Borowanie zęba – co to za zabieg? Wszystko, co musisz wiedzieć

Borowanie zęba to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Wykonuje się w celu leczenia próchnicy – dzięki niemu można zatrzymać postęp choroby i odbudować ubytki w zębie. Czy borowanie zęba boli? Ile trwa zabieg i na jakie koszty trzeba się przygotować, wybierając się do prywatnego gabinetu stomatologicznego? W tym artykule poznasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest borowanie zęba i kiedy się je wykonuje?

Borowanie to sposób leczenia zęba w przypadku próchnicy – niezwykle powszechnej choroby stomatologicznej, która w Polsce dotyka nawet 95% dorosłych i ponad 90% dzieci. Jest ona spowodowana przede wszystkim przez nieodpowiednią higienę jamy ustnej w połączeniu z dietą bogatą w cukry proste. Prowadzi to do rozwoju próchnicotwórczych bakterii na zębach, które wydalają kwas mlekowy jako produkt przemiany materii. Ten związek chemiczny prowadzi do demineralizacji szkliwa.

borowanie zęba - to musisz wiedzieć

Początkowo próchnica powoduje jedynie powierzchowne osłabienie struktury zęba, jednak bez wdrożenia odpowiednich działań profilaktycznych, będzie stopniowo rozwijać się – aż do momentu powstania głębokich ubytków w szkliwie i zębinie. Kolejne etapy choroby mogą wiązać się z ryzykiem zgorzeli zęba i koniecznością leczenia kanałowego, a nawet ekstrakcji zęba – dlatego to niezwykle ważne, aby rozpocząć leczenie, zanim próchnica zajmie miazgę zębową.

Gdy ubytki próchnicowe obejmują szkliwo i zębinę, borowanie jest najpowszechniejszym oraz najskuteczniejszym sposobem leczenia. Jak wygląda borowanie zęba? Polega ono na mechanicznym usunięciu uszkodzonych tkanek zęba oraz wypełnieniu ubytku, czyli tzw. założeniu plomby. Dzięki temu postęp próchnicy zostaje całkowicie zatrzymany. Dowiedz się więcej o budowie zęba.

Wiele par spodziewających się dziecka zastanawia się, czy borowanie zęba w ciąży jest możliwe. Leczenie próchnicy jest wówczas nie tylko zalecane, ale wręcz obowiązkowe! W artykule na naszym blogu znajdziesz 7 ważnych faktów odnośnie ciąży i leczenia zębów.

Borowanie zęba u dziecka to zdecydowanie najczęściej wykonywany zabieg stomatologiczny – młode osoby są bowiem jeszcze bardziej narażone na demineralizację szkliwa, niż dorośli. Borowaniu należy poddawać według potrzeby nie tylko zęby stałe, ale i mleczaki. Tutaj dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat choroby, którą jest próchnica u dziecka.

Borowanie zęba – czy boli?

Jeśli czeka Cię wizyta u dentysty w celu leczenia próchnicy, to zapewne zastanawiasz się, czy borowanie zęba boli. Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników – m.in. od decyzji lekarza o znieczuleniu, od wrażliwości pacjenta czy rozległości ubytków próchnicowych. Tak więc, czy trzeba martwić się o ból w czasie borowania zęba? Obecnie zabieg ten odbywa się w większości ze znieczuleniem, a wówczas jest on całkowicie bezbolesny.

Leczenie zęba bez znieczulenia ma miejsce jedynie w przypadkach, gdy ubytki próchnicowe są bardzo płytkie, a sam pacjent nie skarży się na niski próg bólu – wówczas można odczuć dyskomfort. Dlaczego borowanie zęba boli? Wszelkie dolegliwości bólowe wynikają z faktu, że wibracje i ciepło emitowane przez wiertarkę stomatologiczną mogą pośrednio drażnić unerwioną miazgę zęba – narzędzie nie ma bowiem bezpośredniego kontaktu z nerwami.

Może również zdarzyć się, że ząb po borowaniu boli – czy to normalne? Ten stan to tzw. nadwrażliwość pozabiegowa. Może trwać jedynie kilka godzin po zabiegu, lecz czasem wydłuża się do kilku lub nawet kilkunastu dni. Zazwyczaj wszelkie dolegliwości mijają samoistnie po maksymalnie dwóch tygodniach, jednak jeśli są one wyjątkowo dokuczliwe lub nie ustępują – koniecznie udaj się na badanie kontrolne do lekarza stomatologa. Mogło się bowiem zdarzyć, że podczas borowania naruszone zostały głębsze struktury zęba, czyli unerwiona miazga.

Borowanie zęba – ile trwa zabieg?

Zależnie od rozległości ubytków próchnicowych, borowanie jednego zęba może trwać od kilku do kilkunastu minut. Czas potrzebny na cały zabieg wydłuża się jednak proporcjonalnie do ilości zębów poddawanych leczeniu, a także rozległości ubytków. Im głębsze są dziury i im większą powierzchnię zajmują zmiany próchnicowe, tym dłużej zajmie borowanie zębów.

Ile kosztuje borowanie zęba?

Cena za borowanie zęba w prywatnym gabinecie stomatologicznym najczęściej oscyluje w przedziale od 200 do 250 zł. W ten koszt wchodzi zarówno usługa borowania, jak i cena zastosowanego wypełnienia. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za wykonanie plomby około 50 zł, tak więc wybranie się do publicznego gabinetu stomatologicznego będzie wiązało się z pewną oszczędnością pieniędzy.

Podsumowując, borowanie zęba jest bardzo ważnym zabiegiem stomatologiczny, który pozwala na zatrzymanie postępu próchnicy oraz utrzymanie dobrego zdrowia jamy ustnej w przebiegu tej choroby. Obecnie standardem jest borowanie zębów ze znieczuleniem, dlatego jeśli czeka Cię to leczenie –  nie obawiaj się bólu. Zabieg ten pozwoli Ci znów cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem bez bólu ani nerwów!

 

Bibliografia:

  1. Rachel Nall, What to know about cavity fillings and the procedure, 2021

  2. Yolanda Smith, Dental Filling Procedure, 2019

  3. Manu Rathee, Amit Sapra, Dental Caries, 2023

  4. U.S. Food & Drug Administration, Treatment Options for Dental Caries, 2020

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię