Po wyrwaniu zęba widać coś białego – co to? Dentystka uspokaja

W przypadku zaawansowanej próchnicy lub rozległego urazu z uszkodzeniem korzenia, wykonanie ekstrakcji zęba może okazać się niezbędne. Proces gojenia po tym zabiegu jest jednak wciąż niezrozumiały dla pacjentów i wzbudza wiele pytań. Pacjenci często zgłaszają, że po wyrwaniu zęba widać coś białego. Co to takiego? Czy to kość? Co robić w takiej sytuacji? Na te pytania odpowie lekarz dentysta Justyna Karp.

Tego dowiesz się od lekarza dentysty:

Po wyrwaniu zęba widać coś białego – co to takiego?

Pacjenci po ekstrakcji zęba często są pełni obaw, gdy zauważą coś białego na dziąśle po wyrwaniu zęba. Muszą być oni jednak świadomi tego, że najpewniej jest to po prostu jeden z etapów prawidłowego procesu gojenia. Aby zrozumieć, dlaczego po wyrwaniu zęba widać coś białego, należy najpierw dowiedzieć się, jak przebiega proces regeneracji zębodołu po tym zabiegu.

Oto poszczególne etapy gojenia po wyrwaniu zęba:

  • W momencie usunięcia zęba, zębodół zaczyna wypełniać się krwią.
  • Po kilku minutach płytki krwi skupiają się w miejscu rany, a krew krzepnie, tworząc naturalny opatrunek o galaretowatej konsystencji. Skrzep jest już w pełni uformowany po 45 minutach, a jego kolor jest żywoczerwony, jak świeża krew.
  • Przez kolejne kilka dni, rana oczyszcza się z bakterii i zanieczyszczeń, a skrzep służy jako medium dla elementów morfotycznych, czyli komórek odpowiedzialnych za regenerację tkanek. Na tym etapie skrzep ciemnieje, przybierając wiśniową barwę.
  • Z czasem skrzep zaczyna tracić elementy morfotyczne i pokrywa się cienką błoną, która go stabilizuje. To tzw. włóknik zbudowany z sieci włókien kolagenowych, które nadają skrzepowi białawe zabarwienie.
  • Końcowy etap gojenia zębodołu to przekształcanie się skrzepu w nowe tkanki – wówczas przybiera on jasnoróżowy kolor zbliżony do naturalnej barwy dziąsła.

Zazwyczaj, jeżeli pacjent zauważa coś białego na dziąśle po wyrwaniu zęba – nie jest to powód do niepokoju. Najprawdopodobniej jest to tylko włóknik, którego barwa może być dość nietypowa, jednak jego obecność jest bardzo ważna dla procesu gojenia.

Kolejny możliwy powód, dlaczego po wyrwaniu zęba widać coś białego, również jest niegroźny. Jeżeli rana po ekstrakcji zęba nie została zaszyta, to istnieje ryzyko, że będą gromadzić się w niej resztki jedzenia o jasnym zabarwieniu. Aby to sprawdzić, należy delikatnie przepłukać okolicę rany za pomocą soli fizjologicznej lub letniej, przegotowanej wody. Jeżeli biała substancja została wymyta przez płyn, oznacza to, że była zbudowana z resztek pokarmowych. Jeżeli podczas płukania przylega ona ściśle do rany, to pod żadnym pozorem nie należy jej drażnić ani podejmować prób jej usunięcia!

Co jeśli po wyrwaniu zęba widać coś białego?

Po wyrwaniu zęba widać kość – co robić?

A co, jeśli "coś białego" po wyrwaniu zęba to nie włókniak? Istnieją rzadkie przypadki, kiedy niepokojący, jasny kolor w obszarze rany po ekstrakcji rzeczywiście wymaga konsultacji z lekarzem. Pacjenci zgłaszają czasem, że po wyrwaniu zęba widać kość. Może zdarzyć się, że w zębodole pozostał kawałek korzenia. Takie sytuacje są jednak bardzo małoprawdopodobne, ponieważ stomatolog w trakcie zabiegu jest w stanie od razu zauważyć, że ząb nie został usunięty w całości. Zawsze warto jednak skontaktować się ze swoim dentystą, jeżeli istnieją jakiekolwiek pytania lub obawy.

Innym powodem, dlaczego po wyrwaniu zęba widać kość, może być komplikacja pod postacią suchego zębodołu. To sytuacja, w której skrzep odpadł z rany lub nie uformował się w poprawny sposób, przez co rana jest pozbawiona opatrunku i ochrony. Wówczas widoczna jest kość, a w zębodole rozwija się stan zapalny i odczuwany jest silny ból. Taki stan wymaga jak najszybszej wizyty u stomatologa!

Po wyrwaniu zęba widać coś białego – jak przyspieszyć gojenie po ekstrakcji?

Po ekstrakcji warto trzymać się kilku zasad, które pozwolą przyspieszyć gojenie zębodołu po ekstrakcji zęba. Przede wszystkim, należy unikać mechanicznego drażnienia rany, warto również stosować specjalne bardzo miękkie szczoteczki przeznaczone dla pacjentów po zabiegach chirurgicznych. Pacjent musi na kilka dni zrezygnować również z jedzenia i picia gorących lub ostrych pokarmów i napojów. Nie zaleca się również intensywnego płukania jamy ustnej przez pierwsze kilka dni po zabiegu ekstrakcji zęba, aby nie doprowadzić do naruszenia skrzepu.

Jeśli jednak w trakcie procesu gojenia pacjent zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, powinien on wybrać się na wizytę kontrolną do lekarza stomatologa. Silny ból, obrzęk, czy intensywne zaczerwienienie w obszarze rany powinny być jak najszybciej skonsultowane z dentystą, aby nie doprowadzić do pogorszenia sytuacji.

Kiedy skontaktować się z lekarzem dentystą?

Sam fakt, że na dziąśle widać coś białego po wyrwaniu zęba, nie powinien skłaniać pacjenta do udania się na wizytę u lekarza. Do gabinetu dentysty należy jednak udać się, gdy poza białą substancją na dziąśle wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy utrzymujące się dłużej niż kilka dni. Pacjent musi również trzymać się terminów wizyt kontrolnych ustanowionych przez stomatologa.

O Autorze

doktor Justyna Karp

doktor Justyna Karp

Lekarz dentysta - endodontka. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku lekarsko-dentystycznym. Po ukończeniu studiów zdobywała doświadczenie praktyczne w warszawskim gabinecie stomatologicznym na Saskiej Kępie, gdzie spędziła 5 lat. Od 2023 roku związana na stałe z gnieźnieńską kliniką Dr Ireny Przybylskiej Implant Medical.

więcej wpisów autora

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię