Mam żółte zęby mimo mycia – dlaczego? Dentystka objaśnia

Zęby to nasza największa wizytówka, dlatego ich zdrowy i piękny wygląd jest dla nas tak ważny. Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi pacjenci zwracają się do dentysty, są żółte zęby mimo mycia oraz chęć ich wybielenia. Jednak od czego zależy barwa szkliwa? A co najważniejsze, jak je wyczyścić? Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego masz żółte zęby mimo mycia, czytaj dalej – stomatolog Justyna Karp odpowie na Twoje pytania.

Najważniejsze wątki poruszone w tym artykule:

Żółte zęby mimo mycia – przyczyny

Zęby składają się z trzech warstw – od zewnątrz ząb chroni twarde szkliwo, pod nim leży zaś zębina, a w samym centrum znajduje się unerwiona i ukrwiona miazga. Pacjenci myślą, że za niezadowalający wygląd uśmiechu odpowiada szkliwo – jednak w rzeczywistości jest ono przezroczyste. To znajdująca się pod nim zębina nadaje zębom ich barwę.

Kolor zębiny to kwestia przede wszystkim genów, jednak wpływają na niego również czynniki środowiskowe. Naturalną rzeczą jest, że zęby wraz z biegiem lat ścierają się – co roku tracimy średnio 8 mikrometrów szkliwa, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi średnica pojedynczej czerwonej krwinki. To niewiele, jednak z czasem ścieńczenie szkliwa może doprowadzić do widocznego zżółnięcia zębów, mimo ich prawidłowego szczotkowania.

Zdarza się również, że zęby wyraźnie zmieniają swój kolor w krótkim czasie. Taki stan jest wówczas związany z czynnikami zewnętrznymi. Oto najpowszechniejsze przyczyny, dlaczego zęby stają się żółte mimo ich codziennego mycia:

  • Picie barwiących napojów – kawa, herbata i czerwone wino w nadmiarze prowadzą do ściemnienia koloru szkliwa, podobnie jak mocno barwiące posiłki zawierające np. kurkumę.
  • Palenie papierosów – substancje smoliste zawarte w dymie papierosowym osadzają się na zębach i zmieniają ich barwę na ciemniejszą.
  • Suplementacja żelaza w płynie – żelazo w płynie może przylegać do mikroskopijnych wgłębień i nierówności na szkliwie, prowadząc do powstawania nieestetycznych przebarwień.
  • Terapia antybiotykami z grupy tetracyklin – brązowe lub szare przebarwienia na zębach to dobrze opisane działanie niepożądane tych leków. Niestety ich usunięcie może być niemożliwe.
  • Martwy ząb – ząb z infekcją miazgi lub po leczeniu kanałowym, często nabiera szarawej lub nawet sinej barwy. Wówczas zmianą koloru objęty jest jednak tylko pojedynczy ząb.
  • Obecność kamienia nazębnego – wiele pacjentów twierdzi, że ma żółte zęby mimo mycia. Prawda jest jednak taka, że wciąż wiele osób szczotkuje zęby zbyt krótko, zbyt rzadko lub z nieprawidłową techniką. To zaś prowadzi do odkładania płytki oraz kamienia nazębnego, które nadają zębom żółtej, a miejscami nawet brązowej barwy.

dlaczego mam żółte zęby - uwarunkowania genetyczne

Co zrobić, gdy mam żółte zęby? Sposoby na wybielanie

Wiele osób zastanawia się, jak rozjaśnić żółte zęby. Sposób wybielania będzie zależał od przyczyny ciemnego koloru zębów, dlatego należy najpierw zdiagnozować problem. Oto kilka podstawowych metod na przywrócenie uśmiechowi jasnego, naturalnego koloru i połysku.

Higienizacja zębów

Gdy pacjent przychodzi do mnie i zawiadamia mnie: „mam żółte zęby, co robić?” – pierwszą rzeczą, którą zalecam, jest wykonanie profesjonalnej higienizacji zębów. W jej skład wchodzi m.in. skaling i piaskowanie. Pierwszy z tych zabiegów polega na rozbiciu złogów kamienia nazębnego za pomocą precyzyjnych narzędzi wprowadzanych w drgania przy użyciu ultradźwięków. Piaskowanie pozwala zaś usunąć osady, czyli powierzchowne plamy i przebarwienia szkliwa.

Higienizacja powinna być wykonywana regularnie, ponieważ ma wpływ nie tylko na estetykę uśmiechu, ale również na zdrowie jamy ustnej. Zarówno skaling, jak i piaskowanie pomogą odzyskać jasny i promienny wygląd uzębienia, jeżeli przyczyną żółknięcia są czynniki zewnętrzne. Jeżeli na zębach pacjenta nie ma jednak osadu, kamienia ani plam, zabiegi te nie wybielą jego uśmiechu.

Wybielające pasty do zębów

Kolejnym sposobem na domowe wybielenie żółtych zębów, po który sięgają pacjenci, są wybielające pasty do zębów, które mogą pomóc w pozbyciu się powierzchownych przebarwień. Nie zalecam jednak ich stosowania, ponieważ zazwyczaj są to pasty o wysokiej ścierności, które stosowane przewlekle i bez nadzoru dentysty mogą prowadzić do mechanicznego uszkadzania powierzchni szkliwa. Osoby niezadowolone z koloru swoich zębów nie powinny sięgać po tanie pasty wybielające z drogerii. Takie preparaty nie zapewnią zauważalnego efektu rozjaśnienia zębów, a mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Bardziej kosztownym, jednak najskuteczniejszym sposobem na rozjaśnienie koloru zębów jest wybielanie u dentysty. Istnieją dwie metody – gabinetowa oraz nakładkowa, którą pacjent może wykonać w domu. W przypadku obu z nich stosuje się nadtlenek wodoru, który utlenia przebarwienia w głębszych warstwach zęba, tym samym rozjaśniając jego kolor.

Stężenie nadtlenku wodoru używane podczas wybielania jest dobierane przez stomatologa do poszczególnej metody. Zabieg w gabinecie pozwala na wyższe stężenie, przez co efekty są bardzo zadowalające, jednak wiąże się z ryzykiem nadwrażliwości przez pewien czas po wybielaniu gabinetowym.

Metoda nakładkowa polega zaś na aplikowaniu preparatu z nadtlenkiem wodoru na zęby przez noc przy użyciu indywidualnie dopasowanych szyn. W tym przypadku nadwrażliwość występuje rzadziej, jednak należy pamiętać, że obydwie te metody wybielania pod okiem dentysty są bezpieczne dla zębów.

Może się zdarzyć, że efekt wybielania nie będzie satysfakcjonujący dla pacjenta – wówczas warto wziąć pod uwagę estetyczne uzupełnienia protetyczne. Ta metoda polega na wykonaniu licówek lub koron, które zakrywają powierzchnię zęba. To rozwiązanie jest kosztowne i wymaga ingerencji w strukturę zębów, jednak pozwala zmienić zarówno ich kolor, jak i kształt na długie lata.

Jak widać, każda osoba niezadowolona z koloru swojego uśmiechu ma wiele opcji do rozważenia. Zawsze warto udać się na niezobowiązującą konsultację do lekarza stomatologa w celu dobrania najlepszej metody.

O Autorze

doktor Justyna Karp

doktor Justyna Karp

Lekarz dentysta - endodontka. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku lekarsko-dentystycznym. Po ukończeniu studiów zdobywała doświadczenie praktyczne w warszawskim gabinecie stomatologicznym na Saskiej Kępie, gdzie spędziła 5 lat. Od 2023 roku związana na stałe z gnieźnieńską kliniką Dr Ireny Przybylskiej Implant Medical.

więcej wpisów autora

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię