Ząbkowanie u dziecka – objawy i sprawdzone sposoby na ząbkowanie

Pierwszy ząbek u dziecka to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w życiu młodych rodziców. Mimo że jest to bardzo wzruszający i pamiętny czas, wiąże się on również z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jest to zatem wyzwanie nie tylko dla malucha, ale również dla rodziców, którzy dokładają wszelkich starań by umilić ten trudny okres. Jak rozpoznać, że moment wyrzynania się zębów już się rozpoczął? Jakich objawów się spodziewać i w jaki sposób na nie reagować? Czy istnieją sposoby na bolesne ząbkowanie? Znajdź odpowiedź na nurtujące pytania!


Spis treści:

Kiedy dzieci ząbkują? 

Nie można jednoznacznie określić tego, kiedy dziecko zacznie ząbkować. Tak jak ogólny rozwój malucha, jest to kwestia bardzo indywidualna. Z reguły jednak pierwsze ząbki zaczynają pojawiać się między 5. a 8. miesiącem życia. Zdarza się jednak, że rodzice zauważają wyrzynające się zęby już w 2. miesiącu, podczas gdy inni muszą czekać na ten moment do 1. roku życia. Z tego też względu nie warto porównywać stanu uzębienia u niemowlaków w tym samym wieku. Nie należy się również zamartwiać, jeśli pojawienie się pierwszego zęba się opóźnia – prędzej czy później nadejdzie ten oczekiwany czas. Co ciekawe, moment ząbkowania jest w 70% uwarunkowany genetycznie. Wpływ na niego mają również czynniki środowiskowe oraz paragenetyczne.

ząbkowanie u dzieci 

Ze względu na czas pojawienia się pierwszego zęba, wyróżnić można kilka grup ząbkowania:

 • przedwczesne – zęby wrodzone i noworodkowe,
 • wczesne – między 2. a 4. miesiącem,
 • o czasie – między 5. a 8. miesiącem,
 • opóźnione – między 9. a 12. miesiącem,
 • późne – po 12. miesiącu.

Fazy ząbkowania

Chociaż ząbkowaniem nazywamy powszechnie widoczne pojawianie się zębów u dziecka, proces ten rozpoczyna się już dużo prędzej. Zawiązki zębów mlecznych są obecne już w 6.-7. tygodniu życia płodowego. Ze względu na to, że proces wyrzynania się zębów jest czasochłonny, można wyróżnić trzy etapy, które prowadzą finalnie do osiągnięcia funkcjonalnej pozycji zgryzowej:

 • faza przederupcyjna – wewnątrzkostny wzrost i przesuwanie się zęba,
 • faza erupcyjna – przecinanie błony śluzowej dziąsła,
 • faza poerupcyjna – nadkostny wzrost i funkcjonowanie zębów.

Kalendarz ząbkowania

Mleczne uzębienie składa się w 20 zębów, a proces ich pojawia się jest rozłożony w czasie. Poszczególne zęby wyrzynają się stopniowo, co ciekawe, najczęściej w tej samej kolejności u wielu dzieci. Z tego względu możliwe było stworzenie kalendarza ząbkowania. Przedstawia on orientacyjny czas oraz kolejność w jakiej pojawiać będą się dane zęby. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to schemat poglądowy oraz uśredniony i nie zależy traktować wszelkich odchyleń jako nieprawidłowości.

Zobacz >> jaka szczoteczka elektryczna dla chłopca?

ząbkowanie u dzieci

Zatem według kalendarza ząbkowania, zęby mleczne u dziecka pojawiają się w następującej kolejności:

 • dolne pierwsze siekacze – 6.-10. miesiąc,
 • górne pierwsze siekacze – 8.-12. miesiąc,
 • dolne drugie siekacze – 10.-16. miesiąc,
 • górne drugie siekacze – 9.-13. miesiąc,
 • dolne kły – 17.-23. miesiąc,
 • górne kły – 16.-22. miesiąc,
 • dolne pierwsze trzonowce – 14.-18. miesiąc,
 • górne pierwsze trzonowce – 13.-19. miesiąc,
 • dolne drugie trzonowce – 23.-31. miesiąc,
 • górne drugie trzonowce – 25.-33. miesiąc.

kalendarz ząbkowania dziecka

Objawy ząbkowania 

Proces ząbkowania jest dość długotrwały oraz żmudny. Dzieci w tym czasie doświadczać mogą wielu nieprzyjemnych objawów. Nie jest to jednak zasada, ponieważ u każdego okres ten przebiega w całkowicie inny sposób. 

Zazwyczaj dziecko w tym czasie wydziela znacznie więcej śliny niż zwykle. Może to prowadzić do podrażnienia skóry wokół ust. Może próbować również złagodzić dyskomfort wywołany wyrzynaniem się zębów poprzez gryzienie i żucie różnych przedmiotów, począwszy od palców, gryzaki, po zabawki. Zaobserwować można również, że dziąsła są czerwone, opuchnięte i bolesne. Niektóre dzieci mogą doświadczać nawet lekkiego krwawienia dziąseł.

Ząbkowanie może powodować dyskomfort i ból, co może prowadzić do niepokoju i drażliwości u dziecka. Może mieć ono trudności z zasypianiem lub być bardziej niespokojne niż zwykle. Niektóre dzieci mogą mieć mniej apetytu podczas ząbkowania. Ból i dyskomfort mogą sprawić, że jedzenie stanie się mniej przyjemne.

Zobacz >> jak dbać o zęby niemowlaka?

ząbkowanie u dzieci

Jak radzić sobie z ząbkowaniem u dziecka?

 1. Chłodzenie

  Zastosowanie schłodzonych gryzaków może pomóc złagodzić ból i świąd dziąseł. Upewnij się, że gryzak jest odpowiednio schłodzony, ale nie zamrażaj go, aby uniknąć zbyt dużego zimna, które spowodować może wystąpienie skurczu naczyń krwionośnych dziąseł.
   
 2. Delikatny masaż

  Możesz delikatnie masować dziąsła dziecka, stosując specjalną szczoteczkę nakładaną na palec lub gryzaki z wypustkami. Lekkie naciskanie na dziąsła może pomóc złagodzić dyskomfort.
   
 3. Bezpieczne zabawki do żucia

  Zapewnienie dziecku bezpiecznych zabawek do żucia może pomóc w łagodzeniu dyskomfortu związanego z ząbkowaniem. Wybierz gryzaki przeznaczone specjalnie do tego celu, które są odpowiednio zabezpieczone i łatwe do trzymania.
   
 4. Środki łagodzące ból dziąseł

  W niektórych przypadkach pediatra może zalecić stosowanie specjalnych żeli lub maści łagodzących ból dziąseł. Dostępne są one w naszej ofercie i potrafią szybko oraz skutecznie złagodzić dolegliwości bólowe. Zawierają najczęściej substancje znieczulające oraz wyciągi roślinne, np. z rumianku, szałwii czy tymianku.

  Produkty powiązane


   
 5. Komfort i bliskość

  Daj dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfortu, oferując mu więcej czasu na przytulanie i bliskość. Może to pomóc w rozproszeniu uwagi dziecka od bólu i dyskomfortu. Pamiętaj, że ząbkowanie może być trudnym okresem dla dziecka, dlatego ważne jest, aby być cierpliwym i wyrozumiałym. Daj swojemu dziecku czas i wsparcie, aby przejść przez ten etap.

Sprawdź >> kiedy wypadają mleczaki?

 

Bibliografia:

https://www.babycenter.com/health/teething-and-tooth-care/baby-teething-timeline_10355502

https://www.nhs.uk/conditions/baby/babys-development/teething/tips-for-helping-your-teething-baby/

https://www.healthline.com/health/parenting/natural-teething-remedies#Amber,-with-Caution

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię