RTG zęba – kiedy trzeba je zrobić?

RTG zęba to zdjęcie rentgenowskie, które jest wykonywane dokładnie taką samą metodą, jak prześwietlenie każdej innej części ciała. Promieniowanie X umożliwia zobrazowanie stanu kości i tkanek otaczających. Jest potrzebne m.in. podczas leczenia próchnicy oraz przed założeniem aparatu ortodontycznego. Ile kosztuje RTG zęba i jakie są przeciwwskazania? Dowiesz się z tego artykułu.


Co trzeba wiedzieć o RTG zęba?

RTG zęba – jak to działa?

RTG zęba to metoda wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie, które jest wchłaniane przez narządy wewnętrzne w różny sposób. Absorpcja promieniowania zależy od gęstości tkanki, dlatego obraz uzyskany w RTG zęba lub kończyn tak doskonale uwidacznia stan kości. Dzięki zdjęciu rentgenowskiemu zęba lekarz może dokładnie ocenić stan tkanek niewidocznych gołym okiem. To ważny element podczas leczenia endodontycznego i ortodontycznego (sprawdź więcej na temat leczenia wad zgryzu).

RTG zęba

RTG zęba do leczenia kanałowego

RTG zęba do leczenia kanałowego jest najczęstszym wskazaniem, z którym pacjenci zgłaszają się na zrobienie prześwietlenia. Kanały stanowią wewnętrzną strukturę zęba i zdjęcie rentgenowskie jest od lat najlepszym sposobem weryfikacji ich stanu.

W oparciu o RTG zęba do leczenia kanałowego, dentysta może precyzyjnie przeprowadzić całą procedurę, która nierzadko musi być rozłożona na kilka wizyt, w odstępie jednego lub dwóch tygodni. Prześwietlenie jest wykonywane dwukrotnie: przed rozpoczęciem leczenia oraz na koniec – by stomatolog miał pewność co do prawidłowego wypełnienia kanałów.
[produkty od=198,220,223]

Inne wskazania do RTG zęba

Rentgen zęba umożliwia podjęcie odpowiednich działań medycznych w przypadku hiperdoncji, urazów kości szczęki i uszkodzeń twarzoczaszki. Wiedza o indywidualnych cechach budowy zęba i kształtu korzeni, są bardzo ważne podczas ekstrakcji zęba. Zakrzywienie kanałów oraz stykanie się koron zębów poniżej linii dziąsła (gdy procedura dotyczy zęba zatrzymanego) wymaga czasem użycia innych narzędzi lub alternatywnego postępowania.

RTG zęba - cena

RTG zębów jest podstawą podczas leczenia ortodontycznego. Specjalista musi znać układ zębów i wszelkie detale ich budowy i kształtu, by zaplanować i dopasować wszelkie szczegóły związane z założeniem aparatu ortodontycznego. Sprawdź jak dbać o aparat ortodontyczny.

Produkty powiązane

Zdjęcie rentgenowskie bywa konieczne także wtedy, gdy lekarz chce ocenić czy wybrany konkretny ząb może być pomocny przy założeniu mostu protetycznego. Wskazaniem do prześwietlenia zęba jest też podejrzenie nowotworów  lub innych niepokojących zmian w obrębie szczęki lub żuchwy (cysty, torbiele itp.).
Wskazaniem do prześwietlenia zębów są zwichnięcia stawu skroniowo-żuchwowego oraz podejrzenie uszkodzeń w wyniku wypadków i urazów. RTG zębów wraz z żuchwą pozwala także zdiagnozować kamicę ślinianek.

Różne rodzaje RTG zęba

Rozróżniamy kilka rodzajów RTG zęba. Lekarz decyduje który typ badania należy wykonać, przy uwzględnieniu wskazań i wszystkich  współistniejących warunków fizjologicznych pacjenta. Możemy mieć zatem do czynienia z następującymi rodzajami zdjęć rentgenowskich zęba:

 • RTG zęba cefalometryczne – wykonywane przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Pozwala na rozpoznanie wad zgryzu;
 • RTG zęba punktowe – niezbędne do leczenia kanałowego. Pozwala ocenić stan zapalny i postęp próchnicy pojedynczego zęba z dużą dokładnością;
 • RTG zęba zgryzowo-skrzydłowe – znajduje zastosowanie podczas badania stanu stykających się z sobą ścian zębów. Ten rodzaj prześwietlenia pozwala uzyskać obraz jedynie koron zębów. Szerokość tego zdjęcia RTG pozwala uchwycić obraz kilku zębów;
 • RTG zęba ortopantomograficzne (OPG) – nazywane często panoramicznym, ponieważ obrazuje całe uzębienie wraz z kośćmi żuchwy, szczęki i stawami żuchwowo-skroniowymi. Ten rodzaj jest wykorzystywany podczas diagnozowania uszkodzeń twarzoczaszki i w chorobach przyzębia (porównaj to z zapaleniem okostnej zęba). Zobrazowanie całych łuków zębowych poprzedza również wstawienie implantów.

Cena RTG zęba

Cena RTG zęba zależy od rodzaju zleconego prześwietlenia. Pacjent płaci za usługę medyczną wówczas, gdy chce wykonać RTG bez skierowania. Koszt usługi może się różnić w poszczególnych miastach i placówkach.

 • cena cefalometryczne RTG zęba: od 50 do 100 zł
 • cena punktowego RTG zęba: od 30 do 80 zł
 • cena skrzydłowo-zgryzowego RTG zęba: od 30 do 50 zł
 • cena RTG ortopantomograficznego: od 50 do 100 zł

RTG zęba na NFZ

RTG zęba możesz też wykonać bezpłatnie jako osoba ubezpieczona. Potrzebujesz do tego skierowania od dentysty, który ma podpisana umowę z Narodowym Funduszem zdrowia. Zgłaszając się na RTG zęba ze skierowaniem, nie musisz za nie płacić*.

Czy RTG zęba jest bezpieczne dla zdrowia?

Czasem pacjenci mają obawy czy prześwietlenie zęba jest bezpieczne dla zdrowia. Możemy zapewnić, że przy współczesnej technice radiologicznej, RTG zęba oraz każdej innej części ciała jest zupełnie bezpieczne dla człowieka.

Do RTG zęba stosowane są bardzo małe dawki promieniowania, które nie mają wpływu na organizm. Uwzględniając dopuszczalne normy, określone przez specjalistów, punktowe RTG zęba można bez obaw zrobić nawet kilkanaście razy w ciągu roku.

RTG zęba do leczenia kanałowego

RTG zęba w ciąży

RTG zęba u kobiet w ciąży to jedyna sytuacja, w której zwykle prześwietlenie zostaje przełożone na czas po porodzie. Choć dla każdego człowieka powyżej 5. roku życia, dawki promieniowania wykorzystywane podczas prześwietlenia są bezpieczne, to kontakt płodu z promieniowaniem niesie ryzyko uszkodzeń. Dlatego jeżeli kobieta w ciąży wymaga np. leczenia kanałowego, lekarz proponuje inne rozwiązania, które będą bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Przebieg RTG zęba

RTG zęba jest bezbolesne i trwa tylko kilka chwil. Przebieg zależy od rodzaju zleconego zdjęcia rentgenowskiego, a dokładniej – od wielkości obszaru, który trzeba prześwietlić. W każdym z nich należy najpierw założyć na siebie specjalny fartuch, który chroni organizm przed promieniowaniem. Ów fartuch jest dosyć ciężki, ponieważ jest wykonany z gumy ołowianej.

Jeśli robione jest punktowe RTG zęba, pacjent otrzymuje odpowiedniej wielkości element, który należy włożyć do ust i przytrzymać przy zębie, którego zdjęcie potrzebujemy. Pracownik medyczny instruuje dokładnie co i jak należy zrobić – to bardzo proste. Następnie tylko chwila naświetlania i po wszystkim!

Podczas RTG pantomograficznego pacjent korzysta ze specjalnego aparatu, który utrzymuje właściwą pozycję głowy i szczęki. Naświetlanie może potrwać kilka sekund dłużej.

Czy do RTG zęba trzeba się przygotować?

RTG zęba nie wymaga żadnych przygotowań ze strony pacjenta. Prześwietlenie można wykonać o dowolnej porze dnia, a spożywanie przedtem posiłków i napojów pozostaje bez znaczenia. Przed wejściem do pomieszczenia, w którym robione jest RTG zęba należy jedynie ściągnąć metalowe elementy, kolczyki i inną biżuterię.
 

 


Bibliografia:

 1. E. Pejeva, K. Papakoca, V. Ambrakova, G. Todorovska, Marginal bone resorption at dental implant – RTG analysis [w:] Journal of Dental Problems and Solutions (dostęp: 30.01.2024).
 2. B. Molander, Panoramic radiography in dental diagnostics [w:] Swedish Dental Journal (dostęp: 30.01.2024).
 3. I. Tomaszewska, Rodzaje zdjęć RTG wykorzystywanych w stomatologii [w:] Medycyna praktyczna 2016/05 (dostęp: 30.01.2024).

* Ministerstwo Zdrowia, Świadczenia gwarantowane w zakresie leczenia stomatologicznego (podstawa prawna Dz.U. 2021 poz. 2148 (dostęp: 30.01.2024).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię