Pasta usuwająca kamień nazębny – czy taka istnieje?

Kamień nazębny to powszechny problem, który ma wpływ nie tylko na estetykę uśmiechu, ale i zdrowie jamy ustnej. Nie bez powodu więc niemal każdy, kto tylko zauważył u siebie pierwsze oznaki kamienia, jak najszybciej zaczyna poszukiwać domowych sposobów na pozbycie się go. Częstym wyborem w takiej sytuacji są specjalne pasty do zębów – jednak czy pasta usuwająca kamień nazębny istnieje? Czy naprawdę działa tak, jak zapewniają producenci? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości!


Spis treści:

Pasta usuwająca kamień nazębny – czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to twardy i chropowaty osad, który z czasem pojawia się na zębach w wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej. Jest wynikiem mineralizacji nagromadzonej płytki nazębnej, która jest miękkim i lepkim osadem składającym się z bakterii, śliny i resztek spożytego wcześniej jedzenia.

Tak więc wraz z upływem czasu płytka bakteryjna, która nie jest na bieżąco usuwana, przeobraża się właśnie w kamień nazębny. Dzieje się tak ze względu na odkładanie się na niej soli mineralnych – takich jak wapń i fosfor, które kształtują twarde złogi o żółtym lub brązowym zabarwieniu. Więcej na temat tego, czym jest kamień nazębny oraz jak mu zapobiegać, dowiesz się w artykule na naszym blogu.

pasta usuwająca kamień nazębny czy istnieje

Czy istnieje pasta usuwająca kamień nazębny?

Kamień nazębny ściśle przylega do powierzchni zęba, dlatego jego samodzielne usunięcie w domu jest niemożliwe. Niestety nie pomoże Ci w tym żaden produkt ani domowy sposób  – dlatego też pasty usuwające kamień nazębny nie istnieją. Jedyne wyjście w tym przypadku to udanie się do stomatologa na zabieg scalingu, czyli profesjonalnego usunięcia kamienia nazębnego. Lekarz przeprowadza je przy użyciu specjalistycznych narzędzi, które skutecznie rozbijają twardy osad i umożliwiają pozbycie się go z jamy ustnej.

Większość tanich past do zębów „usuwających kamień” zawierają w swoich składach trące drobinki, które nadają im właściwości ściernych. Mają być one sposobem na usunięcie kamienia nazębnego, jednak w rzeczywistości mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Ścierna tekstura takiej pasty jest bowiem agresywna dla dziąseł i szkliwa, przez co jej długotrwałe i intensywne stosowanie może prowadzić nawet do abrazji zębów. Zobacz, co to jest i skąd się bierze.

Produkty powiązane

Jaka pasta od kamienia nazębnego będzie najlepsza?

Zmagasz się z kamieniem nazębnym? W takim razie już wiesz, że jedynym skutecznym sposobem na to, aby go usunąć, jest udanie się na wizytę do dentysty. Po powrocie do domu warto jednak zadbać o to, aby ograniczyć osadzanie się kamienia na zębach – oznacza to wdrożenie dobrych nawyków odnośnie higieny jamy ustnej i wyposażenie się w odpowiednią pastę do zębów, dzięki której profilaktyka przeciw osadom będzie jeszcze skuteczniejsza.

Idealnym wyborem będzie w tym przypadku pasta do zębów Biorepair pełna ochrona – pozwoli Ci ona na skuteczne usunięcie płytki bakteryjnej z jamy ustnej, tym samym zapobiegając powstawaniu kamienia nazębnego. Jednocześnie produkt ten skutecznie ochroni Cię przed erozją zębów, próchnicą i innymi problemami stomatologicznymi, które są bolesne i trudne w leczeniu.

Produkty powiązane

Za to jeśli jesteś miłośnikiem naturalnych produktów, to na pewno polubisz pastę do zębów L’Angelica z Aloesem – ochrona dziąseł. Zawiera ona organiczny ekstrakt z aloesu, roślinnego pochodzenia ksylitol i cynk PCA, które hamują powstawanie płytki bakteryjnej na zębach. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się naturalnie błyszczącymi zębami bez żadnych oznak kamienia!

Nie zapomnij również o nitkowaniu zębów – płytka bakteryjna lubi osadzać się bowiem w trudno dostępnych miejscach, takich jak przestrzenie międzyzębowe i te nad linią dziąseł, co prowadzi do powstawania kamienia w tych rejonach. Koniecznie wyposaż się więc w nici dentystyczne i flossery, które umożliwią Ci skuteczne czyszczenie każdego zakamarka.
 

Bibliografia:

D. J. White, Dental calculus: recent insights into occurrence, formation, prevention, removal and oral health effects of supragingival and subgingival deposits, 1997
Anna M. Pattison, Key to Effective Calculus Removal, 2011
Care Dental Camberwell, The Most Effective Way To Remove Calculus, 2019
Green Tree Dental, Effective Ways of Removing Calculus from the Teeth, greentreedentalchicago.com

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię