Jak przechowywać szczoteczki do zębów?

Szczoteczka do zębów to jedno z najważniejszych narzędzi do zachowania zdrowej jamy ustnej. Dzięki niej usuwamy resztki jedzenia, bakterie i osad nazębny, co przyczynia się do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. Jednakże, żeby szczoteczka skutecznie spełniała swoją rolę, musimy również dbać o jej właściwe przechowywanie. Dowiedz się jak przechowywać szczoteczki do zębów, aby zachować je w dobrym stanie oraz uniknąć rozwoju bakterii.


Najważniejsze informacje:


Dlaczego odpowiednie przechowywanie szczoteczek do zębów jest ważne?

Przechowywanie szczoteczek do zębów w odpowiedni sposób ma kluczowe znaczenie dla utrzymania higieny jamy ustnej. Istnieją dwa główne powody, dla których warto zwracać uwagę na tę kwestię:

 

 1. Uniknięcie kontaktu z bakteriami
  Nasze otoczenie, w tym łazienka, może być pełne różnych rodzajów bakterii. Kiedy szczoteczka do zębów jest niewłaściwie przechowywana, może być narażona na kontakt z tymi mikroorganizmami, co zwiększa ryzyko zanieczyszczenia.
   
 2. Zapobieganie rozwojowi bakterii na szczoteczce
  Szczoteczka, która pozostaje wilgotna lub nie jest suszona odpowiednio, stwarza idealne warunki do namnażania się bakterii. Rozwój mikroorganizmów na włoskach szczoteczki może zwiększać ryzyko infekcji jamy ustnej i innych problemów zdrowotnych.

Jak przechowywać szczoteczkę do zębów

Jak przechowywać szczoteczki do zębów?

Zazwyczaj temat szczoteczki do zębów w kontekście higieny jamy ustnej jest pomijany. Gdy już myślimy o niej, to zapewne jedynie przy zakupie, gdy zastanawiamy się jaką szczoteczkę wybrać – twardą czy miękką. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że powinniśmy zatroszczyć się o nią, również w momencie gdy z niej nie korzystamy. Teraz, gdy już wiesz, dlaczego odpowiednie przechowywanie szczoteczek do zębów jest ważne, przejdźmy do konkretnych wskazówek, jak to robić właściwie:

 

 • Osuszanie szczoteczki po każdym użyciu
  Po umyciu zębów dokładnie spłucz szczoteczkę wodą. Następnie potrząśnij nią, aby usunąć nadmiar wilgoci. Nie zaleca się zakrywania szczoteczki od razu po użyciu, ponieważ to może prowadzić do namnażania się bakterii w wilgotnym środowisku.
   
 • Wybór odpowiedniego miejsca na przechowywanie
  Miejsce, w którym przechowujesz szczoteczkę, ma duże znaczenie. Przechowuj ją koniecznie w suchym miejscu. Najlepiej wykorzystać do tego szafkę łazienkową. Pozostaw szczoteczkę w pozycji pionowej, w specjalnie wygospodarowanym przez Ciebie miejscu. Włosie powinno być skierowane ku górze, by mogło swobodnie schnąć. Umieszczenie szczoteczki do zębów w szafce, szufladzie, czy innym zamkniętym miejscu, odgranicza ją od wielu bakterii znajdujących się w wilgotnej i ciepłej, łazienkowej przestrzeni. 
   
 • Unikanie kontaktu z innymi szczoteczkami
  Jeśli w jednym pojemniku trzymasz kilka szczoteczek do zębów, staraj się unikać kontaktu włosków różnych szczoteczek. To minimalizuje ryzyko przenoszenia bakterii z jednej na drugą. Każda szczoteczka powinna mieć swoje osobne miejsce lub osłonkę.
   
 • Regularne czyszczenie pojemników
  Jeśli korzystasz z osłonek, pojemników lub stojaków, regularnie je czyść, aby uniknąć gromadzenia się bakterii. Użyj mydła i ciepłej wody, a następnie dokładnie osusz.
   
 • Regularna wymiana szczoteczki
  Co ile wymieniać szczoteczkę do zębów? Zaleca się by miało to miejsce co maksymalnie 3 miesiące lub po przebytym przeziębieniu, infekcji. Zużyte szczoteczki są mniej skuteczne w usuwaniu osadu nazębnego i bakterii.

Produkty powiązane

Gdzie NIE przechowywać szczoteczki do zębów?

Istnieje kilka miejsc, gdzie nie powinno się przechowywać szczoteczki do zębów ze względu na ryzyko zanieczyszczenia, kontaktu z bakteriami lub innymi niebezpiecznymi środkami. Zatem jakie są to miejsca?

 • W zamkniętym pojemniku bez wentylacji
  Przechowywanie szczoteczki do zębów w zamkniętym pojemniku bez odpowiedniej wentylacji może sprzyjać gromadzeniu się wilgoci, co z kolei może prowadzić do rozwoju bakterii. Jeśli używasz pojemnika, upewnij się, że ma on otwory, które pozwolą na cyrkulację powietrza.
   
 • W pobliżu środków czystości
  Nie przechowuj szczoteczki do zębów, np. w szafce z detergentami. Przypadkowy kontakt z chemią może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia i życia. Podobnie jest z kładzeniem szczoteczki w okolicy wanny lub prysznica. Tam również stosujesz szampony, mydła czy inne środki, które mogą osadzić się na niezabezpieczonej główce szczoteczki.
   
 • Bezpośrednio na umywalce 
  Unikaj kładzenia szczoteczki bezpośrednio na umywalce. Chociaż jest to zapewne jedno z najpopularniejszych miejsc, nie należy ono do tych odpowiednich. Podczas mycia rąk, twarzy czy jakiegokolwiek korzystania z umywalki, woda z brudem i bakteriami rozpryskuje się po najbliższej okolicy, trafiając m.in. na szczoteczkę do zębów. Szacuje się, że na szczoteczce stojącej w kubku na umywalce znajduje się nawet 100 milionów bakterii!
   
 • Blisko toalety
  Unikaj przechowywania szczoteczki do zębów w łazience bezpośrednio przy toalecie. Podczas spłukiwania toalety, bakterie które się w niej znajdują, mogą rozprzestrzeniać się nawet do 2 metrów! Osiadają one na wszystkim, co spotkają na swojej drodze, w tym również na szczoteczce do zębów. Jest to zatem jedno z najlepszych miejsc dla rozwoju patogenów. Unikaj zatem odkładania szczoteczki w okolicy toalety, a dodatkowo pamiętaj o spłukiwaniu WC z zamkniętą klapą.

Jak nie przechowywać szczoteczek do zębów

Właściwe przechowywanie szczoteczek do zębów to kluczowy element dbania o higienę jamy ustnej. Dzięki odpowiednim praktykom przechowywania unikamy kontaktu z bakteriami oraz zapewniamy, że nasza szczoteczka pozostaje sucha i czysta po każdym użyciu. Pamiętajmy również o regularnej wymianie szczoteczek, aby utrzymać zdrowe zęby i dziąsła przez wiele lat. Przykładając uwagę do tych szczegółów, możemy cieszyć się pięknym uśmiechem i zdrową jamą ustną.
 

Bibliografia:

 1. https://moderndentalhygiene.com/how-should-i-store-my-toothbrush/#google_vignette
 2. https://www.self.com/story/sanitary-toothbrush-storage

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię