Aparat ortodontyczny a dieta

Każdy z nas chce cieszyć się pięknym, zdrowym i równym uśmiechem. Jak wiadomo, nie każdy ma co do tego naturalne predyspozycje. Na szczęście ortodoncja daje nam obecnie możliwości do leczenia nieprawidłowości zgryzu i wyrównywania zębów. Służy do tego aparat ortodontyczny. Korzystanie z niego wiąże się natomiast z pewnymi zmianami w stylu życia. Należy nauczyć się jak odpowiednio szczotkować zęby oraz jak dbać o aparat ortodontyczny. Zmianie ulega również dieta. Ma ona ogromny wpływ na stan naszego uzębienia oraz kondycję aparatu. Niektóre składniki pokarmowe mogą np. prowadzić do rozwoju próchnicy lub do mechanicznego uszkodzenia elementów. Zatem jak powinna wyglądać dieta podczas korzystania z aparatu ortodontycznego?


Spis treści:

Czym jest aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny to urządzenie stosowane w ortodoncji, dziedzinie stomatologii zajmującej się diagnozowaniem, zapobieganiem i leczeniem nieprawidłowości zgryzu oraz wyrównania wad zębów. Głównym celem aparatu ortodontycznego jest poprawa estetyki i funkcji jamy ustnej. Aparat ortodontyczny działa poprzez wywieranie nacisku na zęby i stopniową korektę ich położenia. Leczenie z użyciem aparatu ortodontycznego może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od stopnia wady zgryzu i indywidualnych potrzeb pacjenta.

Produkty powiązane

Chociaż aparat ortodontyczny pomaga pacjentom w uzyskaniu pięknego i równego uśmiechu, wymaga on również specjalnego traktowania. Niezwykle istotna jest jego odpowiednia pielęgnacja, a także wdrożenie specjalnych zasad żywieniowych. Po założeniu aparatu na zęby, może zatem zmienić się Twoja dieta.

aparat ortodontyczny a dieta

Jak powinna wyglądać dieta podczas korzystania z aparatu ortodontycznego? 

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego należy zwracać uwagę na swoją dietę, aby uniknąć potencjalnych problemów i zminimalizować ryzyko uszkodzenia aparatu. Specjalna dieta będzie również pomocna w pierwszej fazie leczenia, kiedy duży nacisk na zęby wywoływać może ich wrażliwość oraz ból. W wielu przypadkach aparat ortodontyczny wymaga wykluczenia produktów, które powodować mogą wszelkie przebarwienia. Ma to jednak wyłącznie podłoże estetyczne. Zatem jak powinna wyglądać dieta podczas korzystania z aparatu?

 1. Ogranicz spożycie twardych pokarmów

  W swojej zmienionej diecie unikaj twardych pokarmów, takich jak orzechy, marchewki czy jabłka, które mogą uszkodzić zamki lub druty aparatu. Nie oznacza to, że musisz całkowicie zrezygnować ze spożywania ulubionych przekąsek. Możesz natomiast zmienić ich konsystencję, np. poprzez ścieranie lub pokrojenie na mniejsze kawałki. Nie zaleca się jedzenia np. jabłka w całości, ponieważ trudne do ogryzienia kawałki mogą spowodować mechaniczne uszkodzenie aparatu lub odklejenie zamków.

 2. Unikaj pokarmów klejących się do zębów

  Niektóre pokarmy, takie jak karmelki czy żelki, mogą się przyklejać do aparatu ortodontycznego i utrudniać jego czyszczenie. Mają one tendencję do zatrzymywania się w szczelinach aparatu, przez co powodują dyskomfort i utrudniają zachowanie higieny jamy ustnej. Staraj się unikać takich produktów lub jeśli zdecydujesz się na ich spożycie, dokładnie umyj zęby i aparat ortodontyczny po posiłku.

 3. Ograniczaj spożycie słodyczy

  Spożywanie dużej ilości słodyczy, w tym  napojów gazowanych i innych słodzonych napojów, może zwiększać ryzyko rozwoju próchnicy i powstawania osadu na zębach. Ponadto, substancje słodzące w napojach gazowanych mogą powodować przebarwienia na elementach aparatu ortodontycznego. Wybieraj do swojej diety zdrowsze opcje, takie jak woda, herbata bez cukru i świeże owoce. W przypadku słodzonych napojów pij przez słomkę, by zmniejszyć kontakt płynu z zębami.

 4. Jedz miękkie pokarmy

  Jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort związany z aparatem ortodontycznym, pomocne może okazać się spożywanie miękkich pokarmów. Jest to szczególnie przydatne po każdym naciągnięciu drucików w aparacie, kiedy to zęby są szczególnie wrażliwe. W tym przypadku dieta powinna bazować na miękkich, półpłynnych lub płynnych produktach, które nie wymagają odgryzania. Obejmują one gotowane warzywa, ryż, makaron, zupy, miękkie owoce, jogurt, jajka i delikatne mięso.

 5. Uważaj na barwiące produkty

  Niektórzy pacjenci skarżą się na silnie barwiącą żywność oraz napoje. Wino, kawa, herbata, czerwone buraki, jagody, wiśnie, kurkuma i curry czy inne produkty o intensywnym zabarwieniu mogą zmieniać kolor ligatur. To gumeczki za pomocą których mocuje się metalowy łuk do zamków ortodontycznych. Nie wpływa to na skuteczność leczenia, jednak znacznie obniża estetykę. Pomocne w tej kwestii może okazać się rezygnacja z barwiących produktów lub wybór kolorowych ligatur w ciemnych odcieniu.

 6. Zrezygnuj z gumy do żucia

  Gumy do żucia mają lepką konsystencję, która może łatwo przyklejać się do elementów aparatu ortodontycznego, takich jak zamki i druty. To utrudnia ich czyszczenie i może prowadzić do gromadzenia się resztek gumy, a co za tym idzie, również bakterii na aparacie. Żucie gumy może powodować także przesunięcie lub uszkodzenie elementów aparatu ortodontycznego, co wiąże się z niezbędną pomocą ortodonty.

 

aparat ortodontyczny a dieta

Starannie szczotkuj zęby i czyść aparat po posiłku

Higiena jamy ustnej jest szczególnie ważna podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Pamiętaj, aby po każdym posiłku dokładnie szczotkować zęby i czyścić aparat ortodontyczny. Używaj miękkiej szczoteczki do zębów i specjalnej szczoteczki ortodontycznej, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo, używaj nici dentystycznej lub międzyzębowych szczoteczek, aby oczyścić przestrzenie między zębami. Zobacz 7 wskazówek jak myć zęby z aparatem ortodontycznym.

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię