7 wskazówek jak myć zęby z aparatem ortodontycznym

Mycie zębów z aparatem ortodontycznym wymaga dużej uważności i staranności. Obecność aparatu na zębach jest nieco kłopotliwa, ale każdy kto się na niego decyduje ma świadomość, że rezultaty są warte tego krótkotrwałego dyskomfortu. Jeśli zastanawiasz się jak myć zęby z aparatem ortodontycznym – koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.


Najważniejsze wątki:

Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym?

Aparat ortodontyczny i higiena zębów – co jest ważne?

Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest szczególnie ważne gdy nosi się aparat ortodontyczny. Konstrukcja aparatu sprawia, że bardzo łatwo osadzają się wokół niego fragmenty jedzenia i osady. Z tego względu warto wziąć pod uwagę pewną modyfikację nawyków żywieniowych na czas leczenia ortodontycznego. Aby dowiedzieć się więcej - zajrzyj do naszego artykułu aparat ortodontyczny a dieta.

Jeśli zastanawiasz się jak myć zęby z aparatem ortodontycznym – pamiętaj, że zadanie to jest w pewnym sensie podwójne. Czyścić trzeba i zęby i aparat. Nie wolno pomijać czynności higienicznych, nawet jeśli na początku korzystania z aparatu dokucza nam tkliwość i bolesność zębów. Sprawdź także nasz poradnik jak dbać o aparat ortodontyczny.

1. Systematyczność mycia zębów z aparatem ortodontycznym

Mycie zębów z aparatem ortodontycznym musi odbywać się częściej niż wcześniej. Specjaliści zalecają, by czyścić zęby z aparatem ortodontycznym kilkakrotnie w ciągu dnia: po wstaniu rano z łóżka i po śniadaniu. Następnie w środkowej części dnia, potem po obiedzie i oczywiście ostatnie mycie zębów przed snem.

Mycie zębów z aparatem ortodontycznym wymaga więcej czasu

2. Dokładność czyszczenia zębów z aparatem ortodontycznym

Jeśli spożywamy warzywa i owoce, co jest przecież pozytywne dla ogólnego stanu zdrowia, to potem mamy pewne trudności w pozbyciu się resztek. Trzeba uporać się z wydobyciem skórek i innych twardszych elementów, które utkwiły w przestrzeniach między aparatem a zębami. Trzeba liczyć się z tym, że mycie zębów z aparatem ortodontycznym będzie trwało troszkę dłużej niż dotychczas.

Sprawdź również jak używać wosku ortodontycznego.

3. Dodatkowe akcesoria do mycia zębów z aparatem

Do mycia zębów z aparatem ortodontycznym mogą okazać się niezbędne dodatkowe akcesoria. Trudno wyobrazić sobie dokładne czyszczenie jamy ustnej bez nici dentystycznych. Dzięki nim z łatwością wydobędziesz resztki jedzenia spomiędzy zębów. Duży wybór produktów do higieny jamy ustnej pozwoli Ci znaleźć to czego potrzeba.

Zwróć uwagę na akcesoria, które są wyposażone w dodatkowy element - przewleczkę. Ten drobiazg bardzo ułatwia czyszczenie mocno ścieśnionych zębów, bo ułatwia przeciągnięcie nici. Dobrym rozwiązaniem może się też okazać taśma dentystyczna. Rezultaty są znakomite dzięki szerszej powierzchni czyszczącej. A jeśli tradycyjna nić dentystyczna sprawia Ci kłopot przy myciu zębów z aparatem ortodontycznym – wypróbuj flossery. Funkcjonalne akcesoria z wygodną rączką w kształcie litery Y ułatwiają manipulowanie w jamie ustnej.

Produkty powiązane

4. Prawidłowa technika mycia zębów z aparatem ortodontycznym

Mycie zębów z aparatem ortodontycznym wymaga opanowania dobrej techniki. Używając szczoteczki manualnej należy wykonywać ruchy wymiatające pod kątem 45 stopni. Powinny być one na tyle intensywne, by usunąć pozostałości. Należy jednak zachować ostrożność, by nie spowodować skaleczeń, aft i podrażnień.

5. Kolejność czynności podczas mycia zębów z aparatem ortodontycznym

Kolejność w myciu zębów z aparatem ortodontycznym powinna uwzględniać poszczególne elementy:
- rurki
- pierścienie
- zamki
- łuki

Gdy części aparatu ortodontycznego zostaną oczyszczone z pozostałości, przechodzimy do mycia szczelin i zębów.

Jak czyścić zęby z aparatem ortodontycznym?

6. Wybór szczoteczki

Efektywne mycie zębów z aparatem ortodontycznym można wykonać za pomocą szczoteczki manualnej. Jednak trzeba przyznać, że nowoczesne urządzenia są jednocześnie niezwykle skuteczne, a przy tym nie powodują podrażnień. Dlaczego warto używać szczoteczki sonicznej? Dzięki wykorzystaniu fal dźwiękowych mycie zębów z aparatem ortodontycznym (a także i bez niego) nie wymaga nacisku ani dodatkowych ruchów okrężnych.

>> Zobacz nasz ranking szczoteczek sonicznych.

Jeśli mycie zębów z aparatem ortodontycznym szczoteczką manualną sprawia Ci problemy i czujesz, że rezultat nie spełnia Twoich oczekiwań – wybierz szczoteczkę elektryczną. Moc takiego urządzenia z łatwością usunie wszelkie osady. Inne akcesoria, które pomogą Ci w codziennym czyszczeniu zębów z aparatem ortodontycznym, to również szczoteczki międzyzębowe. Zwróć uwagę na duży wybór wśród rozmiarów i dopasuj je zgodnie ze swoimi potrzebami.

Produkty powiązane

7. Irygator dla idealnego oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych

Dopełnieniem higieny jamy ustnej, szczególnie podczas mycia zębów z aparatem ortodontycznym, jest irygator. To urządzenie, które pozwala perfekcyjnie wypłukać przestrzenie międzyzębowe strumieniem wody. Sprawdź nasz poradnik >> jak używać irygatora do zębów?

Produkty powiązane


 

 

Bibliografia:

  1. M. Cozzani, G. Ragazzini, A. Delucchi i inni, Oral hygiene compliance in orthodontic patients: a randomized controlled study on the effects of a post-treatment communications [w:] Progress in orthodontics 2016 (dostęp: 04.08.2023).
  2. W. Verhoef, C. Livas, K. Delli, Y. Ren, Assessing the standards of online oral hygiene instructions for patients with fixed orthodontic appliances [w:] Journal of the American Dental Association 2015 May;146(5) (dostęp: 04.08.2023).
  3. M. Khoroushi, M. Kachuie, Prevention and Treatment of White Spot Lesions in Orthodontic Patients [w:] Contemporary clinical dentistry 2017 Jan-Mar;8(1) (dostęp: 04.08.2023).

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię