Aparat ortodontyczny – porady dla nowych użytkowników

Niektórzy z nas urodzili się z pięknym uśmiechem, ale dla innych droga do tego celu jest trochę bardziej wyboista. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, które pomagają w poprawieniu uśmiechu, a jednym z nich jest aparat ortodontyczny. Jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi, które pomaga korygować wady zgryzu. Nosić aparat mogą zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli, i choć leczenie ortodontyczne może wymagać cierpliwości i zaangażowania, efekty są tego warte. Sprawdź jakie są najważniejsze porady dla osób rozpoczynających przygodę z aparatem ortodontycznym!


Najważniejsze informacje:

 

Higiena jamy ustnej - priorytet nr 1

Jednym z najważniejszych aspektów noszenia aparatu ortodontycznego jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Zęby i aparat mogą stanowić idealne miejsce do gromadzenia się resztek jedzenia i bakterii, co zwiększa ryzyko próchnicy i problemów z dziąsłami. Dlatego istotne jest by wiedzieć, jak myć zęby z aparatem ortodontycznym.

 • Myj zęby regularnie: rano, wieczorem i po każdym posiłku. Postaraj się szczotkować je przez dwie minuty, aby dokładnie usunąć resztki jedzenia, bakterie i osad nazębny. Szczotkowanie zębów jest niezbędne, aby utrzymać zęby zdrowe i zapobiegać próchnicy
   
 • Czasami resztki pokarmu mogą dostawać się w trudno dostępne zakamarki aparatu. Aby je usunąć, użyj jednopęczkowej szczoteczki. To narzędzie pomoże Ci docierać do miejsc, które są trudno dostępne za pomocą standardowej szczoteczki. Nieocenioną pomocą może się również okazać iryator do zębów.
   
 • Nie zapominaj również o nitkowaniu zębów. Aparat ortodontyczny tworzy dodatkowe przestrzenie, gdzie mogą gromadzić się resztki pokarmowe. Nitkowanie pomoże Ci w dokładnym oczyszczeniu przestrzeni między zębami i elementami aparatu. 
   
 • Codzienną higienę jamy ustnej zakończ płukaniem jamy ustnej płynem do płukania z fluorem. Płucz nim usta przez 60 sekund dwa razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem), aby zniwelować bakterie i zarazki. Płyn do płukania jamy ustnej pomaga w utrzymaniu świeżego oddechu i chroni przed próchnicą.

Dowiedz się więcej na temat wad zgryzu

higiena zębów z aparatem ortodontycznym

Dieta a aparat ortodontyczny - unikaj nieodpowiednich pokarmów

Zastanawiasz się pewnie, czy są takie pokarmy, których powinieneś unikać? Nawet jeśli nie odczuwasz już dyskomfortu podczas jedzenia, tak jak może to być w pierwszych dniach po założeniu aparatu, istnieją pokarmy, których lepiej unikać. Zaleca się by nie jeść naprawdę twardych lub lepkich produktów, ponieważ mogą one uszkodzić elementy aparatu. Gdy jednak zdarzy Ci się jeść coś nieco twardszego, pamiętaj by nie odgryzać kęsów przednimi zębami. Jeśli jest to możliwe, pokrój go na małe kawałki. Staraj się jednak wykluczyć takie pokarmy ze swojej diety by dbać o aparat ortodontyczny i nie ryzykować odklejeniem się zamków lub uszkodzeniem druta. 

Sprawdź nasz wpis – aparat ortodontyczny a dieta!
 

Ból i dyskomfort - czy to powód do niepokoju?

Niewielki ból i wrażliwość zębów
Kilka godzin po założeniu aparatu, zęby mogą stać się wrażliwe na nacisk, co może powodować dyskomfort podczas gryzienia twardych pokarmów. Ten ból zwykle trwa od 2 do 7 dni. Jednak warto zaznaczyć, że odczuwanie bólu jest indywidualne. Pamiętaj, że samo zakładanie wcale nie boli!
 

Wrażliwość dziąseł
W wyniku dostosowywania się zgryzu do aparatu ortodontycznego, możesz również odczuwać wrażliwość i ból dziąseł. W takim przypadku zaleca się unikać jedzenia twardych pokarmów, a w zamian pić zimną wodę i spożywać wyłącznie miękkie potraw, aż do momentu, gdy poczujesz się gotowy by wrócić do normalnej diety.
 

Podrażnienia warg i policzków
Elementy aparatu, takie jak zamki i druty, mogą powodować podrażnienia warg i policzków. Po około siedmiu dniach Twoje usta powinny się przyzwyczaić, a problemy zniknąć. Jeśli konkretne miejsce aparatu ciągle powoduje dyskomfort, można skorzystać z wosku ortodontycznego.
 

Odczucie, że zęby się ruszają
Uczucie, że Twoje zęby są "luźne" jest normalne i oznacza, że leczenie ortodontyczne przynosi efekty. Zęby muszą mieć możliwość przemieszczania się, aby uzyskać pożądany efekt. Po zakończeniu leczenia, kiedy aparat zostanie zdjęty, to uczucie ustąpi.

Niezbędnik dla osób noszących aparat ortodontyczny

1. Szczoteczka ortodontyczna
Podstawowym elementem wyposażenia osób noszących aparat na zęby jest szczoteczka ortodontyczna. Nie jest to zwykła szczoteczka do zębów. Szczoteczki ortodontyczne posiadają specjalne włosie i kształt, który ułatwia czyszczenie zębów wokół aparatu. 

Produkty powiązane


 

2. Nić dentystyczna i szczoteczki międzyzębowe
Nić dentystyczna i szczoteczki międzyzębowe są niezbędne do utrzymania czystości między zębami i wokół elementów aparatu. Może on bowiem ograniczać możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc, dlatego regularne stosowanie tych narzędzi okazuje się konieczne.

Produkty powiązane


 

3. Pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej
Wybierając pastę do zębów i płyny do płukania jamy ustnej, upewnijcie się, że są one odpowiednie dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Niektóre pasty zawierają składniki, które pomagają w zwalczaniu problemów związanymi z aparatem, takie jak nadmierna produkcja śliny. Zrezygnuj również z wybielających past do zębów. Zamki aparatu zakrywają znaczą część zęba, przez co po jego zdjęciu, może okazać się, że barwa szkliwa pod nimi jest ciemniejsza niż wybielonej powierzchni. Regularne płukanie jamy ustnej płynem przeznaczonym dla użytkowników aparatu pomaga utrzymać świeży oddech i czystość.

Produkty powiązane


 

4. Wosk ortodontyczny
Wosk ortodontyczny to mały gadżet, który może okazać się zbawieniem w przypadku otarć lub bólu spowodowanego aparatem. Możesz go użyć, aby zabezpieczyć ostre krawędzie aparatu i uniknąć drażnienia warg i policzków.

Produkty powiązane


 

5. Gumki ortodontyczne i inne akcesoria
Jeśli ortodonta zalecił noszenie gumek ortodontycznych lub innych akcesoriów, pamiętaj o ich regularnym stosowaniu. Ich odpowiednie użytkowanie może przyspieszyć proces leczenia i poprawić skuteczność aparatu.

 

Bibliografia:

 1. https://www.markhamorthodontics.com/10-tips-for-orthodontic-braces-care/
 2. https://www.belmarorthodontics.com/tips-wearing-braces/
 3. https://www.hawleyorthodontics.com/20-tips-for-braces-success

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię