Zgorzel zęba – objawy, przyczyny i leczenie

Zgorzel zęba to poważny problem zdrowotny, którego nie należy lekceważyć. Przyczyną są groźne dla człowieka bakterie. Jak dochodzi do zakażenia? Czy da się wyleczyć zgorzel zęba? Z naszego poradnika dowiesz jakie objawy wywołuje zgorzel zęba i jak wygląda dalsze postępowanie w przypadku takiej diagnozy.


Z artykułu dowiesz się:

Zgorzel zęba – co to jest?

Zgorzel zęba jest specyficznym rodzajem martwicy tkanki. Dochodzi do niej w powodu działalności bakterii beztlenowych, a bezpośrednią przyczyną tego stanu jest zapalenie miazgi. To, co dzieje się z tkanką zęba w takiej sytuacji, to nic innego jak procesy gnilne.

Zgorzel zęba rozróżniamy ze względu na stopień zaawansowania zakażenia, na:

 • częściową zgorzel zęba
 • całkowitą zgorzel zęba

Zgorzel zęba – przyczyny

Zgorzel zęba jest spowodowana przez próchnicę, która rozwinęła się na tyle, by dotrzeć do miazgi zęba. Gdy zwrócisz uwagę na schemat budowy zęba, to zauważysz jego poszczególne warstwy. Z zewnątrz ząb jest otoczony szkliwem (tkanką najtwardszą) oraz zębiną. Pod nimi znajduje się miazga, która jest miękka i bardziej podatna na destrukcyjną działalność bakterii.

Zgorzel zęba - schemat

Gdy próchnica obejmuje miazgę, stan zapalny powoduje martwicę. To z kolei stwarza sprzyjające środowisko dla bakterii beztlenowych. Ta część zęba jest unerwiona, dlatego dotknięte zgorzelą tkanki wywołują ból. Bakterie odpowiedzialne za ten proces, wydzielają gazy, dlatego można się spotkać z terminem gazowej zgorzeli zęba.

Zgorzel zęba – objawy

Zgorzel zęba objawia się na etapie zaawansowanej infekcji. Pacjent dotknięty tą dolegliwością, odczuwa wyraźny, doskwierający ból. Przy zgorzeli zęba opuchlizna twarzy występuje często.
Pozostałe objawy zgorzeli zęba to:

 • problemy z przeżuwaniem pokarmów
 • obrzęk dziąseł
 • podwyższona temperatura ciała
 • ból głowy
 • opuchnięty policzek
 • nieprzyjemny zapach ust (wywołany procesem gnilnym)

Jednak trzeba pamiętać, że zgorzel zęba nie jest problemem, który pojawia się niespodziewanie. Najczęściej wynika z długotrwałych zaniedbań. Zanim pojawią się wymienione objawy, dochodzi do uszkodzenia zewnętrznej warstwy a to oznacza, że musi pojawić się mniej lub bardziej widoczna dziura w zębie. To zwykle następuje z powodu demineralizacji szkliwa i niedokładnej higieny jamy ustnej.

Produkty powiązane

Jak leczyć zgorzel zęba?

Leczenie zgorzeli zęba jest konieczne, ponieważ taka infekcja nie minie samoistnie. Z tym problemem należy zgłosić się niezwłocznie do stomatologa. Nie ma domowych sposobów na zgorzel zęba, a środki przeciwbólowe pomogą jedynie doraźnie zmniejszyć cierpienie.

Leczenie zgorzeli zęba przez specjalistę polega na oczyszczeniu komory zęba z zajętych zakażeniem tkanek. Niezbędne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, które zazwyczaj jest rozłożone w czasie na kilka wizyt.

Zgorzel zęba - objawy

Leczenie zgorzeli zęba poprzedza wykonanie RTG, czyli prześwietlenia. Na tej podstawie dentysta jest w stanie ocenić rozległość uszkodzeń. Antybiotyk przy zgorzeli zęba także jest niezbędną częścią terapii, bo umożliwia unicestwienie bakterii. Bardzo ważne jest, by stosować antybiotyk na zgorzel zęba dokładnie według zaleceń lekarza, do końca przepisanej dawki leku.

Zgorzeli zęba towarzyszy niekiedy ropień. Wówczas leczenie może wymagać:

Warto podkreślić jak ważne jest leczenie zgorzeli zęba dla ratowania zdrowia pacjenta. Działalność bakterii, które prowadzą do gnilnego rozpadu tkanek, oznacza też wydzielanie się toksycznych związków. Terminem, który dobitnie i sugestywnie określa wagę problemu, są „trupie jady”. Chodzi m.in. o muskarynę, kadawerynę i cholinę. Te substancje mogą wywoływać dalsze problemy zdrowotne w innych obszarach organizmu i spowodować powikłania.

Powikłania wywołane zgorzelą zęba

Brak leczenia zgorzeli zęba lub zbyt długo trwająca zwłoka z decyzją o wizycie u dentysty, może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Pogłębiające się zakażenie pociąga za sobą wysokie ryzyko utraty zębów. Gwałtowny rozwój infekcji często oznacza zapalenie okostnej.

Zgorzel zęba, która dokonała daleko idących uszkodzeń, może być przyczyną poważnych ubytków kości szczęki lub żuchwy. W takich przypadkach w grę wchodzi protetyczne uzupełnienie zniszczonych fragmentów tkanki kostnej. Istnieje też ryzyko powstania przetoki zęba.

Stan zapalny wynikający ze zgorzeli zęba, rozprzestrzenia, się wraz z krwiobiegiem po całym organizmie człowieka. To zaś stanowi niebezpieczeństwo dla innych organów wewnętrznych.

Powikłaniem wywołanym zgorzelą zęba jest:

 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • zapalenie wsierdzia
 • uszkodzenia układu nerwowego
 • kłębuszkowe zapalenie nerek
 • zaburzenia układu krążenia
 • sepsa
 • udar mózgu

Jak uniknąć zgorzeli zęba?

Zgorzeli zęba można uniknąć dzięki prawidłowej higienie jamy ustnej. Bardzo ważne są też regularne wizyty u dentysty, ponieważ zdarza się, że uszkodzenie w szkliwie jest niewielkie, niezauważalne dla samego pacjenta, natomiast próchnica rozwija się wewnątrz komory zęba, niszcząc ją od środka. Jedynie kontrola u dentysty pozwala na wczesne wykrycie potencjalnych uszkodzeń i początku ubytków.

W zapobieganiu próchnicy na co dzień pomoże Ci szczoteczka soniczna, ponieważ jest to najskuteczniejsza metoda usuwania płytki nazębnej.

Produkty powiązane

Dobrej jakości pasta do zębów ma działanie antybakteryjne. Wysoka zawartość fluoru w paście, umożliwia wzmocnienie szkliwa i dzięki temu czyni go bardziej odpornym na szkodliwe czynniki. Istotny wpływ na kondycję zębów ma także hydroksyapatyt. Aby zminimalizować ryzyko próchnicy, warto korzystać z różnych akcesoriów. Szczególnie przydatne są nici dentystyczne i flossery, które pozwalają dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe.

Produkty powiązane

Zgorzel zęba pod plombą

Zgorzel zęba pod plombą również stanowi istotne zagrożenie. Uszkodzenia szkliwa mogą powstać w trudno dostępnych szczelinach, które przy powierzchownym oglądzie uzębienia w lustrze, pozostają niewidoczne. A zgorzel zęba powstaje pod plombą. Stąd też wynika konieczność regularnych kontroli u dentysty. Nie wolno też lekceważyć bólu, ponieważ jest on zawsze sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego.

Zgorzel zęba pod plombą

Dla podwyższenia poziomu higieny jamy ustnej, polecamy używanie codziennie płynu do płukania jamy ustnej. Działanie tych preparatów pozwala na dokładne odświeżenie całej jamy ustnej i przedłużenie ochrony przeciwbakteryjnej.

Produkty powiązane


 

 


 
Bibliografia:

 1. D. Hoarau, M. Folia, N. Zwetyenga, V. Ahossi, Gangrenous cervicofacial cellulitis from odontogenic infection: two clinical cases [w:] J Oral Med Oral Surg, 25 1 (2019) 4 (dostęp: 21.02.2024).
 2. Pulp Necrosis [w:] Healthline 2018/05 (dostęp: 21.02.2024).
 3. J.H. Camp, Diagnosis dilemmas in vital pulp therapy: treatment for the toothache is changing, especially in young, immature teeth [w:] Pediatric Dentistry 2008 May-Jun;30(3) (dostęp: 21.02.2024).
 4. P. Carrote, Endodontics: Part 3. Treatment of endodontic emergencies [w:] British Dental Journal 2004 Sep 25;197(6) (dostęp: 21.02.2024).
   

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię