Białe dziąsła u niemowlaka – co oznaczają?

Czy białe dziąsła u niemowlaka powinny wzbudzić niepokój? To pytanie zadają sobie rodzice, którzy bacznie obserwują rozwój swojej pociechy. Higiena jamy ustnej to bardzo ważna sprawa już od pierwszych dni życia. Sprawdźmy zatem co mogą oznaczać białe dziąsła u niemowlaka i w jaki sposób dbać o zdrowy uśmiech maluszka.


Białe dziąsła u niemowlaka - to musisz wiedzieć!

Białe dziąsła u niemowlaka – symptom ząbkowania

O białe dziąsła u niemowlaka martwią się zwykle rodzice kilkumiesięcznych dzieci. Tak ogólnie sformułowane pytanie zwykle dotyczy zjawiska zbliżającego się ząbkowania, które zazwyczaj rozpoczyna się około szóstego miesiąca życia. Poprzedza je stan rozpulchnienia dziąseł. Mleczaki ukryte jeszcze pod dziąsłami, ale zbliżające się do ich powierzchni, wywołują napięcie tkanek. W tym miejscu dziąsła mają słabsze ukrwienie, stąd też, zamiast typowej różowej barwy, pojawia się białość.

Jeśli biały kolor występuje u szczytu wałów dziąsłowych – dokładnie w miejscu, w którym wyrżną się pierwsze zęby – a pozostała część dziąseł pozostaje różowa, możemy być pewni, że nadchodzi ząbkowanie. Dowiedz się więcej jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka.

Białe dziąsła u niemowlaka a pleśniawka

Pytanie o białe dziąsła u niemowlaka może odnosić się do specyficznych nalotów, które pojawiają się w jamie ustnej małych dzieci. Jeśli widoczne są białe ślady zarówno na dziąsłach, jak i na języku, policzkach i podniebieniu – może to być infekcja grzybicza. Jest to dość pospolity problem wywoływany przez drożdżaki.

Białe dziąsła u niemowlaka spowodowane pleśniawką charakteryzują się tym, że nalot ma większą powierzchnię (pokrywa nie tylko szczyt dziąseł, ale i inne części błon śluzowych), przypomina grudki twarożku i można je zebrać (np. łyżeczką). Sprawdź jak odróżnić pleśniawkę od aft.

Białe dziąsła u niemowlaka - co oznaczają?

Białe dziąsła u niemowlaka – co zrobić?

Jeśli wszystko wskazuje na to, że białe dziąsła u Twojego dziecka zapowiadają ząbkowanie – nie masz powodów do niepokoju. Wszystko odbywa się zgodnie z prawidłowym rytmem rozwoju. Wyrzynanie się pierwszych zębów to jednak trudny okres. Dziąsła swędzą i bolą, a maluch manifestuje swoje cierpienie poprzez marudzenie i płacz. Możesz mu ulżyć poprzez masowanie obrzmiałych dziąseł.

Produkty powiązane

Pamiętaj, że o mleczaki należy dbać od samego początku! Polecamy wysokiej jakości preparaty opracowane z myślą o potrzebach najmłodszych dzieci. Pasty zawierające naturalne wyciągi roślinne i substancje łagodzące, będą skutecznie chronić przed próchnicą poprzez wzmacnianie młodego szkliwa. To także dobry moment by rozważyć lakowanie zębów.

Produkty powiązane

Białe dziąsła u niemowlaka z powodu infekcji

Białe dziąsła u niemowlaka będące objawem grzybicy, to sprawa wymagająca zwiększonej troski o codzienną higienę. Jama ustna niemowlaka wymaga pielęgnacji jeszcze zanim pojawią się zęby. Pediatrzy zalecają by codziennie oczyszczać ją poprzez przemywanie. Można do tego użyć jałowego gazika (sprawdza się o wiele lepiej niż wacik, który może zostawiać włókna-niteczki). Owinąwszy go sobie wokół palca – łatwo oczyścisz dziąsła i policzki malucha.

Pleśniawki u dziecka, która objawia się białym nalotem na dziąsłach i języku, nie należy ignorować. Rozwój drożdżaków w jamie ustnej może wywoływać silne podrażnienia i ból gardła. Dlatego jeśli domowe sposoby nie pomagają – skonsultuj się z pediatrą. Być może konieczne będzie zastosowanie leków.

Białe dziąsła u niemowlaka

Białe dziąsła u niemowlaka – jak zapobiegać?

Jeśli białe dziąsła mają związek z ząbkowaniem – to naturalny etap i nic nie musisz robić. Po wyrżnięciu się zębów wygląd dziąseł powróci do normy. Pamiętaj jednak o kształtowaniu dobrych nawyków od samego początku. Wybierz nowoczesną szczoteczkę dla dziecka, która może być stosowana już od pierwszych mleczaków.

Produkty powiązane

W utrzymaniu zdrowych ząbków Twojego dziecka pomogą preparaty o łagodnym smaku. Pamiętaj, że bezpieczne pasty do zębów dla niemowląt zawierają odpowiednie dawki substancji aktywnych, które muszą mieć niższe stężenie niż w produktach dla dorosłych. W naszym sklepie znajdziesz także pasty, które nie zawierają fluoru.

Produkty powiązane

Zapobieganie zakażeniom grzybiczym jamy ustnej u dziecka jest możliwe i warto dołożyć starań, by uniknąć tej nieprzyjemnej infekcji. Należy pamiętać o:

  • higienie rąk zarówno u malucha, jak i u opiekunów
  • dbałości o sterylności akcesoriów (gryzaków, smoczków itp.)
  • codziennym delikatnym oczyszczaniu jamy ustnej

Białe dziąsła u niemowlaka - przyczyny

W rzadkich przypadkach skłonność do pleśniawki może wynikać z innych problemów zdrowotnych, takich jak:

  • osłabienie odporności
  • niedobory witamin i minerałów
  • zaburzenia mikroflory (jako skutek uboczny leków)

Jeżeli mimo prawidłowej higieny jamy ustnej zakażenie grzybicze nawraca – zwróć się o poradę do specjalisty.
 
 

 


Bibliografia:
 

  1. E. Brecher, C. Lewis, Infant Oral Health [w:] Pediatric Clinics of North America 2018 Oct;65(5)
  2. Y. Wagner, R. Heinrich-Weltzien, Risk factors for dental problems: Recommendations for oral health in infancy [w:] Early human development 2017 Nov:114
  3. A. Lopes, V. Cardoso, L. Moreira, J. Ramos-Jorge, M. Ramos-Jorge, I. Fernandes, Effect of oral hygiene in infants before dental eruption on Candida spp. colonization and the occurrence of oral candidiasis: A randomized clinical trial [w:] Journal of Clinical and Experimental Dentistry 2023 Nov 1;15(11)

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię