Bonding – dobry sposób na piękne zęby?

Bonding to zabieg często stosowany w stomatologii estetycznej. Pozwala na wyrównanie powierzchni zębów, naprawienie uszczerbków i małych uszkodzeń. Za pomocą bondingu możliwe jest skorygowanie względnie niewielkich wad uzębienia oraz ujednolicenie koloru. Jaki jest przebieg bondingu? Czy każdy może z niego skorzystać? Sprawdziliśmy to!


Wszystko co trzeba wiedzieć o bondingu

Co to jest bonding?

Bonding to zabieg estetyczny polegający na odbudowie kompozytowej zęba. Nowoczesne materiały stosowane przez stomatologów pozwalają na remodeling zębów, czyli nałożenie specjalnej masy i ukształtowanie jej w taki sposób, by poprawić wygląd zębów. Można dzięki temu łatwo zniwelować wiele niedoskonałości i pozbyć się kompleksów. Jeśli zęby pacjenta są zdrowe, bez próchnicy i nie wymagają leczenia – bonding może być w całości wykonany podczas jednej wizyty!

Bonding - co to jest?

Bonding na krzywe zęby? Jak najbardziej!

Zastanawiasz się czy bonding pomoże na krzywe zęby? W wielu przypadkach jest to bardzo dobre rozwiązanie, ale decyzję o tym musi podjąć stomatolog. Do specjalisty należy ocena stopni niedoskonałości u konkretnego pacjenta. Jeśli wady są niewielkie – bonding może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Ta metoda jest wykorzystywana do korekcji diastemy i ułamanych zębów.

Bonding – jak wygląda zabieg?

Bonding zębów polega na nieinwazyjnym nałożeniu żywicy kompozytowej i dostosowanie kształtu do oczekiwań. Gdy nierówności zostaną zniwelowane, na powierzchnię zębów, nakładana jest dodatkowa warstwa kompozytu, która jest dopasowana kolorystycznie. Ale zanim to nastąpi, zęby muszą zostać przygotowane do bondingu.

Sprawdź także >> odbudowa szkliwa zębów – czy jest możliwa?

Przygotowanie do bondingu zębów

Przed przystąpieniem do bondingu zębów, specjalista musi oczyścić zęby z osadów. Jeśli wymagana jest preparacja – również jest to wykonywane przed nałożeniem materiału docelowego. Następnie stomatolog przygotowuje szkliwo do zabiegu. Robi to za pomocą preparatów delikatnie wytrawiających, czyli czyniących szkliwo bardziej podatnym na przyleganie żywicy kompozytowej.

Bonding nie osłabia szkliwa, a jedynie sprawia, że materiał jest trwalszy i lepiej przytwierdzony do zęba. Na koniec utwardza się całość przy użyciu stomatologicznej lampy polimeryzacyjnej, wygładza i poleruje. Efekt bondingu w dużej mierze zależy od doświadczenia i umiejętności manualnych specjalisty.

Cena bondingu

Cena bondingu waha się w dość sporych widełkach. W dużych miastach i w klinikach stomatologicznych o wysokiej renomie ceny są wyższe. Wycena bondingu zależy od konkretnych potrzeb i oczekiwań pacjenta. Wycena bondingu jednego zęba wynosi od ok. 400 - 700 zł, do 1500 – 2000 zł.

Jeśli korekta estetyczna ma większy zasięg i jest wykonywana na wielu zębach – całość jest wyceniana indywidualnie.

Bonding - cena

Zalety i wady bondingu

Bonding – jak wiele zabiegów w każdej dziedzinie – ma swoje wady i zalety. Podsumujmy zatem naszą wiedzę o zabiegu:

Zalety Wady
 • zabieg nieinwazyjny, bezbolesny
 • natychmiastowy efekt
 • cena zabiegu niższa w porównaniu do licówek
 • możliwość ściągnięcia Bond i powrotu do stanu pierwotnego

 

 • ograniczony czas efektu – trwałość ok. 5 lat
 • ryzyko powstania przebarwień przy spożywaniu kawy, herbaty, czerwonego wina, niektórych soków owocowych
 • konieczne odbywanie wizyt kontrolnych u stomatologa
 • ryzyko uszkodzenia kompozytu


Bonding zębów może być znakomitym czasowym rozwiązaniem. Z wielu powodów pacjenci z pełnym rozmysłem decydują się na mniej trwały (i jednocześnie tańszy) bonding po to, by dopiero po kilku latach poddać się np. wstawieniu porcelanowych koron, licówek lub implantów.

Na skrócenie trwałości bondingu oddziałują niektóre cechy i nawyki pacjenta. Podobnie jak na ogólne zdrowie jamy ustnej i podatność na rozwój próchnicy, tak na trwałość bondingu także wpływa skład śliny. Większe ryzyko uszkodzeń kompozytu dotyczy osób obgryzających paznokcie i doświadczających bruksizmu, czyli mimowolnego zgrzytania zębami.

Bonding może być dobrym rozwiązaniem, gdy głównym problemem jest kolor zębów i brak efektu po zabiegu wybielania. Zdarza się, że mimo prawidłowo przeprowadzonej procedury – wybielanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Być może zainteresuje Cię >> piaskowanie zębów

Czy bonding można wykonać na martwe zęby?

Martwy ząb oznacza, że obumarciu uległa miazga. Brak połączeń nerwowych w tkankach zęba i uniemożliwienie transportu substancji odżywczych powoduje, że martwy ząb staje się ciemniejszy i matowy. Bonding na martwe zęby jednak nie może być wykonywany. W takich przypadkach stomatolodzy zalecają korony.
 


 
Bibliografia:

 1. M. Blatz, M. Vonderheide, J. Conejo, The Effect of Resin Bonding on Long-Term Success of High-Strength Ceramics [w:] Journal of Dental Research 2018 Feb;97(2) (dostęp: 19.09.2023).
 2. B. LeSage, CAD/CAM: Applications for transitional bonding to restore occlusal vertical dimension [w:] American Academy of Esthetic Dentistry 2020 Mar;32(2) (dostęp: 19.09.2023).
 3. Stomatologia estetyczna, red. D. Borczyk, wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2015 (dostęp: 19.09.2023).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię