Szczoteczka soniczna - dlaczego warto? Na co zwracać uwagę? Poradnik

Szczoteczki soniczne zyskują na popularności. Producenci zachwalają ich fenomenalne działanie. Czym szczoteczka soniczna różni się od elektrycznej? Czym kierować się przy wyborze nowego urządzenia? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika!


Najważniejsze informacje na temat szczoteczek sonicznych:

Szczoteczka soniczna – nowa technologia dla higieny jamy ustnej

Nowoczesne szczoteczki dostępne są na rynku od dawna. Użytkownicy często zadają pytanie – czym szczoteczka soniczna różni się od elektrycznej? Jeśli chcemy być dokładni, należy podkreślić, że szczoteczka soniczna także należy do szczoteczek elektrycznych. Bardziej precyzyjnym rozróżnieniem jest więc podział na:

 • szczoteczki elektryczne rotacyjne
 • szczoteczki elektryczne soniczne

kobieta myje zęby szczoteczką soniczną

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne stanowią węższą grupę szczoteczek elektrycznych. Dlaczego? Ze względu na zasadę działania. Praca szczoteczki sonicznej wykorzystuje fale dźwiękowe o bardzo wysokich częstotliwościach. Włosie szczoteczki wprawione w ruch tym sposobem, generują kawitację – zjawisko fizyczne, które przez spadek ciśnienia, zamienia ciecz w gaz. W tym przypadku wilgoć w jamie ustnej (ślina + woda + pasta) zostaje zamieniona na mikroskopijne bąbelki. Te zaś mają zdolność wnikania w przestrzenie międzyzębowe.

Produkty powiązane

Szczoteczka soniczna = wyższy poziom higieny

Praca szczoteczki sonicznej opiera się na drganiach połączonych z ruchami wymiatającymi. Urządzenia te zdolne są wytworzyć od 40 000 do nawet 90 000 ruchów sonicznych na minutę! Dzięki temu ten rodzaj szczoteczki niezwykle skutecznie usuwa osady i płytkę nazębną. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu fal dźwiękowych o wysokich częstotliwościach. Piana powstająca w jamie ustnej podczas mycia zębów, nie tylko czyści pozostałości pokarmów, ale także likwiduje drobnoustroje.

Dlaczego warto zainwestować w szczoteczkę soniczną?

Nie pytamy CZY WARTO, bo odpowiedź twierdząca jest oczywista. Skupmy się na tym DLACZEGO WARTO. Powiedzmy sobie otwarcie – szczoteczki soniczne nie są najtańsze. Jeśli wahasz się czy to urządzenie warte jest inwestycji kilku wolnych stówek – weź pod uwagę ceny usług w gabinetach stomatologicznych. Używając szczoteczki sonicznej z pewnością zmniejszysz konieczność kilku działań dentysty. A niewykluczone, że z niektórych zabiegów w ogóle zrezygnujesz, bo nie będą potrzebne!

Szczoteczka soniczna o wiele skuteczniej czyści zęby niż szczoteczka elektryczna, nie mówiąc już o manualnej. Dzięki kawitacji oczyszczane są szczeliny między zębami. To oznacza zmniejszenie ryzyka rozwoju próchnicy.

Siła i częstotliwość drgań uzyskanych przez fale dźwiękowe, rozbija złogi płytki nazębnej. Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie dentysty będziesz mógł skreślić z listy wydatków.

Bez specjalnego zaangażowania z Twojej strony wybielisz swoje zęby, bo pozbędziesz się nalotów z kawy i herbaty.

Produkty powiązane

Szczoteczka soniczna to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają wrażliwe dziąsła. Używanie tego urządzenia nie wymaga kolistych ruchów, które znane są z techniki używania tradycyjnej szczoteczki do zębów. Dzięki temu nie drażnisz wrażliwej tkanki okalającej zęby. Tego rodzaju idealnie sprawdzają się podczas mycia zębów z aparatem ortodontycznym.

Podsumujmy zatem – dlaczego warto używać szczoteczki sonicznej?

 • skuteczne oczyszczanie trudno dostępnych miejsc
 • usuwanie płytki nazębnej
 • minimalizacja rozwoju próchnicy
 • wybielanie zębów
 • ochrona wrażliwych dziąseł

Wybór szczoteczki sonicznej – na co zwracać uwagę?

Na rynku dostępnych jest wiele szczoteczek sonicznych. Zakres cen także bywa dość szeroki. Urządzenia różnią się dodatkowymi funkcjami oraz dostępnymi trybami pracy. Niektóre z nich pozwalają na wykonanie masażu dziąseł lub specjalne polerowanie i wybielanie. Dlatego w pierwszej kolejności rozważ jakie są Twoje potrzeby. Czego oczekujesz od swojej szczoteczki? Z czym miewasz kłopoty? Na tej podstawie ustalisz jakich cech i funkcji szczoteczek sonicznych szukać.

Na co zwrócić uwagę wybierając szczoteczkę soniczną? Oto kilka wskazówek:

 1. Dostępne tryby pracy

  Szczoteczki soniczne najnowszej generacji mają dostępne różne tryby pracy. Sprawdź jakie możliwości daje urządzenie. A może nie potrzebujesz pewnych funkcji? Wtedy nie ma sensu wybierać szczoteczki sonicznej do sześciu zadań, jeśli będziesz korzystać tylko z jednej lub dwóch.
   
 2. Czas pracy urządzenia

  Wybierając szczoteczkę soniczną weź pod uwagę jak często będziesz jej używać. Rano i wieczorem? A może po każdym posiłku? Czy będziesz musiał podłączyć urządzenie do ładowania codziennie? Istotne może się to okazać dla osób, które potrzebują korzystać ze szczoteczki sonicznej np. w podróży, gdy nie zawsze jest możliwość naładowania baterii.
   
 3. Timer

  Timer jest bardzo przydatną funkcją szczoteczki sonicznej. Trudno obliczyć czas używania urządzenia. Mycie zębów ze stoperem też raczej jest trudne w realizacji. Dla tych, którym brakuje poczucia czasu – funkcja timera reguluje rytm czynności higienicznych.
   
 4. Udoskonalenia

  Szczoteczki soniczne systematycznie zyskują nowe udoskonalenia. Praktyczne wyświetlacze pozwalają na kontrolowanie pracy urządzenia. Bardzo praktyczny jest wskaźnik naładowania baterii, dzięki któremu nie zostaniesz zaskoczony rozładowanym akumulatorem. Niektóre modele przypomną Ci, że czas już wymienić główkę na nową. A może przyda Ci się funkcja jonizacji?
   
 5. Automatyczna regulacja trybu pracy przy zbyt dużym nacisku

  Niektóre szczoteczki soniczne są wyposażone w funkcje, które uchronią urządzenie przed błędami użytkownika. Zdarza się, że odruchowo wywieramy większy nacisk na główkę szczoteczki, niż to potrzebne. Szczoteczki mogą mieć np. kilka trybów pracy (chodzi o siłę i intensywność drgań). Gdy korzystasz z wyższych trybów, a dociskasz nieświadomie szczoteczkę – urządzenie automatycznie zmniejszy intensywność pracy.

Wszystkie wspomniane możliwości jakie daje szczoteczka soniczna, robią wrażenie. Wybierając dla siebie odpowiedni model kieruj się przede wszystkim realnymi potrzebami. Przeanalizuj swoje oczekiwania i pod tym kątem wybieraj szczoteczkę soniczną. Oferta jest na tyle szeroka, że z pewnością znajdziesz to, czego potrzebujesz.

Produkty powiązane

Różnorodność funkcji i szeroka oferta produktów mogą przyprawić o zawrót głowy. Dlatego koniecznie sprawdź nasz najnowszy ranking szczoteczek sonicznych.

Szczoteczka soniczna – o czym trzeba pamiętać?

Podczas używania szczoteczki sonicznej trzeba pamiętać o pozbyciu się niektórych nawyków. Prawidłowa technika używania szczoteczki sonicznej jest odmienna od wpojonych nam wcześniej zasad mycia zębów. Koliste ruchy nie są potrzebne. Mycie zębów szczoteczką soniczną polega na przyłożeniu końcówki z włosiem. Po uruchomieniu urządzenia powoli przesuwamy główkę szczoteczki po kolejnych zębach.

Skuteczny sposób mycia zębów szczoteczką soniczną wymaga ustawienia właściwego kąta włosia wobec powierzchni zębów. Producenci zawsze szczegółowo informują o tym w swoich materiałach i dają instrukcje o sposobie używania nowoczesnej szczoteczki. Zazwyczaj kąt powinien wynosić 45 stopni.


Sprawdź też - co ile wymieniać końcówkę do szczoteczki sonicznej?
 

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię