Co stosować na ząbkowanie u dzieci?

Ząbkowanie u dzieci jest jednym z etapów rozwoju, który może być trudny zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Proces ten często wiąże się z dyskomfortem, bólem i podrażnieniem dziąseł, co może sprawić, że dziecko staje się niespokojne i drażliwe. W celu złagodzenia objawów związanych z ząbkowaniem istnieje wiele metod i produktów, które mogą przynieść ulgę. Warto poznać różne opcje, aby pomóc dziecku przejść przez ten okres jak najłagodniej.


Najważniejsze informacje:

 

Ból podczas ząbkowania

Ból związany z wychodzeniem zębów u niemowląt może być wyjątkowo uciążliwy dla maluchów i stresujący dla rodziców. W związku z tym, że niemowlęta i małe dzieci nie mogą wyrazić swoich doznań w sposób werbalny, mogą być bardziej niespokojne i wymagające niż zwykle. Zarządzanie bólem związanym z ząbkowaniem może obejmować stosowanie różnych metod łagodzenia dyskomfortu, takich jak żele na ząbkowanie, gryzaki chłodzące, masaże dziąseł oraz leki przeciwbólowe. Ważne jest również, aby monitorować stan zdrowia dziecka i zwracać uwagę na ewentualne objawy poważniejszych problemów, które mogą wymagać konsultacji z pediatrą.
 

Żele na ząbkowanie – z lidokainą czy bez lidokainy
 

Żel na ząbkowanie z lidokainą

Lidokaina to substancja o działaniu miejscowo znieczulającym, wykorzystywana często w preparatach na ząbkowanie. Jej główną funkcją jest łagodzenie bólu poprzez miejscowe znieczulenie obszaru, na którym jest stosowana. Lidokaina działa poprzez blokowanie przewodzenia impulsów nerwowych, co powoduje tymczasową utratę czucia w okolicy aplikacji.

Niestety, lidokaina może powodować szereg działań niepożądanych, szczególnie gdy jest nadmiernie stosowana lub dostaje się do krwiobiegu dziecka. Może to prowadzić do stanów takich jak nudności, wymioty, zawroty głowy, a w skrajnych przypadkach nawet do reakcji alergicznych lub zatrzymania oddechu. Dlatego też, stosowanie preparatów z lidokainą powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta, nie przekraczając zalecanych dawek i częstotliwości aplikacji.
 

Żel na ząbkowanie bez lidokainy

Żele na ząbkowanie bez lidokainy są alternatywą dla rodziców, którzy obawiają się skutków ubocznych związanych z tą substancją. Zawierają one często naturalne składniki roślinne, takie jak rumianek czy aloes, które łagodzą podrażnione dziąsła i zapewniają ulgę dziecku w trakcie ząbkowania, bez ryzyka działania znieczulającego. Jednak, skuteczność tych preparatów może być nieco mniejsza niż tych zawierających lidokainę.

Żele bez lidokainy rzadziej wywołują działania niepożądane, jednak niektóre dzieci mogą wykazywać alergię na poszczególne składniki roślinne. Warto również zwrócić uwagę na ewentualne dodatki, takie jak substancje konserwujące czy barwniki, które mogą również wywoływać reakcje uczuleniowe.

Co stosować na ząbkowanie u dzieci?

Farmakologiczne sposoby na ząbkowanie

Łagodzenie objawów ząbkowania może być wspomagane przez różne produkty farmakologiczne, które mogą przynieść ulgę dziecku oraz pomóc mu w przezwyciężeniu dyskomfortu.
 

Preparaty ziołowe

Preparaty ziołowe na ząbkowanie to produkty farmaceutyczne przeznaczone do łagodzenia dolegliwości związanych z ząbkowaniem u niemowląt i małych dzieci. Zawierają one naturalne wyciągi roślinne o różnorodnym działaniu, pomocne w złagodzeniu dyskomfortu związanego z wyrzynaniem się zębów.

 • Rumianek - posiada właściwości przeciwzapalne i łagodzące, co pomaga zmniejszyć stan zapalny wokół dziąseł.
 • Prawoślaz - jest substancją wykazującą działanie łagodzące i ściągające, co może przynieść ulgę w przypadku podrażnionych dziąseł.
 • Propolis - posiada działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne, co może pomóc w zapobieganiu infekcjom oraz wspomagać proces gojenia się dziąseł.
 • Tymianek - ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co może pomóc w utrzymaniu higieny jamy ustnej oraz zmniejszeniu stanu zapalnego.
 • Goździk - wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, co może pomóc w złagodzeniu bólu i stanu zapalnego związanego z ząbkowaniem.
 • Szałwia - posiada właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne, co może wspomagać oczyszczanie jamy ustnej oraz zapobiegać infekcjom.
 • Szkarłatka - wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, co może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego oraz zapobieganiu infekcjom.
 • Rzewień lekarski - jest substancją wykazującą działanie przeciwzapalne, co może przynieść ulgę w przypadku stanów zapalnych dziąseł.

Preparaty ziołowe na ząbkowanie są przeznaczone do stosowania miejscowego, czyli bezpośrednio na dziąsła dziecka. Ich regularne stosowanie może pomóc w łagodzeniu bólu, redukcji stanu zapalnego i ogólnie przynieść ulgę podczas procesu ząbkowania. Ważne jest wybieranie produktów bez dodatkowych substancji słodzących i sztucznych konserwantów, aby minimalizować ryzyko podrażnień czy reakcji alergicznych.
 

Preparaty homeopatyczne

Preparaty homeopatyczne są to leki bez recepty, które stosuje się w celu łagodzenia dolegliwości związanych z ząbkowaniem u niemowląt. Homeopatia to system medycyny alternatywnej, który opiera się na zasadzie podobieństwa - substancje, które wywołują określone objawy u zdrowej osoby, mogą pomóc w leczeniu podobnych objawów u chorej osoby, jeśli są stosowane w bardzo małych ilościach.

Podstawowa zasada działania preparatów homeopatycznych polega na pobudzaniu naturalnych mechanizmów obronnych organizmu i stymulowaniu procesów samoregulacji. Homeopatyczne leki na ząbkowanie mogą być dostępne w różnych postaciach, takich jak krople doustne, żele do stosowania na dziąsła czy czopki.

Warto zaznaczyć, że choć preparaty homeopatyczne są uważane za bezpieczne, ich skuteczność nie jest jednoznacznie potwierdzona przez naukę i medycynę opartą na dowodach. Niektórzy rodzice wybierają te produkty ze względu na ich naturalne pochodzenie i brak substancji chemicznych, ale zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek leków, w tym preparatów homeopatycznych, u niemowląt i małych dzieci.
 

Leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol i ibuprofen, są często stosowane w celu złagodzenia bólu i gorączki związanego z ząbkowaniem u dzieci. 

 • Paracetamol - jest to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych u dzieci. Działa poprzez blokowanie produkcji prostaglandyn, substancji chemicznych, które są zaangażowane w procesy zapalne i przekazywanie sygnałów bólowych w organizmie. Paracetamol jest powszechnie dostępny w postaci syropów, czopków doodbytniczych i tabletek rozpuszczalnych. Jest stosowany w celu złagodzenia różnych rodzajów bólu, w tym bólu związanego z ząbkowaniem, oraz w celu obniżenia gorączki.
   
 • Ibuprofen - jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który również działa poprzez hamowanie produkcji prostaglandyn. Oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, ibuprofen wykazuje także działanie przeciwzapalne, co może być korzystne w przypadku ząbkowania, gdy wokół wyrzynającego się zęba występuje stan zapalny. Ibuprofen jest dostępny w postaci syropów oraz czopków doodbytniczych dla niemowląt i dzieci.

Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen mogą być stosowane u niemowląt już od pierwszego dnia życia w odpowiednich dawkach i zgodnie z zaleceniami lekarza lub zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Farmakologiczne sposoby na ząbkowanie

Domowe sposoby na ząbkowanie

 • Masaż dziąseł - delikatne masowanie dziąseł silikonową szczoteczką do zębów dla niemowląt lub czystym palcem może pomóc w złagodzeniu bólu i dyskomfortu. Pamiętaj jednak, aby masować dziąsła delikatnie, aby uniknąć dodatkowego podrażnienia.

  Produkty powiązane


   
 • Chłodzenie - schłodzone gryzaki lub pieluszki umieszczone w lodówce przez kilka minut mogą przynieść ulgę poprzez złagodzenie bólu i swędzenia. Dziecko może gryźć schłodzone przedmioty, co może pomóc w masowaniu dziąseł i zmniejszeniu dyskomfortu.
   
 • Okłady z ziół - napary z ziół, takich jak rumianek czy szałwia, mogą być stosowane jako okłady na dziąsła, aby złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny. Możesz namoczyć chusteczkę lub gazę w chłodnym naparze ziołowym i delikatnie przyłożyć do dziąseł dziecka przez kilka minut. Upewnij się, że napar jest schłodzony do odpowiedniej temperatury, aby uniknąć poparzenia.

Pamiętaj, że każde dziecko może reagować inaczej na różne metody łagodzenia bólu związanego z ząbkowaniem. Warto eksperymentować z różnymi metodami, aby znaleźć te, które najlepiej działają dla Twojego dziecka. 

 

Bibliografia:

 1. https://www.nhs.uk/conditions/baby/babys-development/teething/tips-for-helping-your-teething-baby/
 2. https://www.chla.org/blog/advice-experts/tips-teething-pain-whats-safe-and-whats-not
 3. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/teething/art-20046378

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię