Skaling zębów – na czym polega?

Skaling jest dość prostym zabiegiem dentystycznym, polegającym na usunięciu kamienia nazębnego i innych osadów z powierzchni zębów. Może być wykonany na kilka sposobów. Sprawdź jakie są rodzaje skalingu i efekty po. Z tego artykułu dowiesz się także ile kosztuje skaling.


Skaling zębów - co trzeba wiedzieć?

Dlaczego wykonuje się skaling zębów?

Skaling należy do profesjonalnych procedur w ramach higienizacji zębów. To jedna z kilku istniejących metod usuwania uciążliwych nalotów, które przyczyniają się do pogorszenia estetyki uśmiechu. Jak do tego dochodzi? Wskutek mineralizacji płytki nazębnej, tworzy się trudny do usunięcia kamień nazębny. Jest on przyczyną:

 • widocznych żółto-brązowych nalotów
 • rozwoju chorób przyzębia
 • zwiększonego ryzyka próchnicy
 • nieprzyjemnego zapachu z ust (porównaj to z halitozą)

Kamień nazębny sprzyja namnażaniu się bakterii, które powodują stan zapalny w jamie ustnej. Dlatego bardzo ważne jest, by nie zaniedbywać tej kwestii.

Brak fachowego usunięcia osadów przez dentystę, spowoduje tylko pogłębianie się problemów. Najczęstszą konsekwencją zaniedbań w tym zakresie jest powstanie kieszonek dziąsłowych.

Skaling zębów

Jak przeprowadzany jest skaling zębów?

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu skalingu, dentysta musi dokonać oceny stanu jamy ustnej pacjenta. W zależności od tego jak duże są złogi i w jaki sposób są umiejscowione, można wykonać:

 • skaling naddziąsłowy – stosunkowo łatwy i szybki do przeprowadzenia, gdy kamień znajduje się powyżej linii dziąseł.
 • skaling poddziąsłowy – nieco bardziej czasochłonny, ze względu na gromadzenie się kamienia poniżej linii dziąseł. Problemem jest trudniejsza dostępność oraz z reguły kamień wykazuje większą twardość. Wymaga wnikliwego badania w celu dokładnego zlokalizowania zmian. Jeżeli stopień zaawansowania złogów sprawia, że skaling poddziąsłowy nie przynosi oczekiwanych rezultatów, specjalista zaleci kiretaż.

W obu przypadkach mogą być wykorzystane różne techniki i metody. Wybór metody zależy od specyfiki uzębienia pacjenta i ogólnego stanu jamy ustnej.

Skaling – jakimi metodami jest wykonywany?

Istnieje kilka metod, którymi przeprowadza się skaling:

1. Skaling manualny – polega w istocie na mechanicznym zeskrobaniu kamienia nazębnego przy użyciu precyzyjnego narzędzia.

2. Skaling mechaniczny – wykonywany przy pomocy frez.

3. Skaling dźwiękowy – rozbija osady za pomocą fal dźwiękowych z zakresu 6-8 kHz.

4. Skaling ultradźwiękowy – wykonywany przy użyciu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości.

5. Skaling laserowy – jedna z najnowocześniejszych i najmniej inwazyjnych metod przy użyciu dentystycznego lasera nazywanego skalerem jagowo-erbowym.

6. Skaling chemiczny – wykonywany z użyciem roztworu 30% perhydrolu – nadtlenku wodoru rozpuszczonego w wodzie. Substancja ta nałożona na zęby powoduje rozpuszczenie kamienia nazębnego. Następnie jamę ustną przepłukuje się wodą.

Skaling zębów - cena

Bardzo często skaling jest przeprowadzany w połączeniu z piaskowaniem – jeden i drugi zabieg znakomicie się uzupełniają. Być może Twój stomatolog zaleci Ci po ich wykonaniu również fluoryzację, która wzmocni szkliwo.

Skaling – przed i po. Jakie efekty przynosi zabieg?

Po skalingu możemy spodziewać się całkowitego usunięcia kamienia nazębnego. Zęby stają się gładkie i rozjaśnione, ponieważ zabieg ten znakomicie usuwa nie tylko brązowe osady, ale też powierzchniowe przebarwienia powstające na zębach z powodu herbaty, wina, kawy i papierosów. Usunięcie kamienia nazębnego wraz z bakteriami korzystnie wpływa również na świeżość oddechu.

Produkty powiązane

Po skalingu przez około trzy godziny należy powstrzymać się od picia i jedzenia. Dotyczy to również palenia papierosów. Powyższe czynniki mogą przyczynić się do stworzenia przebarwień.

Skaling zębów przed i po

Wskazania do skalingu

Najczęstszym wskazaniem do regularnego skalingu są problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej. Powodów jest kilka:

 • wady zgryzu – nieprawidłowe ukształtowanie uzębienia powoduje liczne problemy, w tym także duże stłoczenie zębów. Dotarcie do każdego miejsca przy pomocy szczoteczki jest czasem niemożliwe, stąd skłonność do nawracających złogów.
 • nieprawidłowa technika szczotkowania – osoby posługujące się szczoteczką manualną nie zawsze mają opanowaną właściwą technikę. Z tego powodu myją zęby mniej skutecznie przez nieświadome pomijanie niektórych partii łuków zębowych. Cennych wskazówek odnośnie techniki mycia zębów udzieli dentysta lub higienistka stomatologiczna.
 • błędy i zaniedbania w higienie jamy ustnej – dużo większe prawdopodobieństwo powstawania kamienia nazębnego występuje u osób, które używają jedynie szczoteczki i pasty. Brak w codziennych nawykach akcesoriów takich jak nić dentystyczna, jest przyczyną niedokładnego oczyszczania zębów.
 • wadliwie wykonane plomby lub protezy – podobnie jak w przypadku wad zgryzu, problemem jest brak możliwości dotarcia do całej powierzchni uzębienia. Źle wykonana plomba lub proteza może tworzyć zagłębienia i szczeliny, w których łatwo osadza się kamień.

Czasem skłonność do powstawania kamienia nazębnego ma związek ze składem i ilością śliny. To może być uwarunkowane genetycznie lub wynikać ze schorzeń ślinianek.

 

Sprawdź przydatne akcesoria do protez i aparatów ortodontycznych

 

 

Czy skaling jest bolesny?

Skaling zazwyczaj nie jest bolesny, ale u niektórych pacjentów może powodować dyskomfort. Nieprzyjemne odczucia występują u osób z nadwrażliwością zębów. Jeśli zachodzi taka konieczność, dentysta może zastosować do skalingu znieczulenie miejscowe.

Przeciwwskazania do skalingu

Istnieje kilka przeciwwskazań do skalingu lub do jego konkretnych rodzajów. Skaling ultradźwiękowy nie powinien być wykonywany u pacjentów:

 • w ciąży
 • z owrzodzeniami jamy ustnej
 • z zaawansowaną osteoporozą
 • z odklejeniem się siatkówki oka
 • z odsłoniętymi kieszonkami dziąsłowymi
 • z niektórymi chorobami kardiologicznymi
 • mających rozrusznik serca
 • korzystających z implantów słuchowych (starszego typu)
 • z nowo wyrżniętymi zębami stałymi
 • mających zaburzenia krzepnięcia krwi

Przeciwwskazaniem do skalingu są także schorzenia układu odpornościowego i nieleczona cukrzyca. W przypadku stanów zapalnych wymagana jest najpierw odpowiednia kuracja antybiotykowa. W przypadku powyższych dentysta zaproponuje alternatywne rozwiązanie.

 

Zobacz  >> ranking antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej

 

 

Skaling – cena

Cena skalingu mieści się w przedziale 150 – 200 zł. Dość często obejmuje to również dodatkowo piaskowanie. Jeśli po zabiegu chcesz wzmocnić zęby i skorzystać od razu z fluoryzacji – cena będzie nieco wyższa.

Czy można uniknąć skalingu zębów?

Choć skaling nie jest problematycznym zabiegiem, to jednak do przyjemności nie należy. Po za tym – jak w każdej kwestii dotyczące zdrowia – lepiej zapobiegać! A zatem odpowiedzmy sobie na pytanie – co możemy zrobić sami, żeby uniknąć skalingu?

1. Używaj szczoteczki sonicznej – intensywne drgania włosia oraz fale dźwiękowe będące istotą tego urządzenia, wykazują niezwykłą skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej.

Produkty powiązane

2. Nitkuj zęby każdego dnia – najtrudniejsze do oczyszczenia są zawsze przestrzenie międzyzębowe. Dobrej jakości nić dentystyczna pozwoli Ci pozbyć się resztek po posiłkach.

Produkty powiązane

3. Płucz usta specjalnym płynem – wprowadzenie do codziennych nawyków płynu do płukania jamy ustnej znacząco ogranicza gromadzenie się kamienia nazębnego. Aktywne składniki zawarte w takich preparatach mają działanie bakteriobójcze. Dodatkowo płyny do płukania pobudzają wydzielanie śliny, co wspiera naturalny mechanizm ochrony zębów.

4. Wypróbuj jak działa irygator do zębów – to nowoczesne urządzenie jest zalecane w wielu sytuacjach, m.in. podczas leczenia ortodontycznego lub przy kłopotach z kieszonkami dziąsłowymi. Silny strumień wody z łatwością oczyszcza szczeliny i zmiękcza płytkę nazębną w linii dziąseł. Różnego typu końcówki pozwalają na komfortowe użytkowanie w każdych warunkach.

Produkty powiązane


 

 

 

Bibliografia:

 1. A. Bonito, K. Lohr, L. Lux, S. Sutton, A. Jackman, L. Whitener, C. Evensen, Effectiveness of antimicrobial adjuncts to scaling and root-planing therapy for Periodontitis [w:] Evidence report technology assessmet (summary) 2004 Jan:(88):1-4 (dostęp: 3.06.2024).
 2. A. Hoffman, R. Marshall, P. Bartold, Use of the Vector scaling unit in supportive periodontal therapy: a subjective patient evaluation [w:] Journal of Clinical periodontology 2005 Oct.32(10) (dostęp: 3.06.2024).
 3. T. Lamont, H. Worthington, J. Clarkson, P. Beirne, Routine scale and polish for periodontal health in adults [w:] The Cochrane Database of Systematic Review 2018 Dec 27;12(12) (dostęp: 3.06.2024).
 4. B. Bonner, L. Young, P. Smith, W. McCombes, J.Clarkson, A randomised controlled trial to explore attitudes to routine scale and polish and compare manual versus ultrasonic scaling in the general dental service in Scotland [w:] BMC Oral Health 2005 Jun 23:5:3 (dostęp: 3.06.2024).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię