Czym jest zapalenie miazgi zęba?

Zapalenie miazgi zęba, znane również jako pulpitis, to kompleksowy stan zapalny, który jest wywołany przez różnorodne czynniki, głównie zaawansowaną próchnicę. Miazga, pełniąca kluczową rolę w strukturze zęba, staje się miejscem reakcji obronnej organizmu na infekcje i uszkodzenia. Dowiedz się czym charakteryzuje się zapalenie miazgi zęba oraz w jaki sposób można je leczyć!


Najważniejsze informacje:


Przyczyny zapalenia miazgi zęba

Zaawansowana próchnica zębów
Zapalenie miazgi zęba
to kompleksowy problem stomatologiczny, a jego główną przyczyną jest nieleczone zapalenie próchnicowe. Bakterie, rozwijające się w wyniku demineralizacji tkanek zęba, przedostają się do miazgi, inicjując stan zapalny. Ubytek próchnicowy stanowi idealne środowisko do wzrostu i rozwoju drobnoustrojów, które wytwarzają toksyny, odpowiedzialne za ból i stany zapalne. Ubytki mogą być także wynikiem urazów zębów, pęknięć, złamań lub nadmiernej ekspozycji na czynniki środowiskowe.

Dowiedz się jak zapobiec próchnicy!

zapalenie miazgi zęba

Urazy mechaniczne
Próchnica to jednak tylko jedna z wielu przyczyn zapalenia miazgi. Urazy mechaniczne, takie jak pęknięcia szkliwa, złamania zęba czy nadmierne zużycie zębów, również mogą prowadzić do uszkodzenia miazgi i stanu zapalnego. 
 

Bruksizm
Niekontrolowane zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, stanowi kolejne zagrożenie. Dodatkowo, nieprawidłowe leczenie, głębokie opracowywanie ubytków czy nieudane leczenie kanałowe, może również przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego. Rzadziej, drobnoustroje mogą przedostać się do miazgi drogą krwiopochodną, gdy organizm zmaga się z lokalnym lub uogólnionym stanem zapalnym.
 

Nawyki żywieniowe, brak odpowiedniej higieny
Czynniki genetyczne, niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także choroby przyzębia mogą predysponować do rozwoju schorzenia. Nawyki żywieniowe, zwłaszcza dieta bogata w węglowodany, mogą również sprzyjać zapaleniu miazgi.

Produkty powiązane

Mechanizmy zapalne i reakcja organizmu w zapaleniu miazgi zęba

Zapalenie miazgi zęba wywołuje kompleksowe mechanizmy zapalne. Ubytek próchnicowy prowadzi do urazu wypustek odontoblastów, co inicjuje działania obronne miazgi. W odpowiedzi na czynniki drażniące, miazga wytwarza warstwę zębiny trzeciorzędowej w celu odgrodzenia się od szkodliwych substancji. W stanie zapalnym mediatorzy zapalni zwiększają przepuszczalność naczyń krwionośnych, co prowadzi do wzrostu ciśnienia płynu kanalikowego, podrażnienia włókien nerwowych i zwiększonej wrażliwości bólowej.
 

Rodzaje i objawy zapalenia miazgi

Zapalenie miazgi zęba, przebiegające przez trzy kluczowe fazy, różni się charakterystyką objawów bólowych, co pozwala na zrozumienie postępującego stanu schorzenia.
 

Odwracalne zapalenie miazgi

W fazie odwracalnego zapalenia miazgi, pacjenci doświadczają łagodnego bólu, który pojawia się sporadycznie w reakcji na konkretne bodźce, takie jak spożywanie kwaśnych lub słodkich produktów. Ból jest zwykle krótkotrwały i ustępuje samoistnie po usunięciu źródła drażnienia. Dodatkowo, w tej fazie pacjenci mogą odczuwać wzmożoną wrażliwość zęba na różnice temperatury.
 

Nieodwracalne zapalenie miazgi

W etapie nieodwracalnego zapalenia miazgi, ból staje się bardziej intensywny i ma charakter pulsujący. Pojawia się spontanicznie, niezależnie od bodźców zewnętrznych i utrzymuje się dłużej, zwłaszcza nocą. Ząb staje się bardziej podatny na różne czynniki drażniące, a dolegliwości mogą promieniować do okolic twarzy. Często pojawia się również ból pulsujący zgodnie z rytmem serca. Nieodwracalne zapalenie charakteryzuje się utratą zdolności miazgi do samoistnej regeneracji.
 

Martwica miazgi

W tej zaawansowanej fazie miazga zęba ulega obumieraniu. Ból może ustąpić, ponieważ nerw zęba traci swoją funkcję. Ząb traci naturalną barwę, a w jamie zęba mogą pojawiać się masy martwicze. Bezobjawowa martwica miazgi może być zdradliwa, gdyż infekcja może nadal postępować, prowadząc do poważniejszych komplikacji, takich jak infekcje okolicznych tkanek czy nawet utrata zęba.

zapalenie miazgi zęba - martwica zęba

Pozostałe objawy zapalenia miazgi zęba

 • Obrzęk - dolegliwość ta charakteryzuje się nagromadzeniem płynu w tkankach wokół chorego zęba, co prowadzi do miejscowego uwypuklenia i obrzmienia. Obrzęk może być zauważalny w obrębie dziąsła oraz sąsiednich tkanek.
   
 • Zaczerwienienie - stan zapalny może prowadzić do zaczerwienienia okolicznych tkanek, w tym dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Zaczerwienienie jest wynikiem zwiększonego przepływu krwi do obszarów dotkniętych zapaleniem.
   
 • Utrata funkcjonalności tkanki - w zaawansowanych przypadkach zapalenia miazgi, tkanki zęba mogą ulec znacznemu uszkodzeniu lub zniszczeniu, co prowadzi do utraty ich funkcjonalności. Ząb może stracić zdolność do prawidłowego wykonywania funkcji żucia oraz może być bardziej podatny na pęknięcia
   
 • Wzrost temperatury najbliższej okolicy - w przypadku stanu zapalnego, temperatura w okolicy chorego zęba może być podwyższona ze względu na aktywność układu odpornościowego w reakcji na infekcję. 

Powyższe objawy towarzyszą głównym symptomom bólowym, tworząc kompleksowy obraz stanu zapalnego zęba. Wszelkie nieprawidłowości w jamie ustnej, zwłaszcza te sugerujące obecność zapalenia miazgi, wymagają natychmiastowej oceny i leczenia ze strony stomatologa.
 

Zapalenie miazgi zęba - jak uśmierzyć ból

Zapalenie miazgi zęba potrafi być niezwykle bolesne i utrudniać codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji pierwszym krokiem jest skonsultowanie się ze stomatologiem, aby podjąć odpowiednie leczenie. Jednakże, aby złagodzić ból tymczasowo, można sięgnąć po leki dostępne bez recepty, takie jak paracetamol, ibuprofen czy ketonal. Warto jednak stosować się do zaleceń dotyczących dawkowania, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych.

Innym sposobem na złagodzenie dolegliwości może być stosowanie olejku goździkowego, który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednakże należy pamiętać, że te środki mają charakter doraźny i nie zastępują wizyty u dentysty.

Gdy ból jest bardzo silny, należy jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza dentysty. Tylko on może skutecznie zdiagnozować problem i zastosować odpowiednie leczenie, które przyniesie ulgę. Oprócz środków przeciwbólowych, konieczne jest otwarcie komory zęba i rozpoczęcie leczenia kanałowego, aby skutecznie pozbyć się przyczyny bólu.
 

Diagnostyka zapalenia miazgi zęba

Skuteczna diagnoza zapalenia miazgi opiera się na badaniach klinicznych oraz badaniach obrazowych. Badania radiologiczne, takie jak RTG zęba, pozwalają na ocenę stopnia zaawansowania procesów chorobowych oraz pomagają odróżnić odwracalne zapalenie od martwicy miazgi. Dzięki tym narzędziom możliwe jest zidentyfikowanie obszarów dotkniętych stanem zapalnym i sprawdzenie czy nie powstała przetoka zęba.

zapalenie miazgi zęba - diagnostyka

Leczenie zapalenia miazgi zęba

W leczeniu zapalenia miazgi zęba istotne jest szybkie podjęcie odpowiednich działań, uwzględniających stopień zaawansowania schorzenia oraz jego charakterystykę.

W przypadku odwracalnego zapalenia miazgi, terapia skupia się na usunięciu mas próchnicowych i dokładnym oczyszczeniu ogniska próchnicowego. Następnie stosuje się specjalne preparaty lecznicze, które wzmacniają i remineralizują osłabione tkanki. Leczenie kończy się wypełnieniem ubytku i odtworzeniem korony zęba.

W sytuacji nieodwracalnego zapalenia, konieczne jest leczenie endodontyczne, czyli usunięcie zainfekowanej miazgi i oczyszczenie kanałów korzeniowych. Procedura ta, wykonana w znieczuleniu miejscowym, polega na mechanicznym i chemicznym oczyszczeniu kanałów, a następnie ich szczelnym wypełnieniu.

W przypadku martwicy miazgi, często niezbędne staje się usunięcie zęba. W takich sytuacjach, aby przywrócić funkcję i estetykę utraconego zęba, mogą być wymagane zaawansowane rozwiązania protetyczne.
 

Potencjalne powikłania zapalenia miazgi zęba

Bagatelizowanie początkowych objawów zapalenia miazgi zęba może skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia ogólnego. 

Nieleczone zapalenie miazgi rozwija się, obejmując sąsiadujące obszary w obrębie jamy ustnej. W wyniku tego procesu może dojść do powstania ropnia zęba, który, w przypadku pęknięcia, może prowadzić do infekcji na szerszą skalę. W skrajnych przypadkach, bakterie zainfekowanej miazgi mogą przedostać się do krwiobiegu, co zwiększa ryzyko powikłań, takich jak infekcje w innych częściach organizmu, ropień mózgu, a nawet sepsa. Dodatkowo, zaniedbane zapalenie miazgi może prowadzić do zgorzeli zęba

Warto podkreślić, że niereagowanie na objawy zapalenia miazgi może zwiększać ryzyko powikłań, dlatego szybkie rozpoznanie i skuteczne leczenie są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Regularne wizyty u stomatologa pozwalają wykryć problemy na wczesnym etapie, co minimalizuje ryzyko poważnych powikłań.

 

Bibliografia:

 1. Park SH, Ye L, Love RM, Farges JC, Yumoto H. Inflammation of the Dental Pulp. Mediators Inflamm. 2015;2015:980196. doi:10.1155/2015/980196
 2. Rechenberg DK, Galicia JC, Peters OA. Biological Markers for Pulpal Inflammation: A Systematic Review. PLoS One. 2016;11(11):e0167289. Published 2016 Nov 29. doi:10.1371/journal.pone.0167289
 3. https://www.msdmanuals.com/professional/dental-disorders/common-dental-disorders/pulpitis
 4. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23536-pulpitis
 5. https://www.webmd.com/oral-health/what-is-pulpitis

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię