Wosk ortodontyczny – jak go używać?

Wosk ortodontyczny jest produktem bezpiecznym i prostym w użyciu. Każdy, kto jest w trakcie leczenia ortodontycznego wie, jak częstym problemem jest dyskomfort i podrażnienia jamy ustnej. Można tego uniknąć używając niepozornego, ale szalenie praktycznego produktu: wosku ortodontycznego. Jak go używać i o czym warto pamiętać? Dowiesz się z naszego poradnika dla osób noszących aparat ortodontyczny.


Wosk ortodontyczny – informator:

Czym jest wosk ortodontyczny?

Wosk ortodontyczny to specjalny rodzaj wosku, który powstał z myślą o osobach noszących aparaty ortodontyczne. Preparat ten składa się najczęściej z mikrokrystalicznego wosku, który może być wzbogacony olejem parafinowym. Wosk ortodontyczny jest mieszaniną parafiny, wazeliny i wosku pszczelego. Właściwości fizyczne wosku ortodontycznego mogą przypominać nieco plastelinę. Jest to masa dość miękka, by móc ją łatwo uformować w palcach.

Wosk ortodontyczny

Jak używać wosku ortodontycznego?

Jak używać wosku ortodontycznego? To dziecinnie proste! Oderwij kawałek z listka, weź w palce i utocz delikatnie kulisty kształt. Następnie załóż tę cząstkę wosku na element, który wywołuje podrażnienie w jamie ustnej. Przeznaczeniem wosku ortodontycznego jest stworzenie otoczki – bariery, która będzie zabezpieczać wystające elementy aparatu ortodontycznego.

Produkty powiązane

Używanie wosku ortodontycznego polega na oklejeniu plastyczną i gładką masą wystających części drutów i zamków, które składają się na konstrukcję aparatu. Te detale mogą powodować bolesne otarcia na wewnętrznej stronie policzków i na dziąsłach, wywoływać afty.

Uboczny efekt leczenia ortodontycznego nie jest groźny, ale uciążliwy. Szczególnie w początkowych tygodniach nadwrażliwość i podrażnienia delikatnych tkanek dają się mocno we znaki. Osobną kwestią, która może stanowić problem, jest mycie zębów z aparatem ortodontycznym.

Wosk ortodontyczny – czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Zastanawiasz się czy wosk ortodontyczny jest bezpieczny dla zdrowia? Z całą pewnością możemy być spokojni - wosk ortodontyczny jest zupełnie neutralny. Parafiny, które znajdują się w jego składzie, są wykorzystywane w wielu produktach kosmetycznych i farmaceutycznych, głównie ze względu na właściwości okluzyjne, czyli chroniące przed utratą wilgotności.

Czy przypadkowe połknięcie wosku ortodontycznego może zaszkodzić?

Czy przypadkowe połknięcie wosku ortodontycznego może być szkodliwe? To pytanie zadają sobie często zarówno dorośli noszący aparat, jak i rodzice, których dzieci są w trakcie leczenia ortodontycznego. Generalnie przypadki przedostania się wosku do przewodu pokarmowego zdarzają się rzadko. Mimo to – taka sytuacja nie jest groźna. Połknięcie wosku nie powoduje żadnych negatywnych skutków dla zdrowia i jest on wydalany z organizmu.

Skład wosku ortodontycznego jest całkowicie bezpieczny dla organizmu. Potwierdziła to Światowa Organizacja Zdrowia WHO (World Health Organization) i CIR (Cosmetics Ingredients Review). Jako składnik kosmetyków parafina można być stosowana nawet do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. Co ciekawe – parafiny mogą być także dodawane do żywności. Ich bezpieczeństwo zostało sprawdzone przez EFSA (Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Żywności).

Wosk ortodontyczny - jak używać?

Podsumowanie – dlaczego warto używać wosku ortodontycznego?

Wosk ortodontyczny ma wiele zalet, które warto podkreślić.

  • jest to produkt hipoalergiczny
  • banalnie prosty w użyciu
  • neutralny (pozbawiony smaku i zapachu)

Liczne zalety wosku ortodontycznego sprawiają, że bez wątpienia to jedna z najskuteczniejszych pomocy. Likwiduje problem, który jest zmorą większości osób, które noszą aparat ortodontyczny. Może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

Sprawdź też inne akcesoria i produkty przydatne w trakcie leczenia ortodontycznego

Produkty powiązane


 

 


Bibliografia:

1. G. Kluemper, D. Hiser, M. Rayens, M. Jay, Efficacy of a wax containing benzocaine in the relief of oral mucosal pain caused by orthodontic appliances [w:] American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics 2002 Oct;122(4)
2. Provide your patients with kinder care [w:] British Dental Journal 2023 235;751
3. I. Karłowska, Zarys współczesnej ortodoncji. Podręcznik dla studentów i lekarzy dentystów, Warszawa 2008.

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię