Lakowanie zębów – profilaktyka przeciwpróchnicza

Lakowanie zębów jest zabiegiem, który można wykonać zarówno na mleczakach, jak i na zębach stałych. Polega ono na wypełnieniu naturalnych zagłębień w zębach masą na bazie żywicy. Wyrównana w taki sposób powierzchnia zębów jest o wiele mniej podatna na gromadzenie się osadów i płytki nazębnej. W efekcie ryzyko rozwoju próchnicy jest znacznie zredukowane. Sprawdź jaka jest cena lakowania zębów i co trzeba wiedzieć przed zabiegiem.


Wszystko na temat lakowania zębów

Lakowanie zębów – co to za zabieg?

Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym, a więc ma chronić przed powstawaniem ubytków. Na rozwój próchnicy są narażone najbardziej zęby trzonowe. Na ich powierzchni znajdują się naturalne bruzdy, które czasem mogą być dość wąskie i głębokie. Te szczeliny są miejscem, w którym łatwo gromadzi się osad. Niełatwo jest do nich dotrzeć szczoteczką i skutecznie wyczyścić. Z tego powodu to właśnie zęby trzonowe są najbardziej podatne na próchnicę.

Lakowanie zębów - co to?

Lakowanie zębów to wypełnianie bruzd w zębach specjalnym kompozytem. Zagłębienia są zalewane preparatem, który następnie jest utwardzany. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie ma żadnych skutków ubocznych. Ukształtowanie zębów jest sprawą indywidualną i może być tak, że na innych zębach niż trzonowe, jeśli dentysta stwierdzi obecność szczelin stanowiących ryzyko. Lakować można wszystkie zęby, jeśli jest to uzasadnione.

Efekt lakowania zębów

Lakowanie zębów sprawia, że ich powierzchnia staje się gładka i pozbawiona bruzd. W dużo mniejszym stopniu osadza się na nich płytka i o wiele łatwiej je wyczyścić. Lak używany przez stomatologów może być wzbogacony o związki fluoru. Dzięki temu zęby zyskują dodatkową ochronę i wsparcie w procesie remineralizacji.

Lakowanie zębów - efekt

Badania nad skutecznością lakowania zębów są prowadzone na całym świecie od lat. Mimo niewielkich różnic między wynikami badań w różnych krajach, wiemy z całą pewnością, że efektywność zabiegu jest niezwykle wysoka. Jeden z raportów dowodzi, że w ciągu pierwszych dwóch lat od zalakowania zębów, ryzyko pojawienia się ubytków spada o ponad  80%.

Jak wygląda zabieg lakowania zębów?

Lakowanie zębów to procedura prosta, niewymagająca przygotowań ze strony pacjenta. Jedynym zastrzeżeniem i wymaganiem, jakie będzie mieć stomatolog, są zdrowe zęby bez ubytków. Lakowanie nie leczy próchnicy i nie może zastąpić plomby. Przed rozpoczęciem lakowania zębów konieczne jest ich dokładne oczyszczenie. Jeśli specjalista uzna za wskazane – można wykonać piaskowanie.

Następnie na zęby nakłada się specjalny preparat wytrawiający o konsystencji żelu, który poprawia przyczepność zębów i trwałość laku. Trwa to zaledwie kilka chwil, po czym preparat zostaje wypłukany, a zęby osuszone. W następnym kroku nakładany jest bardzo precyzyjnie lak o półpłynnej konsystencji. Substancja wlewa się w szczeliny zębów, wypełniając je całkowicie. Na koniec lak poddawany jest polimeryzacji, czyli utwardzeniu przy użyciu specjalnej lampy – i gotowe!

Lakowania zębów u dzieci

Lakowanie zębów jest najczęściej wykonywane u dzieci, ponieważ z reguły czyszczą one swoje zęby niewystarczająco precyzyjnie i dokładnie. Rodzicom także niełatwo jest dopilnować malucha w tej kwestii. Dlatego lakowanie zębów mlecznych jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Zdrowie pierwszych zębów jest ogromnie ważne i ma bezpośredni wpływ na kondycję zębów stałych. Dowiedz się więcej jak zachęcić dziecko do mycia zębów.

Lakowanie zębów u dzieci

Lakowanie zębów u dzieci może być uatrakcyjnione, bowiem lak może być w różnych kolorach. Jeśli to sprawi, że maluch chętnie zasiądzie w fotelu dentystycznym, to warto to wykorzystać.

Produkty powiązane

>> Sprawdź kiedy wypadają mleczaki

 

Lakowanie zębów na NFZ

Czy lakowanie zębów na NFZ jest możliwe? Owszem, ale z pewnymi ograniczeniami. Finansowanie zabiegu lakowania zębów dotyczy:

  • dzieci przed ukończeniem 8. roku życia
  • lakowane są tylko szóstki
  • zabieg może być wykonany tylko jeden raz

>> Sprawdź również informacje o fluoryzacji zębów

Lakowanie zębów u dzieci najlepiej przeprowadzić tak szybko jak się da. Nie trzeba czekać na wyrżnięcie się wszystkich zębów – można to robić sukcesywnie na każdym kolejny ząbku.

Lakowanie zębów – co dalej?

Lakowanie zębów przynosi ogromne korzyści zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Należy podkreślić, że zabieg ten, mimo wszystkich atutów, nie stanowi stuprocentowej gwarancji zapobiegania próchnicy. Owszem – lakowanie zębów bardzo redukuje podatność zębów, ale nie zwalnia nas z obowiązku codziennej higieny. Zabieg uszczelnia bruzdy, ale wciąż niezbędne jest regularne mycie zębów i inne zabiegi higieniczne. W utrzymaniu zdrowia jamy ustnej pomogą Ci nasze nowoczesne szczoteczki soniczne i profesjonalne akcesoria.

Produkty powiązane

Jak trwałe jest lakowanie zębów?

Trwałość lakowania zębów wynosi najczęściej kilka lat. Zależy to od wielu czynników (podobnie jak w przypadku plomb, które czasami trzeba uzupełnić, naprawić lub wymienić). Po wykonaniu zabiegu dentysta poinformuje jak często trzeba zjawiać się na wizytę kontrolną. Warto systematycznie to sprawdzać, ponieważ z czasem lak może się wykruszyć. Gdy kompozyt ulegnie uszkodzeniu – zdejmuje się go i powtarza całą procedurę.

Produkty powiązane


 

 
Bibliografia:

  1. P. Ramamurthy, A. Rath, P. Sidhu i inni, Sealants for preventing dental caries in primary teeth [w:] The Cochrane Database of Systematic Reviews 2022 Feb 11;2(2) (dostęp: 11.10.2023).
  2. A. Soloranta, H. Forss, T. Walsh, A. Nordblad, M. Makela, H. Worthington, Pit and fissure sealants for preventing dental decay in permanent teeth [w:] The Cochrane Database of Systematic Reviews 2017 Jul 31;7(7) (dostęp: 11.10.2023).
  3. S. Colombo, M. Beretta, Dental Sealants Part 3: Which material? Efficiency and effectiveness [w:] European Journal of Pediatric Dentistry 2018 Sep;19(3) (dostęp: 11.10.2023).
  4. Refundowane świadczenia w leczeniu stomatologicznym, Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego Dz.U. 2021 poz. 2148 (dostęp: 11.10.2023).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię