Które zęby wychodzą pierwsze u dziecka? Poradnik

Dla rodziców pojawienie się pierwszych ząbków u ich maluszka jest niezwykle ważnym momentem. To kolejny krok w rozwoju dziecka, który wiąże się nie tylko z radością, ale także z nieco trudniejszymi chwilami, gdyż wychodzenie zębów może być dla niemowlaka dość bolesnym procesem. Zrozumienie tego, które zęby wychodzą jako pierwsze i jak przebiega ten etap, pozwala rodzicom lepiej przygotować się na tę fazę rozwoju dziecka. W tym poradniku omówimy, które zęby zazwyczaj pojawiają się jako pierwsze u niemowląt, jakie mogą towarzyszyć temu objawy i jak je łagodzić.


Najważniejsze infromacje:

 

Typowy harmonogram wyrzynania zębów

Niemowlęce zęby zaczynają się rozwijać już w okresie życia płodowego, ale nie pojawiają się od razu po urodzeniu. Wszystko zaczyna się od ząbków mlecznych, które będą towarzyszyć dziecku przez pierwsze lata jego życia. Typowy harmonogram wyrzynania zębów mlecznych jest następujący:

 • Dolne pierwsze siekacze można zaobserwować zazwyczaj w okolicach 6.-10. miesiąca życia dziecka. Jest to pierwszy ząb, który wychodzi i zazwyczaj sygnalizuje początek etapu wyrzynania zębów. Górnego pierwszego siekacza można zauważyć w okolicach 8.-12. miesiąca życia. Wychodzi on nieco później niż dolna „jedynka”.
 • Drugie siekacze pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 9. a 16. miesiącem życia. Może to być dość bolesny moment dla dziecka, ponieważ „dwójki” są większe niż przednie.
 • Dolne kły pojawiają się około 17.-23. miesiąca życia. To zęby, które znajdują się obok drugich siekaczy. Górne kły pojawiają się nieco wcześniej, zazwyczaj w okolicach 16.-22. miesiąca życia.
 • Dolne i górne trzonowce to ostatnie zęby, które wyrzynają się u dziecka. Zazwyczaj pojawiają się między 23. a 33. miesiącem życia.

harmonogram ząbkowania u dziecka

Warto podkreślić, że każde dziecko jest inne i harmonogram ząbkowania u dziecka może się nieco różnić. Nie ma powodu do niepokoju, jeśli niektóre zęby pojawiają się u Twojego dziecka nieco wcześniej lub później niż podano w powyższym harmonogramie.

Objawy wyrzynania zębów

W momencie, gdy ząb zaczyna się przedostawać przez dziąsło, dziecko może doświadczać pewnych objawów. Najczęściej pojawiające się symptomy ząbkowania to:

 • Ból dziąseł - jest to jeden z najczęstszych objawów. Dziecko może być drażliwe, płaczliwe i często wkładać palce do buzi w celu zmniejszenia bólu.
   
 • Ślinienie - wyrzynające się zęby powodują zwiększoną produkcję śliny, co może prowadzić do tego, że dziecko będzie ślinić się bardziej niż zwykle.
   
 • Biegunka i wysypka na skórze - niektóre dzieci mogą doświadczać delikatnej biegunki i wysypki na skórze w trakcie wyrzynania zębów.
   
 • Problemy z zasypianiem - ból i dyskomfort związane z ząbkowaniem mogą wpływać na sen dziecka, powodując trudności z zasypianiem lub częste przebudzenia w nocy.
   
 • Brak apetytu - ból i dyskomfort mogą również wpłynąć na apetyt dziecka, które może uparcie odmawiać jedzenia.

Ważne jest, aby być cierpliwym i wspierać dziecko w trakcie tego procesu. Jeśli jednak objawy są bardzo nasilone lub nie ustępują, warto skonsultować się z pediatrą.


Jak pomóc dziecku w okresie ząbkowania?

Gdy ząbki zaczynają się pojawiać, istnieje kilka sposobów, dzięki którym można pomóc dziecku złagodzić dyskomfort i przetrwać ten czas bezboleśnie

 • Chłodzenie - podawanie dziecku odpowiednich zabawek do gryzienia, które wcześniej schłodzimy w lodówce, pomoże zmniejszyć ból i swędzenie dziąseł.
   
 • Delikatny masaż dziąseł - można delikatnie masować dziąsła dziecka za pomocą czystego palca lub pozwolić na korzystanie ze specjalnych gryzaków z wypustkami.
   
 • Kremy i żele do dziąseł - dostępne są również żele i kremy przeznaczone specjalnie dla dzieci, które łagodzą podrażnienia dziąseł.
   
 • Cierpliwość i wsparcie - w okresie pojawiania się pierwszych ząbków dziecko może wymagać dodatkowej uwagi i wsparcia. Bądźmy cierpliwi i okazujmy maluchowi dużo miłości.

jak pomóc dziecku w okresie ząbkowania

Jakie mogą być przyczyny opóźnionego ząbkowania?

Opóźnione ząbkowanie, czyli sytuacja, gdy dziecko nie ma jeszcze żadnych ząbków w jamie ustnej po przekroczeniu przeciętnego wieku ząbkowania, może być spowodowane różnymi czynnikami. 

1. Dziedziczność 
Czas pojawienia się pierwszych zębów może mieć związek z dziedziczeniem cech genetycznych od rodziców. Jeśli jedno z rodziców również późno ząbkowało, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko odziedziczy tę tendencję.

2. Opóźniony rozwój
Niektóre dzieci ogólnie rozwijają się wolniej niż inne, co może wpłynąć na opóźnione ząbkowanie. Jednak opóźnienie to zazwyczaj jest nieznaczne i zęby wychodzą w miarę upływu czasu.

3. Czynniki zdrowotne
Pewne choroby i warunki zdrowotne mogą wpływać na opóźnienie ząbkowania. Na przykład niedobory witamin i minerałów, takich jak witamina D czy wapń, mogą mieć wpływ na rozwój zębów.

4. Wczesne urodzenie
Dzieci urodzone przed terminem mogą ząbkować później ze względu na niedojrzałość ich układu pokarmowego i endokrynnego.

5. Zaburzenia hormonalne
Zaburzenia hormonalne, takie jak niedoczynność tarczycy, mogą wpływać na proces wyrzynania się zębów, opóźniając go.

opóźnione ząbkowanie

Wyrzynanie zębów to naturalny proces rozwoju każdego dziecka. Chociaż może być to czasami trudne dla maluszka i jego rodziców, to stanowi ważny krok w rozwoju zdrowego uśmiechu. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne i harmonogram wyrzynania zębów może się nieco różnić. Wsparcie, cierpliwość i delikatne łagodzenie objawów bólu są kluczowe podczas tego etapu. Dbanie o pierwsze zęby niemowlaka, ogólną higienę jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty są również ważne dla zachowania zdrowia zębów na dalszym etapie życia dziecka.


Bibliografia:

 1. https://www.livescience.com/which-teeth-come-in-first [dostęp: 29.08.2023]
 2. https://www.babycenter.com/health/teething-and-tooth-care/baby-teething-timeline_10355502 [dostęp: 29.08.2023]
 3. National Library of Medicine [dostęp: 29.08.2023]

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię