Co ile wymieniać szczoteczkę do zębów?

Szczoteczka do zębów to niezbędne akcesorium higieny osobistej, które pozwala Ci cieszyć się błyszczącym i zdrowym uśmiechem. Jednak czy wiesz, że aby odpowiednio spełniała swoje zadanie, musi być regularnie wymieniana? W tym artykule dowiesz się, co ile powinno się wymieniać szczoteczkę do zębów, po co w ogóle trzeba to robić i jak rozpoznać, że to już czas na zakup nowej szczoteczki!


Te zagadnienia poznasz:

Szczoteczka do zębów – co ile zmieniać i dlaczego jest to konieczne?

Na pewno kiedyś słyszałeś, że szczoteczka do zębów – tak jak każdy środek higieny osobistej – trzeba regularnie wymieniać. Wbrew pozorom, to nie tylko widzimisię dentystów, a konieczność dla każdego, komu zależy na utrzymaniu jamy ustnej w zdrowiu.

Szczoteczka do zębów stanowi bowiem akcesorium, które jest bardzo intensywnie użytkowane – a przynajmniej powinno być! To zaś wiąże się z nieuniknionym zużyciem materiału. Tyczy się to zwłaszcza włosków szczoteczki – to właśnie one grają główną rolę w usuwaniu płytki bakteryjnej z zębów, by nie przekształciła się w kamień nazębny.


Przeczytaj więcej o różnicy między płytką nazębną a kamieniem nazębnym.
 

Częsty nacisk i tarcie zębów powoduje stopniowe wyginanie się włókien, a nawet ich łamanie się. W badaniach klinicznych udowodniono, że nowe szczoteczki oczyszczają zęby bardziej skutecznie niż te ze zużytymi włoskami. To z czasem może prowadzić do nawarstwienia się zanieczyszczeń na ich powierzchni.

Jednak to nie wszystko! Z czasem pomiędzy jej włóknami namnażają się liczne drobnoustroje, które wpływają negatywnie na zdrowie jamy ustnej. Łazienka jest wilgotnym środowiskiem pełnym bakterii, które przenoszą się również na włókna szczoteczki do zębów.

Produkty powiązane

Po pewnym czasie szkodliwe mikroorganizmy osadzają się w ciasnych i trudno dostępnych miejscach pomiędzy włoskami, których nie da się doczyścić. Przez to część z nich trafia na zęby podczas szczotkowania. Celem mycia zębów jest usunięcie bakterii, a nie ich przeniesienie do jamy ustnej – dlatego też pamiętaj o niezwykle ważnej praktyce, którą jest regularna wymiana szczoteczki do zębów!

Dzięki temu nie tylko unikniesz nieświeżego oddechu, ale i nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych wywołanych przez obecność bakterii w jamie ustnej. Twój wysiłek w celu utrzymania najwyższej higieny zębów opłaci się, jeśli tylko będziesz używał do tego odpowiedniej szczoteczki!

Sprawdź także >> skąd się bierze opryszczkowe zapalenie jamy ustnej

Co ile zmieniać szczoteczkę do zębów, aby zachować najwyższą higienę?

Co ile powinno się wymieniać szczoteczkę do zębów, aby uniknąć wyżej wspomnianych skutków? Dentyści zalecają, aby robić to nie rzadziej niż raz na 3 miesiące – jednak w wielu sytuacjach wymiana szczoteczki może okazać się konieczna wcześniej.

Ma to miejsce np. gdy jej włoski ulegają szybszemu zużyciu przez uszkodzenie mechaniczne lub nieodpowiednią technikę mycie zębów. Jeśli nakładasz zbyt duży nacisk podczas szczotkowania to nie tylko ryzykujesz podrażnieniem dziąseł i uszkodzeniem szkliwa, ale i znacznie skracasz życie szczoteczki.

Produkty powiązane

Jeśli zdarzyło Ci się zaś podróżować ze szczoteczką bez odpowiedniego etui ochronnego, jej włoski zapewne stały się wygięte i połamane – również wówczas jest już niezdatna do użytku. Wymień ją więc i pamiętaj o zamykaniu jej w pojemniczku podróżnym, aby więcej nie dopuścić do jej zniszczenia podczas wyjazdów.

Może zdarzyć się również, że szczoteczka do zębów spadnie na ziemię lub wpadnie do sedesu. Brzmi znajomo? Wówczas dla swojego bezpieczeństwa lepiej zrezygnować z prób jej wyczyszczenia i zakupić nową – najlepiej w parze z kubkiem lub specjalnym uchwytem na szczoteczkę do zębów, aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości.

Regularna wymiana szczoteczki może zniechęcać osoby, którym zależy na jak najniższej konsumpcji plastiku. Jednak nie musisz w takiej sytuacji iść na kompromisy – postaw wówczas na bambusowe szczoteczki do zębów, które są w pełni biodegradowalne i przyjazne dla środowiska naturalnego!

Co ile wymieniać główkę w szczoteczce elektrycznej – rotacyjnej i sonicznej?

Zastanawiasz się, co ile wymieniać końcówkę w szczoteczce sonicznej lub rotacyjnej? Powyższe porady tyczą się ich wszystkich – zarówno manualnych, jak i elektrycznych. Każda z nich jest bowiem narażona na rozwój bakterii i zużycie włókien.

Produkty powiązane

Na szczęście główki i końcówki do szczoteczek elektrycznych i sonicznych są dostępne w wielopakach, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się ich każdorazowym zakupem. Wystarczy nabyć je raz, trzymać w łazience i wymieniać regularnie co 3 miesiące. Aby nie ominąć terminu zmiany szczoteczki, przyda Ci się do tego przypomnienie w telefonie.

Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów? Oznaki, że to już czas

3 miesiące jeszcze nie minęły, ale Ty już zastanawiasz się, czy Twoja szczoteczka do zębów wymaga może wcześniejszej wymiany?

Oto oznaki, dzięki którym poznasz, że to już czas na nową szczoteczkę:

  • Gdy włoski szczoteczki są wygięte i starte – świadczy to o stosowaniu zbyt dużego nacisku podczas szczotkowania. Zadbaj o odpowiednią technikę mycia zębów, aby nie narazić ich na nadwrażliwość i uniknąć chorób dziąseł. Dzięki temu zniwelujesz również konieczność przedwczesnej wymiany szczoteczki.
  • Nieprzyjemny zapach lub smak w ustach w trakcie szczotkowania – świadczy to o obecności zbyt dużej ilości bakterii na szczoteczce i powinno skłonić Cię do jej natychmiastowej wymiany.
  • Byłeś w ostatnim czasie chory lub przeszedłeś infekcję w jamie ustnej – stosowanie tej samej szczoteczki po wyzdrowieniu może przyczynić się do wtórnego zachorowania. Wyrzuć starą szczoteczkę i zakup nową, aby zadbać o zdrowie.
  • Nie pamiętasz, kiedy ostatnio wymieniłeś swoją szczoteczkę – oznacza to, że powinieneś zrobić to już dawno!

Wiesz już, po co wymieniać szczoteczkę do zębów, co ile oraz jakie są oznaki jej przedwczesnego zużycia. Trzymaj się więc tych zaleceń, aby zawsze cieszyć się nieskazitelnym uśmiechem i świeżym oddechem!
 

Bibliografia:

Beaches Dental, The importance of replacing your toothbrush every now and then, beachesdentalmonavale.com.au
Travis A. Roberts, Adams Dental, Dental health tips: Why replace your toothbrush every 3 to 4 months?, dentistkansascityks.com
White Oak Dental, How often should you change your toothbrush?, chaskadentist.com
Colgate, How often should you change your toothbrush, colgate.com

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię