczne charakteryzują się dużą ilością ruchów na minutę, co sprawia, że są znacznie bardziej efektywne w porównaniu do tradycyjnych szczoteczek manualnych. Główka w trybie wybielania dokładnie poleruje szkliwo zębów przez co zapobiega powstawaniu nowych przebarwień. Ten proces nie powoduje jednak jego ścierania, co jest ważne dla zachowania zdrowia zębów.

Należy jednak pamiętać, że tryb wybielania nie powinien być stosowany zbyt często, ponieważ nadmierna intensywność może prowadzić do nadwrażliwości dziąseł. Dlatego warto trzymać się zaleceń producenta co do częstości stosowania trybu wybielania w szczoteczkach sonicznych.

Produkty powiązane

przebarwienia na zębach - domowe sposoby

Przebarwienia na zębach mogą być uciążliwe, ale istnieje wiele sposobów, aby sobie z nimi poradzić. Profesjonalne wybielanie u dentysty jest najskuteczniejszym rozwiązaniem, ale dostępne są także inne metody, które można zastosować samodzielnie lub w połączeniu z profesjonalnym leczeniem. Pamiętaj również o regularnej higienie jamy ustnej i unikaniu produktów, które mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień. Dzięki tym krokom będziesz mógł cieszyć się pięknym, białym uśmiechem przez wiele lat.


Bibliografia:

 1. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10958-tooth-discoloration
 2. https://sabkadentist.com/dental-treatments/cosmetic-dentistry/tooth-discoloration/

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię