Higienizacja zębów – co to jest i jaki daje efekt?

Do higienizacji zębów zaliczamy kilka procedur, których celem jest utrzymanie jamy ustnej w jak najlepszym stanie. Codzienna dbałość o stan zębów czasami okazuje się niewystarczająca. Przyczyn może być kilka: specyficzne właściwości śliny, nawyki żywieniowe, nieświadome zaniedbania podczas czyszczenia zębów oraz genetyczne warunki uzębienia. Czy efekt higienizacji zębów można osiągnąć w warunkach domowych? Sprawdźmy!Higienizacja zębów – kompendium wiedzy

Higienizacja zębów – na czym polega?

Higienizacja zębów jest pojęciem, w którym mieści się kilka profesjonalnych zabiegów, wykonanych przez stomatologa. Ich funkcją nie jest leczenie, lecz profilaktyka. To oznacza, że mają one za zadanie chronić zęby, zapobiegać próchnicy i innym problemom jamy ustnej. Leczenie zębów z rozwiniętą próchnicą jest osobną kwestią.

Dodatkowe zabiegi w postaci higienizacji zębów mogą okazać się potrzebne wtedy, gdy używamy kiepskiej jakości produktów lub źle dobranych akcesoriów, które nie spełniają swojej funkcji. Dlatego podczas rutynowej kontroli dentysta może zaproponować jeden z zabiegów higienizacji zębów. Jest to wskazane szczególnie wtedy, gdy specjalista stwierdza symptomy demineralizacji szkliwa lub dostrzega kamień nazębny.

Higienizacja zębów - co to?

Higienizacja zębów – jakie to zabiegi?

W ramach higienizacji zębów można wykonać następujące procedury:

Wskazania do higienizacji zębów

Wskazaniem do higienizacji zębów jest skłonność do powstawania próchnicy. Zdarza się, że mimo codziennych starań – pacjent wciąż zmaga się z nawracającym problemem. Powodem mogą być specyficzne właściwości śliny, które sprzyjają działalności bakterii szkodliwych dla zębów.

Higienizacja zębów jest wskazana także u osób, których cechy uzębienia powodują gromadzenie się kamienia nazębnego. Dzieje się tak przy mocnym stłoczeniu oraz gdy zęby charakteryzują się naturalnymi głębokimi bruzdami. Sprawdź czy odpowiednim rozwiązaniem będzie dla Ciebie lakowanie zębów.

Wskazaniem do higienizacji zębów są także przygotowania do założenia aparatu ortodontycznego lub retencyjnego. Wzmocnienie ich i perfekcyjne oczyszczenie sprawi, że zredukowane zostanie ryzyko wszelkich problemów związanych z leczeniem ortodontycznym.

Sprawdź jak dbać o aparat ortodontyczny

Higienizacja zębów – przeciwwskazania

Zabiegi, które zaliczamy do higienizacji zębów, stawiają pewne ograniczenia w trosce o pacjentów. Jednym z nich są głębokie kieszenie dziąsłowe. Higienizacji zębów nie należy przeprowadzać u kobiet w ostatnim trymestrze ciąży. Do przeciwwskazań należą też:

  • obecność opryszczki na ustach
  • astma oskrzelowa
  • wszczepiony rozrusznik serca
  • osteoporoza
  • niektóre choroby okulistyczne (odwarstwienie siatkówki)
  • uszkodzenia błon śluzowych w jamie ustnej, owrzodzenia

Zobacz też >> 7 faktów o leczeniu zębów podczas ciąży

Higienizacji zębów w domu? To możliwe!

Tak jak wspomnieliśmy na początku – jakość stosowanych produktów i właściwe ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika, mogą sprawić, że kosztowne zabiegi u stomatologa staną się zbędne. Istnieje szereg skutecznych metod oraz innowacyjnych preparatów wysokiej klasy, które możesz z powodzeniem używać na co dzień w domowej łazience.

Higienizacja zębów w domu

1) Szczoteczki soniczne

Dlaczego warto używać szczoteczki sonicznej? Są one jednym z najnowocześniejszych urządzeń do higieny jamy ustnej. Mechanizm ich działania wyróżnia się wysoką skutecznością. Ruchy soniczne oraz połączone z tym zjawisko kawitacji, oznaczają bezwzględne oczyszczenie zębów z wszelkich osadów. Codzienne używanie szczoteczki sonicznej znacznie ogranicza lub całkowicie zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego. Koniecznie sprawdź najnowszy ranking szczoteczek sonicznych.

Produkty powiązane

2) Preparaty odbudowujące szkliwo

Fluoryzacja zębów nie będzie potrzebna, jeśli do systematycznego użytku włączysz preparaty odbudowujące szkliwo. W nowoczesnych laboratoriach takich marek jak m.in. Biorepair lub Vitis, powstają produkty tworzone w oparciu o kilka kluczowych składników. Oprócz fluoru, niezwykłe właściwości w tym zakresie wykazuje hydroksyapatyt, który wbudowuje się w tkankę zęba, wzmacnia ją i czyni ją bardziej odporną.

Produkty powiązane

3) Płyny do płukania jamy ustnej

Płyny do płukania jamy ustnej mają wszechstronne działanie i stanowią idealne domknięcie czynności higienicznych – zwłaszcza na koniec dnia. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór preparatów, które nie tylko odświeżają oddech i likwidują bakterie odpowiadające za zjawisko halitozy, ale także ograniczają powstawanie na zębach biofilmu. Osoby o wrażliwych kubkach smakowych znajdą oprócz klasycznej mięty, również nutkę owocową i imbirową

Produkty powiązane

4) Nici dentystyczne

Odpowiednia higiena w trudno dostępnych miejscach staje się o wiele łatwiejsza dzięki dobrej jakości akcesoriom. Nitkowanie zębów jest uznawane za czynność niezbędną. Pozbycie się drobin pokarmów z przestrzeni międzyzębowych zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów i chroni szkliwo.

Zwróć uwagę na innowacyjne nici dentystyczne przeznaczone dla osób o szczególnych potrzebach. Znajdziesz wśród nich nici woskowane, pęczniejące oraz wyposażone w specjalną przewleczkę. Docenią to z pewnością użytkownicy aparatów ortodontycznych.

Produkty powiązane

5) Praktyczne akcesoria

W ofercie naszego sklepu znajdziesz też niezwykle praktyczne akcesoria i dodatki. Zamiast nici dentystycznej – dobrym wyborem może okazać się taśma dentystyczna. Zawierająca fluor taśma aktywnie zwalcza płytkę nazębną w ciasnych przestrzeniach międzyzębowych. A może lepiej sprawdzi się flosser? Różnorodna gama produktów pozwoli każdemu znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. Potrzebujesz idealnego przepłukania zębów dosłownie w każdym miejscu? Sprawdź jak działa irygator.
 

Produkty powiązane

Higienizacja zębów - podsumowanie

Podsumowując – higienizacja zębów jest potrzebna bez wątpienia i ma pozytywne działanie. Warto korzystać z zabiegów, bowiem profilaktyka zawsze jest lepsza i tańsza niż leczenie (dowiedz się więcej na temat leczenia kanałowego). Pamiętajmy też, że dbałość o codzienną higienę jamy ustnej w domu jest fundamentalna.

Mamy do dyspozycji mnóstwo nowoczesnych urządzeń, m.in. szczoteczki magnetyczne. Dzięki nim możemy uniknąć wielu prozaicznych problemów. Higienizacja zębów może okazać się już niepotrzebna, gdy wdrożymy do codziennej rutyny preparaty zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej. Produkty wzmacniające szkliwo i działające przeciwbakteryjnie pozwolą zapomnieć o ubytkach.
 

 

 

Bibliografia

  1. S. Trenter, A. Walmsley, Ultrasonic dental scaler: associated hazards [w:] Journal of Clinical Periodentology 2003 Feb;30(2) (dostęp: 16.10.2023).
  2. C. Drisko, D. Cochran, T. Blieden i inni, Position paper: sonic and ultrasonic scalers in periodontics. Research, Science and Therapy Committee of the American Academy of Periodontology [w:]  Journal of Periodontology 2000 Nov;71 (dostęp: 16.10.2023).
  3. V. Hemalatha, T. Manigandan, T. Sarumathi i inni, Dental considerations in pregnancy-a critical review on the oral care [w:] Journal of Clinical and Diagnostic Research 2013 May 7(5) (dostęp: 16.10.2023).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię