Abrazja zębów – co to jest i skąd się bierze?

Abrazja zębów to nic innego, jak ubytki w szkliwie spowodowane przez nadmierne tarcie. Pojawiają się z reguły w okolicy szyjek zębowych, zaraz przy linii dziąsła. To nie tylko problem estetyczny – jest również przyczyną dużego komfortu związanego ze znaczną nadwrażliwością zębów oraz z podwyższonym ryzykiem pojawienia się chorób zapalnych. W tym artykule uchylimy rąbka tajemnicy na temat przyczyn abrazji zębów oraz metod jej leczenia – dowiesz się również, co robić, aby zapobiec ubytkom w szkliwie.


Najważniejsze wątki związane z abrazją zębów:

Czym jest abrazja zębów?

Istnieje wiele przyczyn, przez które w zębach mogą pojawiać się ubytki. Z reguły są one spowodowane przez próchnicę lub bruksizm, czyli zgrzytanie zębami – tutaj dowiesz się więcej na temat tego zaburzenia. W przypadku abrazji ilość szkliwa zmniejsza się jednak przez długotrwałe i nadmierne tarcie twardymi przedmiotami lub materiałami ściernymi.

abrazja zębów

Dziury w zębach, które najczęściej pojawiają się w przypadku abrazji, to tzw. ubytki klinowe. Pojawiają się w górnej części widocznej części zęba, pomiędzy jego koroną a korzeniem. Często występują również pod linią dziąseł. Ubytki klinowe przyjmują postać owalnych wgłębień w szkliwie, które eksponują zębinę – unerwioną tkankę zęba o żółtym lub brązowym zabarwieniu.

Osoby, które zmagają się z abrazją zębów, mają problem ze spożywaniem i piciem ciepłych, zimnych oraz kwaśnych posiłków lub napojów. Ubytki w szkliwie skutkują bowiem nadwrażliwością zębów na wszelkie bodźce, która w zaawansowanym stadium abrazji może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Wraz z postępem abrazji zębów, starte szkliwo nie jest również w stanie chronić głębszych, wrażliwszych tkanek – przez to zwiększa się ryzyko chorób zapalnych zębiny, a także mechanicznych uszkodzeń takich jak złamania korony zęba. Ze względu na to niezwykle ważne jest odpowiednie dbanie o zęby i regularne kontrolowanie zdrowia jamy ustnej – umożliwi to bowiem szybką reakcję w przypadku, gdy lekarz zauważy początki abrazji zębów.

Porównaj to z resekcją zęba

abrazja zębów przyczyny

Abrazja zębów – przyczyny

Poznanie przyczyn abrazji zębów jest konieczne, aby odnaleźć sedno problemu i je wyeliminować. Dzięki temu będziesz w stanie również wystarczająco szybko zmienić swoje nawyki na lepsze, jeśli jeszcze nie doszło do rozległej utraty twardych tkanek zęba.

Abrazja w stomatologii jest najczęściej spowodowana przez następujące przyczyny:

Nieprawidłowa technika szczotkowania

To najpowszechniejsza i w większości przypadków główna przyczyna starcia zębów przy linii dziąseł. Osoby, które szorują zęby zbyt agresywnie i zbyt często, a do tego używają przy szczotkowaniu nadmiernej siły, prędzej czy później będą zmagać się z abrazją szkliwa. Przy każdym myciu zębów powstają na nich bowiem mikrouszkodzenia, które z czasem stają się widoczne i znacząco wpływają na zdrowie jamy ustnej.

W trakcie szczotkowania zmagasz się z nadwrażliwością zębów, krwawieniem i bólem dziąseł, a Twoja szczoteczka już po kilku tygodniach ma wygięte włosie? Mogą to być oznaki tego, że podczas mycia zębów zbyt mocno je szorujesz. W przypadku abrazji szkliwa znaczenie ma jednak nie tylko nieprawidłowa technika szczotkowania, ale i to, ile razy jest ono wykonywane.

Optymalna częstotliwość mycia zębów wynosi od dwóch do trzech razy na dzień – zazwyczaj nie ma konieczności, aby robić to częściej. Jeśli w ciągu dnia wielokrotnie czujesz potrzebę odświeżenia, postaw na płyny do płukania jamy ustnej. Dzięki nim skutecznie pozbędziesz się bakterii, resztek pożywienia i brzydkiego oddechu, bez konieczności wielokrotnego szczotkowania zębów poza swoją normalną rutyną.

Produkty powiązane

Używanie nieodpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów

Celem mycia zębów jest usunięcie lepkiej płytki bakteryjnej, jednak do jej skutecznego pozbycia się wcale nie potrzebujesz najtwardszej szczoteczki do zębów na rynku. Wystarczy wykonywać na zębach krótkie i delikatne ruchy oscylacyjne przód-tył bez nacisku, przy użyciu miękkiej szczoteczki. Efektem takiej techniki będą idealnie czyste zęby bez uszkodzeń szkliwa. Skutecznym rozwiązaniem jest też szczoteczka soniczna do zębów, która umożliwi Ci skuteczną higienę jamy ustnej, jednocześnie będąc delikatna dla zębów i dziąseł.

Produkty powiązane

Abrazja zęba może zostać również spowodowana przez korzystanie ze zbyt ściernych past. Nierozpuszczalne w wodzie drobinki, które wchodzą w skład takich produktów, uszkadzają bowiem szkliwo i prowadzą do pojawienia się w nim ubytków. Właśnie dlatego lepiej zaopatrzyć się w wysokiej jakości pasty do zębów – w naszym sklepie znajdziesz specjalistyczne produkty, dzięki którym zadbasz o swoje uzębienie bez ryzyka starcia szkliwa!

Piercing w jamie ustnej

Kolczyk w języku, wardze czy wędzidełku to stylowa ozdoba uwielbiana przez wielu – jednak może nieść prawdziwe spustoszenie w jamie ustnej. Metalowe elementy stale ocierają się bowiem o dziąsła i zęby, tym samym ścierając szkliwo. Prowadzi to nie tylko do powstania ubytków klinowych, ale i do przewlekłego zapalenia dziąseł, które może doprowadzić nawet do utraty zębów – tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o tej chorobie.

Właśnie dlatego przed wykonaniem piercingu w jamie ustnej zastanów się dziesięć razy! Jeśli mimo ryzyka w końcu zdecydujesz się na kolczyk – kluczowe jest tu wybranie renomowanego salonu piercingu. Doświadczony specjalista dobierze bowiem odpowiednie miejsce do przekłucia, a także doradzi Ci odnośnie rozmiaru kolczyka – dzięki temu ryzyko uszkodzenia zębów i dziąseł zostanie znacznie obniżone.

Wady zgryzu

Abrazja zęba może być również efektem niewyleczonych wad zgryzu lub braków zębowych. Takie stany w dużej mierze wpływają bowiem na zaburzenia rozkładu sił podczas żucia, co prowadzi do powstania nienaturalnych napięć w obszarze szyjek zębowych. Efekt to niestety postępujące ubytki szkliwa przy linii dziąseł.

Produkty powiązane

Abrazja zębów – leczenie

Niestety, zaawansowanych ubytków spowodowanych przez abrazję zębów nie da się wyleczyć na własną rękę. Możliwe jest to tylko i wyłącznie w gabinecie stomatologa – on będzie w stanie odbudować utracone szkliwo przy pomocy np. wypełnienia kompozytowego lub innych metod leczenia protetycznego. Dowiedz się więcej na temat bondingu.

Ile kosztuje leczenie uszkodzeń, z którymi wiąże się abrazja zębów? Cena leczenia może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, zależnie od stopnia rozległości i głębokości ubytków. To niemała kwota, dlatego tak jak w przypadku wszystkich chorób i zaburzeń – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Kluczowym elementem leczenia abrazji zębów jest jednak przede wszystkim wyeliminowanie przyczyny uszkodzeń. Może to oznaczać konieczność leczenia ortodontycznego, zmianę nawyków odnośnie utrzymywania higieny jamy ustnej czy wyjęcie kolczyka z wargi, języka czy wędzidełka.

Wiesz już, czym jest abrazja szkliwa, skąd się bierze i jak ją leczyć. Wyposażony w odpowiednią wiedzę będziesz w stanie lepiej zapobiec temu zaburzeniu i przeprowadzić bardziej świadome leczenie w gabinecie dentysty. Dlatego też jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości na temat zdrowia swojego uzębienia, udaj się na badanie już teraz!

 

Bibliografia:

Dr Glenn Clark, Herman Ostrow School of Dentistry of USC, Dental Erosion from Abrasion & Abfraction – What is dental abrasion?, 2019

Amel Dental Clinic, Wedge-shaped tooth defect, ameldental.com, 2021

A. K. Iordanishvili, O. L. Pikhur, D. A. Cherni, Teeth wedge-shaped defects in adults of different age groups: remark to prevention and treatment, 2017

A. R. Lussi, M. Schaffner, P. Hotz, P. Suter, Epidemiology and risk factors of wedge-shaped defects in a Swiss population, 1993

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię