Aparat ortodontyczny a ciąża - 5 faktów

Aparat ortodontyczny a ciąża – czy te dwie sprawy stoją w sprzeczności? To zależy od momentu, w którym o tym rozmawiamy. Trochę inaczej sytuacja wygląda gdy zaszłaś w ciążę w trakcie leczenia ortodontycznego. Czy można założyć aparat na zęby w trakcie ciąży? Sprawdźmy.


Najważniejsze informacje o aparacie na zęby w ciąży:

Aparat ortodontyczny w ciąży – przygotowanie do leczenia

Zastanawiasz się czy możesz założyć aparat ortodontyczny będąc w ciąży? Lekarze odradzają takie postępowanie. Wynika to przede wszystkim z koniecznych przygotowań, które poprzedzają założenie aparatu u ortodonty. Zaplanowanie leczenia ortodontycznego wiąże się z wykonaniem zdjęć rentgenowskich (tzw. zdjęcia pantomograficzne), których ciężarna nie powinna robić. 

Fakt 1 - wykonywanie zdjęć RTG może mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka

Fakt 2 - w trakcie ciąży niewskazane jest usuwanie zębów (wpływ znieczulenia + powikłania w wyniku infekcji)

Założenie aparatu ortodontycznego dość często wiąże się z koniecznością usunięcia jakichś zębów. Podczas ciąży nie zaleca się przeprowadzania ekstrakcji z powodu możliwego wpływu znieczulenia. Dodatkowo po usunięciu zęba istnieje ryzyko rozwoju infekcji, co także jest niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Proste zęby w pięknym uśmiechu są bez wątpienia ważne. Jednak nie jest to sprawa priorytetowa dla życia i zdrowia. Dlatego jeśli wpadłaś na pomysł leczenia ortodontycznego w czasie ciąży – odłóż tę decyzję. Po przyjściu dziecka na świat możesz bez problemu wrócić do swoich planów.

aparat ortodontyczny a ciąża

Aparat ortodontyczny a ciąża – czy muszę zdjąć aparat?

Dowiedziałaś się o ciąży w trakcie leczenia ortodontycznego i nie wiesz czy powinnaś zrezygnować z aparatu? Nie ma takiej konieczności. Jeżeli czujesz się dobrze - można kontynuować leczenie. Gdy aparat jest założony, czekają Cię wizyty kontrolne u ortodonty, które nie oddziałują w żaden sposób na zdrowie dziecka. Sama obecność aparatu na zębach nie ma wpływu na przebieg ciąży.

Fakt 3 - nie musisz zdejmować aparatu jeśli zaszłaś w ciążę

Noszenie aparatu ortodontycznego w ciąży – możliwe problemy

Noszenie aparatu ortodontycznego w ciąży, choć nie sprowadza zagrożenia zdrowotnego, może stać się jednak pewną niedogodnością. To jednak jest uzależnione od samopoczucia konkretnej kobiety. Leczenie ortodontyczne wymaga pewnej zmiany nawyków i szczególnej staranności w dbaniu o aparat ortodontyczny.

Fakt 4 - aparat ortodontyczny może sprawiać kłopoty podczas ciąży

Zmiany hormonalne oraz reakcje ze strony przewodu pokarmowego u ciężarnej mogą spowodować następujące problemy:

  • Wrażliwość zębów

W trakcie ciąży może występować zjawisko nadwrażliwości zębiny. Powodem tego bywają wymioty. Kwas żołądkowy, który podczas tych przykrych symptomów ciąży ma kontakt z zębami, ma negatywny wpływ na szkliwo. Narusza je, tworzy szczeliny, a to w konsekwencji sprawia, że zęby stają tkliwe, reagują na niską i wysoką temperaturę. Bóle zębów pojawiają się podczas spożywania słodkich produktów.

Produkty powiązane

Jeżeli dotyczą Cię te problemy – mamy kilka porad:

Ø  Używaj pasty przeznaczonej dla wrażliwych zębów. Polecamy SensiKIN, która uszczelnia i wzmacnia szkliwo. To zapobiega nadmiernym reakcjom zębów na bodźce.

Ø  Jeśli dokuczają Ci wymioty – odczekaj z umyciem zębów pół godziny od chwili gdy ustaną.

Ø  Wieczorem używaj pasty do zębów o wysokim stężeniu fluoru, by wspomóc regenerację szkliwa. Dobrym wyborem będzie pasta Curaprox Enzycal.

  • Bolesność dziąseł

Niektóre kobiety doświadczają w trakcie ciąży osłabienia (może to wynikać ze zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i minerały). Czasem objawia się to wypadaniem włosów i gorszą kondycją skóry, a kiedy indziej oznacza to obrzęk dziąseł. Dodatkowo mechanizm działania aparatu ortodontycznego powoduje nacisk, co potęguje tkliwość dziąseł. Sprawdź także jak myć zęby z aparatem ortodontycznym.

W takiej sytuacji pomaga pasta zawierająca składniki łagodzące obrzęk. Wypróbuj KIN Gingival z alantoiną i pantenolem, które wzmacniają dziąsła i redukują podrażnienia. Inną pastą często wybieraną przez kobiety w ciąży jest Vitis gingival, która zawiera prowitaminę B5 i mleczan cynku (zmniejszający krwawienie dziąseł).

aparat ortodontyczny a ciąża

  • Skłonność do mdłości podczas mycia zębów

Noszenie aparatu ortodontycznego wymaga dużej dyscypliny i higienicznych restrykcji. Obecność na powierzchni zębów zamków i drutów stanowi przestrzeń, w której łatwo gromadzą się pozostałości jedzenia. Podczas leczenia ortodontycznego trzeba poświęcać dużo uwagi na mycie zębów.

Może zainteresuje Cię także >> leczenie zębów podczas ciąży - 7 faktów

Niektóre kobiety podczas ciąży wykazują wysoką wrażliwość, a szczotkowanie zębów wywołuje u nich odruch wymiotny. To może uprzykrzać codzienną higienę. Jeśli dotyczy Ciebie ta dolegliwość – zacznij używać szczoteczki sonicznej, która skutecznie czyści zęby bez naruszania dziąseł. Zasada działania takiej szczoteczki nie wymaga nacisku ani szczególnego manewrowania w jamie ustnej. To wszystko sprawia, że codzienne mycie zębów będzie mniej drażniące.

Mdłości podczas mycia zębów mogą być spowodowane smakiem pasty. Można wówczas wypróbować preparaty, których aromat będzie przyjemniejszy. Wypróbuj pastę OrthoKIN truskawka - mięta. Owocowy smak może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Produkty powiązane

Ciąża a aparat ortodontyczny – skonsultuj się ze specjalistą

Aparat ortodontyczny, jeśli został założony przed rozpoczęciem ciąży, nie stanowi sam w sobie przeszkody. Pamiętajmy jednak, że każda kobieta przechodzi ciążę inaczej. Indywidualne uwarunkowania, zmiany hormonalne i inne towarzyszące ciąży dolegliwości mogą się odbijać na leczeniu ortodontycznym. Jeżeli trudności typowe dla tego czasu są dla bardzo uciążliwe – należy rozważyć ściągnięcie aparatu.

Fakt 5 - Jeśli aparat ortodontyczny pogarsza Twoje samopoczucie w trakcie ciąży i potęguje dyskomfort - możesz z niego zrezygnować

Dylemat aparatu ortodontycznego w trakcie ciąży najlepiej omówić z lekarzem zajmującym się Twoim przypadkiem. Kontynuowanie procesu korekcji wad zgryzu i wad zębów za wszelką cenę? To nie jest dobra decyzja. Jeśli ból dziąseł i nadwrażliwość zębów powodują codzienną drogę przez mękę – czasem lepiej odpuścić i zrezygnować a aparatu.

 

Bibliografia:

J. Giglio, S. Lanni, D. Laskin, N. Giglio, Oral health care for the pregnant patient [w:] Journal Canadian Dental Association 2009 (dostęp: 28.06.2023).

E. Hartnett, J. Haber, B. Krainovich-Miller, A. Bella i inni, Oral Health in Pregnancy (dostęp: 28.06.2023).

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię